Здоров'я та краса Сам собі лікар

Чому так хочеться спати

Одна з наших типових помилок – намір попоспати у вихідні. Цього робити не варто, бо ми обманюємо та дезорієнтуємо організм.

Є багато видів розладу сну. Найпоширеніші – безсоння та надмірна сонливість. Часто вони тісно пов’язані між собою, бо людина, яка не може спати вночі, куняє впродовж дня. Однак майже всім нам відома сонливість не пов’язана з тривалістю нічного сну. Фахівці Європейського товариства, що вивчає розлади сну, запропонували спеціальне визначення – „зимова сонливість”. Вони пояснюють її походження дуже просто зменшенням світлового дня і кількості світла, яку ми „споживаємо” за добу.

„Річ у тому, що наше око це, по суті, фотоелемент, пов’язаний із гіпофізом, – пояснюють медики. – У відповідь на дію світла ця залоза починає виробляти певні „гормони активності”. Якщо світла замало – продукування гормонів сповільнюється і людина стає сонливою. У багатьох цей стан провокує пригніченість, зниження працездатності, погіршення настрою, дратівливість”.

Однак, виявляється, зимову сонливість доволі легко вилікувати. По-перше, треба намагатися частіше виходити з приміщення вдень. А по-друге, достатньо хоча б дві години на добу перебувати біля джерела яскравого світла, наприклад, читати біля лампи денного світла, встановленої на відстані 50-80 см від очей.

Якщо сонливість напала зовсім недоречно, наприклад, перед важливим засіданням, відповідальною зустріччю, можна вжити екстрених заходів – випити додаткову філіжанку кави, горня міцного чаю, прийняти дві-три капсули ноотропілу. Але це варто робити лише у виняткових ситуаціях

Медики пропонують більш гуманні способи боротьби з сонливістю, а саме: вживання полівітамінних препаратів і природних засобів, що зміцнюють імунітет (женьшень, елеутерокок, ехінацея), наявність у меню свіжих овочів і фруктів, фізична активність (хоча б 3-4 години на тиждень), а також дотримання розпорядку дня. Хай там як дивно це звучить, але головне, що лікарі радять зробити з розпорядком, – це чітко встановити час ранкового підйому.

Одна з наших типових помилок – намір попоспати у вихідні. Цього робити не варто, бо ми обманюємо та дезорієнтуємо організм, і потім упродовж цілого тижня йому доводиться перелаштовуватися на менші дози сну.

Інші причини сонливості (позасезонні):

– анемія (варто перевірити кров на гемоглобін);

– гіпотонія (контролювати артеріальний тиск);

– гіповітаміноз (приймати відповідні препарати за приписом лікаря);

– гіпотиреоз, або недостатність функції щитоподібної залози (звернутися до ендокринолога);

– гіпоглікемія, або низький цукор у крові (звернутися до ендокринолога);

– брак кисню (частіше провітрювати приміщення і бувати на свіжому повітрі);

– прийом деяких ліків (проконсультуватися з лікарем, який їх призначив).

У всіх випадках, коли сонливість турбує вас понад півроку і не залежить від сезону, варто звернутися по кваліфіковану медичну допомогу.

Дата публікації: 22.03.2017 img Поділитися