Маленька родимка може стати великою проблемою

У жінок меланома (рак шкіри) частіше локалізується на кінцівках, особливо нижніх. У чоловіків вона виникає частіше на голові, шиї та верхній половині тулуба. Ось які фактори сприяють переродженню родимок у злоякісні пухлини...

Існує повір’я, що людина, яка має багато родимок, буде щасливою. Однак онкологи вважають, що навіть за невеликої кількості родимок потрібно уважно за ними спостерігати. Адже родимка – це ризик розвитку меланоми, раку шкіри.

— Часто ми не звертаємо уваги на такі дрібниці, як родимка, а даремно, — розповідає лікар-онколог. — Родимка, це доброякісне новоутворення, але під впливом певних факторів вона може перероджуватись у злоякісну пухлину — меланому.

Що провокує переродження

Щоб спровокувати родимку до переродження, потрібен поштовх, подразник. За словами лікаря, найчастіше поштовхом може стати надмірне перебування на сонці чи солярії. Факторами, що провокують переродження родимки, є:

  • несприятливі екологічні умови,
  • спадкові чинники,
  • ендокринні порушення,
  • хімічні чи термічні опіки;
  • травмування, здавлювання чи натирання родимок одягом.

До факторів, що сприяють розвитку меланоми також відносять:

  • жіночі статеві гормони (вагітність обтяжує перебіг меланоми),
  • особливості харчування,
  • зловживання алкоголем,
  • деякі види лікування,
  • використання барвників для волосся,
  • професійна шкідливість (нафтопродукти та інші вуглеводні, травми, рентгенівське опромінення).

Найчастіше (87-90%) меланома вражає шкіру. Рідше (7-8%) вона виникає в сітчастій оболонці ока і близько 1% буває у прямій кишці та інших внутрішніх органах. У 3-5% випадків діагностувати локалізацію первинної меланоми не вдається. Такі родимки треба видаляти. Найбільш щадним методом є видалення родимок лазером.

Хто під загрозою

— До групи ризику належать люди, у яких багато ластовиння, пігментних плям і дрібних родимок, які можуть під впливом різних факторів перерости у злоякісні новоутворення, — розповідає лікар. — За останніми науковими даними, на меланому частіше хворіють жінки (співвідношення 2:1). Втім, у чоловіків меланома протікає злоякісніше.

Також від статі людини, за словами лікаря, залежить і локалізація меланоми.

— У жінок пухлина частіше локалізується на кінцівках, особливо нижніх. У чоловіків вона виникає частіше на голові, шиї та верхній половині тулуба, — каже онколог. — А от від віку ця хвороба не залежить. Хоча у дітей до 14 років переродження родимки буває дуже рідко, а найчастіше меланома виникає у віці 40-60 років.

Руді, блондини, брюнети

За словами онколога, частота виникнення меланоми залежить від індивідуальної пігментації. Менше випадків меланом зустрічається у людей з темним волоссям, оливковою або смаглявою шкірою, карими очима. І навпаки, обличчя з рудим волоссям, світлою або блідою шкірою та блакитними очима хворіють на меланому частіше.

— Доведено, що рудий колір волосся підвищує ймовірність виникнення меланоми втричі, наявність ластовиння — у 1,9 раза, наявність вітиліго — у 1,8 раза, блакитний колір очей — у 3 рази, — розповідає онколог.

— Крім того, якщо людина під дією сонячних променів отримує опіки або покривається ластовинням, вона більше схильна захворіти на меланому, ніж та, чия шкіра добре піддається засмазі.

Головне вчасно виявити меланому

— Меланома виникає з меланоцитів шкіри, тобто клітин, які продукують специфічний пігмент — меланін. Вироблений меланін накопичується в клітинах і надає їм коричневого кольору. Поява меланоми на здоровій ділянці шкіри частіше з’являється у вигляді темно-бурої плями, яка поширюється на периферії. Має нечіткі контури, трохи виступає над поверхнею шкіри. Можливі інші проміжні варіанти меланоми із різноманітним зовнішнім виглядом.

Поверхня її буває у вигляді площини, півкулі, горбиста, блискуча або покрита виразками з кірками. Консистенція буває щільною чи еластичною. Колір може бути рожевий, сірий, чорний, коричневий або фіолетовий. У 15-20% хворих пухлина меланоми не має пігменту та має тілесний або рожево-червоний колір. У міру зростання пухлина збільшується, росте вгору над шкірою, а також углиб у м’які тканини.

При цьому може змінювати колір, консистенцію, поверхню (може мокнути, виділяти слиз або покритися кров’яною кіркою). Клінічна картина меланоми протікає швидко та агресивно. Метастази з’являються раніше, ніж за інших злоякісних пухлин. Діагностика ранніх стадій меланоми суттєво впливає на радикальність та ефективність лікування хворих.

Джерело

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook