У давнину ця таємнича лікарська рослина була особливо люба українцям. Напевне, в ті часи не було жодного садка без любистку. Запитаєте, чому рослина таємнича? Тому що походження і батьківщина її невідомі.
Отже, любисток лікарський – багаторічна трав’яниста рослина з родини окружкових, зі стеблом до двох метрів заввишки та блискучим темно-зеленим листям (зовні дуже подібний до селери). Всі частини рослини мають сильний пряний запах, їх, навіть насіння і коріння, можна споживати.
Як лікарську рослину любисток знали давно. Про нього згадували в працях ще Діоскорид і Плиній Старший. У середніх віках його розводили в монастирських садах Європи й лікували ним від багатьох хвороб. Культивували його і в Росії та на Кавказі. Проте найбільше шанували любисток в Україні.
Любистком лікували багато хвороб не тільки в людей, а й у домашніх тварин. Його споживали. Багато досвідчених кулінарів вважають любисток однією із найкращих пряно-смакових рослин. Особливо популярний любисток у німецькій та українській кухнях: використовують свіже та сухе подрібнене листя, а також коріння. Разом із зеленою цибулею, петрушкою, кропом його додають до салатів, соусів, підлив, овочевих супів, страв із м’яса, риби та птиці. Листя і насіння кладуть, коли солять томати чи огірки.
Любисток лікарський доволі невибагливий. На одному місці може рости довгенько. Ліпше почувається у притінку. Добре переносить зими нашої широти. Розмножується насінням або поділом кореневищ.
МАГІЯ.
В Україні та деяких європейських країнах любистку приписували магічні властивості. Вважалося, що саме любистком можна приворожити людину, яку любиш, саме з нього готували приворотне зілля. Напевне, звідси і його назва – любисток, любиста, любим-трава, милодух.
ПОБІЧНИЙ ЕФЕКТ.
Заживати відвари можна тільки порадившись із лікарем або кваліфікованим фітотерапевтом. Любисток протипоказаний вагітним, оскільки збільшує кровонаповнення органів таза.
ПРИКРАСИТИ.
Для цього не потрібно шукати нові сорти рослин за кордоном, можна посадити у квітнику любисток лікарський. Він матиме гарний вигляд, знадобиться на кухні, а також наблизить до давніх українських традицій.
Цікаво знати
Любисток помічний, якщо випадає волосся. Одну столову (з верхом) ложку подрібненого кореня заливають літром окропу, запарюють і миють голову двічі на тиждень.