Колись ладан зробив Аравію найбагатшим краєм. Його тут добувають тисячі років і продають у різні кінці світу.
Ладан – це висушений сік, смола ладанового дерева – босвелії, що росте на Аравійському півострові. Коли його спалюють, утворюється ароматний дим, який, вважається, має цілющі властивості.
У Біблії розповідається, що золото, ладан і миро волхви подарували Ісусу Христу, коли він народився.
Ладан був знайдений у гробниці Тутанхамона. Навіть через тисячі років він зберіг аромат.
Нині ладан використовують у християнських храмах під час богослужіння, а ще під час весільних обрядів і церемоній народження в арабів.
Як добувають ладан
Щоб добути ладан, дерево надрізають, з нього витікає, а потім кристалізується сік. Приблизно через два тижні рана затягується, смола твердне, її збирають і досушують. Цей процес повторюють кілька разів в різних місцях протягом року. З одного дерева можна зібрати 400 г ладану.
Ладан найвищої якості прозорий, світло жовтий. Коричнево-жовтий ладан – найдоступніший і дешевший. В Омані найкращий ладан належить султану, і його заборонено вивозити за межі країни. Ладан нижчої якості продають по всьому світу впродовж кількох тисяч років.
Внаслідок добування ладану плантації босвелії зараз перебувають у несприятливому стані. Причина – у зловживанні виробництвом ладану та зміні клімату, що пригнічує рослини.
Дорожчий за золото
Найбільшу цінність ладан мав з 1000 р. до н.е. по 400 р. н.е. Завдяки ладану Аравія на деякий час стала найбагатшим місцем на Землі.
Колись заволодіти плантаціями, які приносять ладан, забажали римляни і напали на ці землі. Вони відправили 10-тисячне військо у цей край у 1 ст. до н.е., аби загарбати виробництво цінної речовини. Але римляни так і не змогли дістатися туди через посушливу і спекотну пустелю.
Очевидно, через те, що ладан був дуже коштовним, його принесли волхви новонародженому Ісусу.
Навіщо палять ладан
Ладан має яскравий запах. Його використовують у православній та римо-католицькій церкві. Людина, яка вперше приходить у храм, може відчути яскравий аромат, який надовго запам’ятовується. Саме так пахне ладан.
Під час богослужіння ладан спалюють на вугіллі кадила, металевої чаші, підвішеної на кількох ланцюжках. При згорянні ладану утворюється ароматний дим – фіміам.
Дим ладану символізує молитви вірян, які підносяться до небес. Має він і практичне значення: знезаражує повітря при великому скупченні людей.
Кажуть, запах ладану не подобається злим духам. Але в Біблії про це не згадується. Тому не варто приписувати духовні властивості ладану.