Гепатит В викликає вірус, який вражає печінку. Він може спровокувати розвиток цирозу і раку печінки, призвести до смерті. Надійним захистом від гепатиту В є лише вакцинація. Важливо першу дозу вакцини отримати протягом першої доби життя!
Чим небезпечний гепатит В
Гепатит В викликає вірус, який вражає печінку. Тривале перебування вірусу в клітинах печінки може спровокувати розвиток цирозу і раку печінки, а це може призвести до смерті.
Найбільше гепатит загрожує дітям до 1 року. Саме у цьому віці 90% вірогідності, що гепатит В стане хронічною хворобою. У 20-30% людей, інфікованих гепатитом В в дитинстві, в подальшому розвивається цироз та рак печінки.
Гепатит – лагідний убивця. Підозри має викликати… втома
Вірусом можна заразитися в лікарні, вдома, у стоматологічному кабінеті, на дитячому майданчику, в перукарні – при контакті з інфікованими предметами – зубною щіткою, залізним гребінцем, ножицями, якими користувалася інфікована людина. Відомі випадки зараження дітей вірусом гепатиту В після уколу використаним шприцом, яким дитина поранилась у пісочниці.
Гепатит В може передатися:
- від інфікованої матері дитині,
- від інфікованої дитини неінфікованій дитині протягом перших 5 років життя,
- статевим шляхом під час незахищеного статевого акту,
- зі слиною через поцілунок, зубну щітку (при активній формі захворювання вірус гепатиту B може міститися у слині у достатній кількості для зараження),
- менструальними, вагінальними виділеннями і сім’яною рідиною,
- у результаті повторного використання шприців і голок в медичних установах чи серед користувачів ін’єкційних наркотиків.
Крім того, інфікування може статися під час медичних процедур, нанесення татуювань або використання лез для гоління або подібних предметів, заражених інфікованою кров’ю.
При звичайних побутових контактах, через столові прибори, під час годування груддю, при рукостисканні, обіймах, поцілунках, розмові, користуванні спільним посудом, кашлі, чханні, користуванні громадським басейном тощо з інфікованою людиною – вірус гепатиту B не передається.
Поширенню гепатиту В можна запобігти, якщо:
- уникати контактів з кров’ю та рідинами організму інших людей;
- обирати пероральні ліки замість ін’єкцій там, де це можливо;
- уникати випадкових статевих контактів, завжди використовувати презервативи;
- не ділитися засобами індивідуального користування (бритвами, ножицями тощо);
- використовувати лише стерилізовані інструменти для пірсингу і татуювання;
- вагітним жінкам, у яких діагностовано гепатит B, слід порадитися з лікарем про те, як запобігти передаванню вірусу до дитини.
Як захиститися від гепатиту В
Лише вакцинація є надійним захистом від гепатиту В. Усі діти грудного віку мають отримати першу дозу вакцини проти вірусного гепатиту B якомога швидше після народження — протягом 24 годин після народження. Цю першу дозу мають доповнити дві наступні (в 1 місяць і в 6 місяців). Три дози вакцини необхідні для повноцінної імунізації.
Дуже важливо отримати усі три вакцини, адже від цього залежить рівень захисту дитини. Так, після першої дози вакцини, дитина має захист у 48% через місяць після вакцинації. Через два місяці після другого щеплення рівень захисту становить 91%, після третьої дози рівень захисту досягає 96%. Три дози вакцини захищають дитину від гепатиту на усе життя.
Якщо дитина не була вакцинована вчасно, вакцинація проводиться за схемою 0-1-6, тобто друга вакцина вводиться через місяць після першої, третя – на 6 місяць.
Щеплення від гепатиту В робиться виключно внутрішньом’язово.
Для жінок з гепатитом В дуже важлива терапія під час вагітності, а також вакцинація немовляти після народження. Завдяки повній серії щеплень у більш ніж 95% дітей грудного віку, дітей інших вікових груп і молодих людей формуються захисні рівні антитіл. Такий захист зберігається протягом щонайменше 20 років і, цілком імовірно, все життя. Тому ВООЗ не рекомендує ревакцинацію людей, які завершили схему щеплень трьома дозами.
Якщо ви не були вакциновані від гепатиту В — проконсультуйтеся з лікарем.
Тест на ВІЛ та гепатит: чому кожному варто перевіритися, особливо під час війни
Центр громадського здоров’я МОЗ України