Інсульт: що треба знати про порушення кровообігу мозку

Усе про інсульт: причини, види, хто у групі ризику, основні ознаки і прояви мозкового крововиливу, при яких треба негайно телефонувати 103 і викликати екстрену допомогу.

В Україні серцево-судинні захворювання є причиною 67% усіх смертей. У МОЗ розповіли про основні ознаки мозкового інсульту, при яких треба негайно телефонувати 103 і викликати екстрену допомогу.

Інсульт: причини і види

Інсульт, за визначенням МОЗ, – це гостре порушення мозкового кровообігу, внаслідок якого виникає пошкодження частини головного мозку. Інсульт найчастіше є ускладненням гіпертонічної хвороби і розвивається на фоні різкого підвищення артеріального тиску.

Існують два різновиди інсульту:

  • геморагічний, який викликаний розривом мозкової артерії;
  • ішемічний, при якому артерія, що постачає кров у мозок, закупорюється тромбом або спазмується.

види інсульту

Щороку в Україні виникає 120-150 тисяч інсультів, але абсолютної більшості з них можна уникнути. Результати наукових досліджень свідчать, що близько 90% всіх інсультів обумовлені 10 факторами ризику, на які ми можемо ефективно впливати.

Деякі стани підвищують ризик виникнення інсульту, зокрема:

У світі майже половина всіх інсультів пов’язана з артеріальною гіпертензією, близько 1/3 – з недостатньою фізичною активністю, приблизно 1/4 – з поганим харчуванням, понад 1/4 – з надмірним рівнем холестерину, до 1/5 – з ожирінням, до 1/10 – з курінням та до 1/10 – з миготливою аритмією.

Як визначити свій ризик інсульту онлайн

Якщо ви не хочете стати жертвою інсульту та бажаєте убезпечити від цієї руйнівної хвороби своїх близьких, почніть з оцінювання ризику інсульту. Це можна зробити за допомогою спеціальних калькуляторів, таких як Stroke Riskometer або QStroke. Stroke Riskometer можна безкоштовно завантажити на Apple Store (https://apple.co/2A4Xm58) або Google play (https://bit.ly/2PLPiuT). QStroke доступний безкоштовно англійською за посиланням https://qstroke.org/.

Загальний ризик судинних катастроф (інфаркту міокарду, інсульту, смерті від судинного захворювання) можна визначити за допомогою калькулятора ASCVD Risk Estimator Plus, що доступний за посиланням https://bit.ly/2E6Mre3.

Якщо ризик інсульту чи інших судинних катастроф у вас підвищений (навіть помірно), зверніться до свого сімейного лікаря, терапевта. Він проконсультує щодо профілактики судинних захворювань, а за потреби скерує до кардіолога чи судинного невролога. Не допустити появи хвороби чи її ускладнення набагато краще, ніж їх лікувати.

Головні прояви інсульту

Прояви при появі інсульту залежать від частини мозку, який постраждав.

Розвиток інсульту можуть супроводжувати симптоми, що виникають раптово. Запам’ятати їх можна у можна за абревіатурою МОЗОК-Час.

  • М (Мовлення) – попросіть людину повторити за вами просте речення та виконати просту команду. При інсульті вимова буде нерозбірливою, плутаною або людина не буде розуміти команду, яку ви попросили її виконати.
  • О (Обличчя) – коли одна сторона обличчя зазнає візуальних змін (наприклад, обвисає). Попросіть людину посміхнутися. Якщо у неї інсульт, вона не зможе цього зробити або посмішка буде несиметричною.
  • З (Запаморочення) – поява скарги на раптове головокружіння, хиткість ходи, втрату рівноваги, координації рухів у руці або нозі.
  • О (Очі) – у людини раптово порушився зір одним або двома очима, наприклад, зʼявилось двоїння при погляді на предмети.
  • К (Кінцівки) – слабкість або оніміння, неможливість підняти і утримувати обидві руки або обидві ноги одночасно, кінцівки з однієї сторони стають слабкішими, можуть падати, як пліть.

Час  – якщо ви помітили один із цих симптомів, терміново викликайте швидку!

симптоми інсульту

Зверніть увагу, що іноді інсульт може проявитися тільки інтенсивним головним болем, сонливістю, блювотою, нудотою. Такі ознаки можуть тривати лише кілька хвилин, потім зникати. Подібні короткотривалі сигнали відомі як транзиторні ішемічні атаки. Більшість людей ігнорує  їх, адже вони швидко минають. Проте, вони сигналізують про загрозливий стан, який треба негайно діагностувати та лікувати. Звертайте на них увагу!

Якщо ви помітили хоча б один із цих проявів, особливо після епізоду підвищеного артеріального тиску, негайно викликайте екстрену допомогу! Що швидше пацієнту нададуть фахову допомогу, то більші його шанси уникнути важких ускладнень.

Інсульт вимагає невідкладного медичного втручання. Людина з ознаками інсульту, яка отримує допомогу лікарів упродовж перших 4,5 годин, має більше шансів повернутися до повноцінного життя та уникнути тяжких й незворотних наслідків.

Профілактика інсульту: що робити

  1. Дотримуйтеся здорового харчування: щодня їжте овочі і фрукти, обмежуйте споживання солі. Вживайте їжу з низьким вмістом трансжирів.
  2. Будьте фізично активними. Навіть помірні фізичні навантаження дозволять контролювати вагу і підтримувати здоров’я.
  3. Відмовтеся від куріння та вживання алкоголю.
  4. Контролюйте артеріальний тиск.
  5. За рекомендаціями свого лікаря перевіряйте рівень холестерину та цукру в крові.
  6. Якщо лікар призначив вам лікування діагностованого у вас захворювання, строго дотримуйтесь назначень та рекомендацій.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook