Здоров'я та краса Консультація лікаря

Глаукома – найкоротший шлях до сліпоти

У вас високий тиск? У ваших родичів є глаукома? Отже, ви у групі ризику. Пам’ятайте: глаукома не має симптомів! Тому мерщій на обстеження!

В Україні 170 тис. людей страждають на глаукому. Це захворювання займає друге місце серед причин сліпоти. Не забудьте вчасно відвідувати поліклініку і вимірювати внутрішньоочний тиск – зробіть перший крок для попередження сліпоти.

– Глаукома приводить до незворотної втрати зору, – розповідає професор, завідувач ЛММЦ «Мікрохірургія ока» Ігор Новицький. – Але якщо таке захворювання виявляти вчасно, його можна ефективно лікувати. Глаукома нічим себе не проявляє, людина не знає, що у неї є підвищений внутрішньоочний тиск і тільки значне зниження зору призводить до того, що людина звертається. А це вже друга або третя стадія захворювання.

Вимірювання внутрішньоочного тиску є найбільш простим і ефективним методом раннього виявлення глаукоми. Тонометрія є доволі простою процедурою і при цьому достатньо точною. Допустимі межі тиску (від 18 до 26 мм рт. ст.) – дуже широкі. Тому при виявленні глаукоми краще орієнтуватись на нижню межу норми. Тиск більше, ніж 22 чи 24 мм рт. ст. повинен насторожити і пацієнта, і медика.

Людину треба більш детально обстежити. Якщо глаукома виявлена вчасно, її треба лікувати. Лікування глаукоми полягає у тому, щоб нормалізувати внутрішньоочний тиск. Існує багато препаратів, крапель, які можна поєднувати між собою. Відповідно, глаукому можна стабілізувати, щоб вона прогресувала не так швидко.

Якщо цього не вдалося досягнути за допомогою крапель компенсації тиску, необхідно проводити хірургічні втручання. Консервативний метод лікування, краплі, і хірургічний метод лікування, оперативне втручання, не можна протиставляти один одному. Мета одна – компенсувати внутрішньо очний тиск.

До групи ризику розвитку глаукоми належать люди, які мають 40 і більше років, у яких в роду є хворі на глаукому, хворі з цукровим діабетом і гіпертонічною хворобою. – Із 40 років усім треба міряти внутрішньоочний тиск раз на 3 роки, – наголошує лікар. – Особливо критична група ризику – це пацієнти-родичі хворих, це хворі з цукровим діабетом і гіпертонічною хворобою. Таким потрібно вимірювати тиск з 35 років і бажано це робити щороку. Чим молодший хворий, тим більше часу треба втримувати внутрішньоочний тиск.

Чим раніше глаукома вразила очі, тим більш небезпечною вона є. Кожен міліметр ртутного стовпчика підвищує відсотки ризику. Скарги пацієнтів абсолютно неспецифічні. Тобто не можна за скаргами поставити діагноз глаукоми. Тому дуже небезпечно, коли хворий думає, що у нього катаракта і що це мине. А приходить через 2–3 роки, і з’ясовується, що катаракти немає, а пацієнт осліп через глаукому. Перша ознака глаукоми – звуження поля зору, але хворий зазвичай цього не помічає.

Дата публікації: 16.01.2019 img Поділитися