Здоров'я та краса Сам собі лікар

Воші: чим вони небезпечні і як їх позбутися

Коли сняться воші – не чекай нічого доброго. Але це лише сон. Страшніше, коли вони з’явилися не уві сні, а насправді…

Деякі давні хвороби залишились у минулому. Нині час відкрив нові, раніше не знані. А ось усна народна творчість доносить до нас порівняння, приказки, пов’язані із маленькими паразитами.

Висловлювання „дрібні як воші“, „перевірити на вошивість“, „хоробрий як вош на гребінці“ й досі актуальні. Інша річ, що про них не годиться і незручно говорити.

Напевно, нема такої сім’ї, де хоча б раз не заводили мову про педикульоз, тобто воші чи гниди. П’ятдесят відсотків зареєстрованих випадків педикульозу, а в деяких районах навіть 70 виявляють у дітей в організованих колективах – школах, дитячих садках, таборах відпочинку.

Живиться паразит кров’ю. Поза тілом людини головна воша живе 24 години, платтяна – 7–10 діб. Розповсюджуються вони, переповзаючи з однієї людини на іншу під час безпосереднього контакту (за хвилину долають 20 см). А також під час користування спільними речами: одягом, білизною, головними уборами, гребінцями, щітками для волосся.

Поширенню педикульозу сприяють і скупченість населення, недотримання правил особистої гігієни, значні міграційні процеси.Останнім часом дедалі частіше виявляють паразитів у дітей, які живуть у нормальних умовах, дотримуються правил особистої гігієни. Це певною мірою пояснюється біологічними особливостями вошей.

Якщо вже так трапилося, що до вас завітали непрохані гості, передовсім радимо обробити голову спеціальним засобом (нині маємо широкий асортимент препаратів.

Нанесіть на волосся один із вказаних препаратів, зав`яжіть голову поліетиленовою хустинкою і рушником, витримайте стільки часу, скільки вказано в інструкції. Після цього промийте волосся проточною водою з милом або шампунем і нанесіть теплий 5-10%-ний столовий оцет, зав’яжіть голову поліетиленовою хусткою і рушником, витримайте ще 30 хвилин, прополощіть, після чого вичешіть густим гребінцем загиблих вошей та гниди.

Це надзвичайно кропіткий, але важливий процес. Треба пам’ятати, що, воюючи з педикульозом, ми запобігаємо висипному тифу. Який зв’язок між вошами й висипним тифом, запитаєте ви? Як відомо, щоб виникло інфекційне захворювання, потрібна взаємодія трьох складових: джерела інфекції, факторів її передачі та сприятливого організму.

На превеликий жаль, усі ці чинники сьогодні спостерігаються в нашому суспільстві. Джерело інфекції – це люди, які колись перехворіли на висипний тиф, а нині періодично потерпають від його рецидивної форми – хвороби Бриля. Тому вони мають у крові збудник висипного тифу – рикетсії Провачека. Воші живляться кров’ю і саме під час укусів можуть передавати збудників захворювання здоровим людям.

Як свідчать дані Львівського науково-дослідного інституту епідеміології, 96 відсотків дітей не мають імунітету до висипного тифу. Все це створює реальну загрозу виникнення та розповсюдження цієї хвороби на Україні.
І наостанку про головне: аби запобігти лиху, кожні 7–10 днів ретельно оглядайте волосся дитини.

Дата публікації: 18.07.2018 img Поділитися