Крохмаль буває різних видів. Найчастіше у кулінарії використовують картопляний і кукурудзяний крохмаль. Його зазвичай використовують як загущувач. У складі продуктів його позначають як Е1404.
Кукурудзяний крохмаль на відміну від картопляного не містить глютен, що дозволяє застосовувати його в дієтичному харчуванні. А ще два види крохмалю мають дещо різні властивості і ступінь загущення.
Читайте також: 10 способів використання крохмалю на кухні, про які ви не знали
Різний крохмаль – різні властивості
Найбільшу щільну консистенцію забезпечує рисовий крохмаль, за ним йде картопляний, ще більш ніжну консистенцію дає кукурудзяний. Якщо взяти однакову кількість картопляного та кукурудзяного крохмалю і зварити кисіль, то перший буде густий і прозорий. А кисіль на кукурудзяному крохмалі буде більш мутний і рідкуватий. Оскільки картопляний крохмаль більш в’язкий, ніж кукурудзяний.
Традиційно картопляний крохмаль найчастіше використовують для приготування несолодких страв, а кукурудзяний – для приготування солодких страв.
Для ніжних десертів і соусів краще використовувати саме кукурудзяний крохмаль. Він надає більш гладку структуру. З кукурудзяним краще готувати випічку і солодощі, він забезпечує м’яку і ніжну текстуру. Однак з нього не вийде густий кисіль. Картопляний крохмаль сильніше згущує рідини, ніж кукурудзяний. Також його варто додавати у пісочне тісто (щоб воно було більш розсипчастим), у випічку з сиром.
Картопляний крохмаль здатний згущувати рідини при середніх температурах, а для кукурудзяного потрібна висока температура.
Кукурудзяний крохмаль робить страви дещо мутними, а картопляний практично не впливає на колір і на смак.
Як застосовувати крохмаль
З яким би крохмалем ви не працювали, пам’ятайте деякі нюанси.
- Перед роботою крохмаль обов’язково просійте.
- У тісто крохмаль краще додавати разом з борошном і какао, просіюючи їх.
- Додавання крохмалю робить страву «без смаку», тому збільште дозу цукру, спецій тощо.
- У жодному разі не додавайте крохмаль відразу в гарячу страву: його перед використанням треба розчинити у холодній воді.
- При приготуванні соусів або киселів загущувач слід додавати строго в кінці приготування, після чого відразу зменшувати вогонь або прибирати його зовсім. Це пов’язано з тим, що при тривалому нагріванні картопляний крохмаль втрачає свої властивості і страва починає знову розтікатися.
- Також обидва види крохмалю можна розмішувати у маслі. Є рецепти, згідно з якими треба крохмаль обсмажити з маслом на сковороді і потім розводити.
- Ще один варіант застосування – у паніровці зі спеціями. Так, у крохмалі можна панірувати овочі, м’ясо, рибу, сирники і котлети.
- Замінювати один крохмаль іншим не бажано і вважається, що не професійно. Але якщо все-таки необхідно, беріть у пропорції 1:1,5 (одну частину картопляного крохмалю слід замінити 1,5 частинами кукурудзяного).
- Для продуктів з тривалим нагріванням під час приготування краще вибрати саме крохмаль з кукурудзи.
- Для киселю ж краще взяти саме картопляний крохмаль, оскільки кукурудзяний зробить його каламутним.