Хвороба королів: як лікувати подагру, що не можна їсти

Біль при подагрі буває настільки сильним, що стає нестерпним навіть при легкому дотику простирадла. Щоб приступ швидше минув, потрібно ось що...

Подагру часто називають хворобою королів. Чому саме так? Та тому, що у давнину на це захворювання переважно страждали заможні люди, котрі їли багато делікатесів і запивали їжу вином. І в наш час подагрою, різновидом ревматичного захворювання суглобів, хворіють люди, які схильні до зловживання їжею, особливо білковою, алкоголем. Хворіють цією недугою переважно чоловіки середнього віку та жінки після менопаузи.

“Подагра — це хвороба способу життя, – пояснює Галина СОКРУТА, лікар терапевт-ревматолог. – Захворювання на подагру пов’язане з порушенням обміну сечової кислоти в організмі — при поїданні їжі, багатої пуринами, зловживанні алкоголем та ін. утворюється сечова кислота та її солі — урати. Кристали уратів починають відкладатися в суглобах, нирках та інших органах. Ці крихітні гострі відкладення викликають сильні болі та запалення. У перекладі з грецької мови подагра означає “нога в пастці”. Чому нога? Тому що подагра найчастіше ушкоджує суглоб великого пальця ступні — там, де палець “прикріплюється” до ступні. Солі також можуть відкладатися в суглобах пальців рук, ліктів, колін та вух”.

Симптоми хвороби

Подагра проявляється не відразу, спочатку роками накопичуються обмінні порушення. Виявити подагру в прихованій стадії можна, зробивши дослідження крові: при аналізі буде видно підвищену кількість сечовини.

Один із характерних проявів подагри — подагричний артрит. Як правило, його напад трапляється вночі, після прийому алкоголю, зокрема пива, чи великого застілля. В суглобі, який червоніє та набрякає, з’являється біль інтенсивного характеру. Він буває настільки сильним, що стає нестерпним навіть при легкому дотику простирадла. Часто симптомом подагри може бути місцеве підвищення температури шкірних покривів або всього тіла.

Біль в суглобах починає зменшуватися через 3-5 діб, а повністю їх функція відновлюється протягом 14 днів. Але, з’явившись один раз, напади подагри будуть виникати знову й знову. Повторному нападу, зазвичай, передує відчуття поколювання в ураженому суглобі. Якщо недугу не лікувати, то напади виникають все частіше, а періоди загострення стають довшими. При цьому вражаються інші суглоби, нирки та сечовивідні шляхи. Через якийсь час (особливо якщо не дотримуватися спеціальної дієти) цей процес цілком може перейти в хронічний, порушується рухливість змінених суглобів, їх робота.

Які причини

Подагра буває первинною та вторинною. Первинна стає наслідком генетичного дефекту — брак в організмі ферменту, який розчиняє сечову кислоту. Як тільки концентрація сечової кислоти в крові досягає критичного рівня, її солі у вигляді мікрокристаликів скупчуються в суглобах та нирках.

Причинами вторинної подагри, крім неправильного способу життя, можуть стати ендокринна патологія, захворювання нирок, крові. Часто подагра поєднується з іншими захворюваннями обміну речовин, гіпертонічною хворобою, ожирінням, цукровим діабетом, псоріазом. Випадки захворювання подагрою часто спостерігаються тоді, коли у найближчих родичів хворого також була ця недуга.

Як лікувати

При гострих нападах подагри, а також для профілактики захворювання лікар може призначити нестероїдні протизапальні препарати. Вилікувати подагру, на жаль, неможливо, але “тримати себе в руках” — реально. Щоб контролювати хворобу, пацієнт повинен бути зацікавленим змінити спосіб життя, бути готовим до особливого режиму харчування.

Щоб зменшити кількість гострих нападів подагри до мінімуму, рекомендується:

  • припинити вживання алкоголю, оскільки він викликає підвищене утворення сечової кислоти; бажано кинути курити;
  • зменшити вагу (ожиріння сповільнює виведення з організму сечової кислоти), але не голодувати, бо це може викликати новий напад (голодуючий організм починає вживати власні білки, що містять багато пуринів);
  • збільшити кількість вживання рідини, завдяки чому розчинена сечова кислота краще виводиться нирками; випивати за день не менше 2 літрів води;
  • регулярно виконувати фізичні вправи, які допоможуть зберегти рухливість суглобів;
  • не вживати продукти, багаті на пурини: солену рибу, печінку, нирки, м’ясні супи, жирне, смажене, копчене м’ясо, паштети, шпроти, оселедець, смажені гриби та рибу, горох, квасолю, помідори, шпинат, каву, какао, шоколад, пиво; можна вживати: молоко, молочні продукти, хліб, цукор, мед, молочні, фруктові супи, фрукти, моркву, огірки, відварені яйця, м’ясо, рибу та ін.
  • Болять “кісточки” на ногах? Зробіть мазь від подагри

Які трави лікарські рослини можуть допомогти

  1. 4 ст.ложки череди залити 5 скл. окропу, настояти ніч. Пити по півсклянки 3-4 рази на день. Вживати від подагри, рахітів, артритів.
  2. 2 ст. ложки листя брусниці залити 1 скл. гарячої кип’яченої води, закрити кришкою і нагрівати на водяній бані 30 хв. Пити по 1/2-1/3 склянки 2-3 рази на день.
  3. Взяти у рівних частинах листя брусниці, малини, липового цвіту, ромашки. Заварювати як чай. На день пити не більше 800 мл.
  4. Взяти 4 лимони і 3 головки часнику. Часник почистити, з лимона вийняти зернятка, перекрутити через м’ясорубку, залити всю масу 7 скл. окропу, перемішати й настояти добу, процідити. Пити по 40 мл перед їдою 1 раз на день.
  5. 1-2 чайні ложки трави петрового батога (цикорію) залити 1 скл. окропу, настояти 1 год., процідити. Пити по півсклянки 2-3 рази на день за 30 хв. до їди. Настій поліпшує роботу серця. Ще Авіценна рекомендував прикладати до уражених подагрою суглобів міцний відвар коренів цикорію.
  6. 3 ст. ложки звіробою звичайного залити 4 скл. окропу, настояти 2 год., процідити. Пити по 1/3 склянки тричі на день до їди. Курс лікування — 1-2 місяці.
  7. Взяти 25 г подрібненого листя чорної смородини і заварити в 1/2 л окропу. Настояти 4-6 годин. Пити по 1/2 скл. 4-5 разів на день. Так само і від ревматизму.
  8. Виводить з організму сечову кислоту листя винограду культурного. Одну столову ложку сировини (10-15 г) залити однією склянкою води, кип’ятити 15 хв. Приймати по 0,5 склянки 3-4 рази на день. Краще робити настій із свіжих листків.
  9. Взяти 20 г нарізаних молодих листків або недозрілих плодів горіха волоського на 200 мл окропу; настояти 20 хв. Пити по 1 столовій ложці тричі на день до їди. Цим же настоєм, крім подагри, лікують проноси, ексудативні діатези, кровотечі.
  10. Залити 1 л води 40 г подрібненого жовтого кольору лушпиння квасолі городньої. На водяній бані в закритій посудині прокип’ятити одну годину, процідити. Пити по 1 ст. ложці 4-5 разів на день. Цей настій і від ревматизму.
  11. Квіти бузку звичайного насипати у півлітрову пляшку до верху, залити горілкою або спиртом 70°. Настоювати 21 добу в теплому місці, процідити. Приймати по 30 крапель тричі на день до їди. Курс лікування — 3 місяці.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook