пневмонія

Хрипи чути не завжди: що варто знати про пневмонію

Особливо небезпечна пневмонія для немовлят і дітей, адже є однією з найпоширеніших причин дитячої смертності. Тому дуже важливо знати симптоми пневмонії і як вона передається.

Пневмонія – основна інфекційна причина дитячої смертності у всьому світі. У 2019 році внаслідок неї померли 740 180 дітей віком до 5 років, що становить 14% усіх смертей дітей віком до 5 років, – повідомляють у Центрі громадського здоров’я МОЗ України.

Пневмонія – це форма гострої респіраторної інфекції, яка вражає легені. Легені складаються з невеликих мішечків (альвеол), які наповнюються повітрям при диханні у здорової людини. Коли у людини пневмонія, альвеоли заповнюються слизом та рідиною, що робить дихання болісним та обмежує споживання кисню.

Які причини появи пневмонії?

Пневмонію спричиняють віруси, бактерії та грибки. Найпоширеніші серед них:

 • Streptococcus pneumoniae є найчастішою причиною бактеріальної пневмонії у дітей.
 • Haemophilus influenzae типу b (Hib) є другою найпоширенішою причиною бактеріальної пневмонії.
 • Респіраторно-синцитіальний вірус є найчастішою вірусною причиною пневмонії.
 • У немовлят, інфікованих ВІЛ, Pneumocystis jiroveci є однією з найчастіших причин пневмонії.

Як передається інфекція, яка викликає пневмонію?

Пневмонія може передаватися кількома шляхами. Віруси та бактерії, які зазвичай зустрічаються у носі чи горлі дитини, можуть інфікувати легені при вдиханні. Вони також можуть поширюватися повітряно-краплинним шляхом при кашлі або чханні. Крім того, пневмонія може поширюватися через кров, особливо під час та незабаром після народження.

У всьому світі майже кожна третя (31%) дитина з підозрою на пневмонію не отримує медичної допомоги, й багато хто наражається на ризик виникнення пневмонії через низьке охоплення вакцинацією, високий рівень недоїдання та забруднення повітря.

Які симптоми пневмонії?

Загалом симптоми бактеріальної та вірусної пневмонії схожі, проте у хворого на вірусну можуть проявлятися більше ознак.

Найчастішими симптомами пневмонії вважаються:

 • підвищення температури тіла (38–39 °C, рідше — 37,2–37,4 °C), лихоманка;
 • кашель із виділенням слизово-гнійного мокротиння, але можливе й сухе покашлювання;
 • відчуття браку повітря;
 • зниження апетиту, втома, сонливість;
 • задишка під час фізичних навантажень;
 • втягнення грудної клітки — під час вдихання западає її нижня частина (у здорової людини грудна клітка розширюється під час вдихання);
 • свистячі хрипи під час дихання (частіше – під час вірусних інфекцій).

Як вчасно розпізнати розвиток прихованої пневмонії

У немовлят може спостерігатися зниження апетиту, температури тіла, інколи – судоми.

Дуже часто під час пневмонії намагаються вислухати хрипи у легенях, та це вдається не завжди. Тож тут на допомогу приходять рентген, комп’ютерна томографія, пульсоксиметрія, аналіз крові й мокротиння.

Пам’ятайте, що лікувати пневмонію самостійно небезпечно. Одразу звертайтеся до лікаря, який поставить вам діагноз й призначить відповідне лікування. Наголошуємо: самолікування, особливо з використанням антибіотиків, може ускладнити діагностику пневмонії та подальше лікування!

Електронний рецепт на антибіотики: все, що треба знати

Профілактика пневмонії передбачає щеплення, збалансоване харчування, здоровий спосіб життя, дотримання правил особистої гігієни, своєчасне лікування інших проблем зі здоров’ям.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook