В останні роки українські міста наповнилися новими учасниками дорожнього руху — власниками легкого електротранспорту: моноколіс, електровелосипедів, гіробордів та, найпопулярніших, електросамокатів. Ці гаджети стали символом мобільності, зручності та екологічності. Водночас вони створюють нові виклики для безпеки як самих водіїв, так і пішоходів та автомобілістів.
З 2023 року легкий електротранспорт офіційно визнано в Україні повноцінними транспортними засобами. Це означає, що користувачі електросамокатів та інших подібних пристроїв повинні дотримуватися правил дорожнього руху на рівні з автомобілістами та велосипедистами.
На жаль, статистика не на боці електротранспорту — за останні п’ять років в Україні суди розглянули понад 130 справ, пов’язаних із ДТП за участі електросамокатів, – повідомляє Центр громадського здоров’я МОЗ України. Найчастіше це наїзди на пішоходів або пошкодження майна. Тож важливо знати, як безпечно пересуватися містом на електросамокаті.
Правила безпеки для водіїв електросамокатів
-
Обов’язково носіть шолом! Це найпростіший спосіб захистити голову у випадку падіння.
-
Вимкніть телефон і відкладіть його в безпечне місце, щоб не відволікатися під час руху.
-
Зніміть навушники — важливо чути звуки довкола, щоб своєчасно реагувати на ситуації.
-
Їдьте поодинці, без пасажирів.
-
Не сідайте за кермо у стані сп’яніння — це небезпечно для вас і оточуючих.
Повага до пішоходів
-
Не їдьте по тротуарах і пішохідних доріжках — це створює небезпеку для людей, які йдуть пішки.
-
Знижуйте швидкість, коли поруч перебувають пішоходи.
-
Паркуйте свій електросамокат так, щоб не заважати проходам і проїздам.
Радимо також прочитати: Поради велосипедистам-початківцям

Як поводитися на дорозі серед автомобілів
-
Тримайтеся правого краю проїжджої частини, дотримуйтесь правил дорожнього руху.
-
Використовуйте світловідбивні елементи на одязі або самокаті — це допоможе бути помітнішими у темний час доби.
-
Жестами сигналізуйте поворот і зупинку, щоб водії знали про ваші наміри.
Дотримання цих простих рекомендацій допоможе зберегти життя та здоров’я і зробить вулиці наших міст безпечнішими для всіх.
Захисне екіпірування — ваша перша лінія безпеки
Користування електросамокатом приносить не лише задоволення та зручність, а й певні ризики. Тому безпека має бути пріоритетом. Найперше — це, звісно, шолом. Він рятує від серйозних травм голови у разі падіння чи зіткнення. Але шолом — це лише початок.
Не менш важливо подбати про інше захисне екіпірування. Наколінники та налокітники допомагають уникнути глибоких подряпин, забоїв та навіть переломів у найуразливіших місцях — суглобах. Вони значно знижують силу удару, захищаючи кістки й м’язи.
Рукавички також є незамінним атрибутом. Вони забезпечують надійне зчеплення з кермом, зменшують вібрації і захищають руки від подряпин при падінні. Крім того, рукавички допомагають уникнути мозолів під час тривалої їзди.
Захисне спорядження варто обирати з урахуванням комфорту і якості матеріалів — воно має бути міцним, але не обмежувати рухи. Ніколи не ігноруйте цей важливий аспект, адже саме правильно підібраний захист робить вашу поїздку безпечнішою і допомагає уникнути неприємних травм.
Пам’ятайте: незалежно від виду транспорту, відповідальність на дорозі — перш за все ваша. Поділіться цими порадами з друзями і разом зробімо наші міста кращими та безпечнішими!
Радимо також прочитати: П’ять міфів, які не дають з маршрутки пересісти на велосипед