Малярія в Україні: що потрібно знати та як захиститися

Малярія - це небезпечне захворювання, яке передається через укуси комарів. Перші симптоми з'являються через 10-15 днів після укусу і нагадують застуду.

Малярія – небезпечне для життя захворювання, що передається через укуси комарів. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, у 2021 році майже половина населення світу мала ризик захворіти на малярію. Які симптоми свідчать про малярію та чи можна заразитися малярією в Україні, розповідають фахівці Центру громадського здоров’я МОЗ України.

Що варто знати про малярію?

Малярія – це небезпечне захворювання, яке передається через укуси комарів. Недуга поширена у 91 країні світу, переважно в Африці, Азії, Південній та Північній Америці. В Україні передавання малярії комарами не відбувається і наразі всі зареєстровані випадки інфікування – лише завезені. За 2022 рік в Україні зареєстровано 10 випадків малярії.

Обов’язково перевірте перед поїздкою країну подорожі, дізнайтесь чи входить вона у перелік ендемічних. Зробити це можна за посиланням: https://bit.ly/3swXjZw

За даними ВООЗ, у 2021 році на малярію захворіло 247 млн людей у всьому світі, померло 619 тисяч осіб. Непропорційно висока частка глобального тягаря малярії припадає на Африканський регіон ВООЗ. У 2021 р. у цьому регіоні сталося 95% всіх випадків захворювання на малярію та 96% випадків смерті від неї. Приблизно 80% померлих від малярії в регіоні склали діти віком до 5 років.

Які симптоми малярії?

Симптоми малярії з’являються через 10-15 днів після укусу інфікованого комара. Перші ознаки – гарячка, головний біль – можуть проявлятися слабко, що ускладнює виявлення недуги. Лікування необхідно розпочати протягом перших 24 годин після прояви симптомів, інакше малярія може розвинутися у серйозне захворювання, що часто закінчується летально.

Профілактика малярії: що робити, якщо ви їдете у країну, де є малярія?

Малярії можна запобігти, уникаючи укусів комарів, а також за допомогою лікарських препаратів.

До подорожі

За 4-6 тижнів до поїздки до ендемічної з малярії країни зверніться до свого лікаря, який призначить вам протималярійні ліки. Прийом препаратів для профілактики малярії необхідно розпочати за декілька тижнів до поїздки і продовжувати протягом усього періоду перебування за кордоном. Якщо протималярійні препарати викликали небажані побічні ефекти, не переривайте самостійно курс, а зверніться до медичного закладу для зміни препарату. У жодному разі не займайтеся самолікуванням!

Під час подорожі

Згідно з рекомендаціями ВООЗ, для зменшення ризику зараження малярією слід вживати заходів, що допомагають уникнути укусів комарів:

  • у районах, де є малярія, користуйтеся протимоскітними сітками під час сну;
  • після настання сутінків користуйтеся репелентами від комарів (що містять DEET, IR3535 або ікаридин);
  • використовуйте протимоскітні спіралі та фумігатори;
  • носіть одяг, що захищає від комарів (одяг з довгими рукавами, штани та капелюхи);
  • користуйтеся віконними протимоскітними сітками.

Що робити, якщо запідозрили малярію?

Нагадаємо, що симптоми малярії часто схожі на застуду: підвищення температури тіла, озноб, профузне потовиділення (рясне потовиділення, виникає раптово), головний біль, біль у м’язах, швидка втомлюваність. Можуть виникати і порушення травлення: нудота, блювання, діарея. Тому, якщо такі симптоми з’явились, а ви відвідували напередодні ендемічні з малярії країни, негайно повідомте про це своєму лікарю.

Взимку малярія може також маскуватися під пневмонію. У разі невчасного початку лікування, малярія, особливо тропічна, може призвести до трагічного кінця. Також не забувайте інформувати лікаря протягом наступного року після поїздки, адже є можливість пізніх рецидивів.

Вакцинація проти малярії

Починаючи з жовтня 2021 р. ВООЗ рекомендує широко використовувати серед дітей, які проживають у районах з помірним та високим рівнем передачі малярії, викликаної P. falciparum, протималярійну вакцину RTS, S/AS01. Ця вакцина довела свою здатність значно знижувати захворюваність на малярію, зокрема і смертельну тяжку форму малярії, серед дітей молодшого віку. Гана стала першою країною світу, яка схвалила нову вакцину проти малярії у квітні 2023 року.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook