Багато хто може пригадати, як у дитинстві на весіллях після забави гостям роздавали коровай і палки, обмотані тістом і обв’язані стрічками. Їх називали у різній місцевості по-різному: гілочки, дивні, шишки, гільця, дівування, парубкування, різки, росохи, деревце, роги, гуски, рогачі, теренки, сосни. Готували скрізь по-різному: з прісного тіста, здобного або дріжджового. Подекуди ця традиція збереглася і донині.
Такі гілки в тісті випікали лише жінки, які довго і щасливо жили у шлюбі, зазвичай хрещені батьки. Гілки пекли окремо і ними прикрашали весільні короваї: чим вищі і пишніші – тим краще. Вважалося, що більше таких гілочок – що щасливішими будуть наречені. А після свята роздавали гостям. Якщо усім не вистачало, то найближчій родині і дітям. Такі шишки були улюбленими ласощами дітлахів! Їли їх часто не відразу, а трохи зберігали, вони довго не черствіли і залишалися смачними. У деяких місцевостях не їли зовсім – зберігали.
Щоб приготувати гільця, смужки тіста намотували на гілки вишні і випікали у печі. У сучасному варіанті випікають на великих дерев’яних шпажках у духовці. Шпажок беруть стільки ж, скільки гостей, плюс дві для наречених. До готових гілочок, за традицією, прив’язують паперові квіти та стрічки, шоколадні цукерки.
- На весілля печуть коровай… і калач, і лежень, і дивень, і шишки: традиційна весільна випічка
Прісне тісто для шишок
Рецептом і способом приготування поділилася Алла Литвинюк: “Замісити пісне тісто, додавши яйце і трішки цукру, розкотити смужкою товщиною 0,5 см і шириною приблизно 3 см. З одного краю по всій довжині робити надрізи 1,5 см. Потім на підготовлену галузу (круглу палку висотою до метра і товщиною близько 1-1,5 см) накручувати підготовлене тісто зверху донизу (15-20 см залишити галузки без тіста, щоб потім встановити в коровай. Перед випіканням змастити яйцем з водою. Випікати в печі над жаром або добре над мангалом, швидко перекручуючи. Печеться дуже швидко”.
Для гілочок можна зробити з дріжджового тіста пацьорки (намисто, коралі): посмажити маленькі кульки в олії, нанизати на нитку в 3 ряди. Зверху на кожну галузку вчепити дзвіночок. Робити непарну кількість галузок, зверху прикрасити квітами з паперу (колись на нього казали “як на коровай”), колоссям”.
“Ми замішували прісне тісто, додаючи ваніль і цукор, щоб було солодке, – пригадує Галина Губаль. – Тоді можна на газу трішечки підрум’янити по одній палочці, а потім вставляли в духовку або в піч і підпікали, спершу одну сторону, а тоді другу”.
Подекуди роблять туге тісто з яєць, молока, цукру і борошна.
- Печіть пиріг-рід, щоб родина була дружною. 4 перевірені рецепти незвичайних пирогів
Рецепт дріжджового тіста для шишок (дівування)
“15 років випікала за цим рецептом, – розповідає Наталія Витягловська і зауважує тонкощі приготування – не давайте дуже підійти тісту, лише наполовину. Випікаються шишки дуже швидко, до зарум’янення”
- 1,5 кг борошна, 375 г цукру, 300 г маргарину, 250 г масла, 230 г молока, 8 яєць, 70 г дріжджів, ваніль.
У теплому молоці з цукром розчинити дріжджі, додати інші інгредієнти, замісити тісто. Дати трішки підійти, але не сильно, наполовину. Розкочувати, різати смужками (можна збоку робити насічки, щоб утворилася ніби бахрома), намотувати по спіралі на гілочки, випікати.
Дивні на весілля (бездріжджове тісто)
Рецептором дивнів, які пекла синові на весілля, поділилася Наталія Корецька
- 1 л молока, 1,3 кг цукру, 330 г маргарину, 300 г сметани, 1 ч. ложка соди, ваніль, сіль, борошна, скільки вбере тісто (має бути, як на вареники, але м’якше).
З такої кількості тіста вийшло 47 дивнів.
“У нас замішують туге тісто, як на вареники, щоб до рук не липло, і розкочують смужками по 2 см приблизно. З однієї сторони роблять насічки ножем до половини і намотують на палку, щоб трошки заходило одне на одне з низу до верху. Запікають у печі на жару, тримаючи в руках, щоб не підгоріло. Це дуже швидко робиться. Тоді змащують збитими жовтками і ще трішечки припікають. Сама так робила сину на весілля, правда, давно.Але процес пам’ятаю, – розповідає Лілія Домашич.
Яку основу використовують для приготування гілочок у тісті
Зазвичай такі весільні ласощі випікають на довгих рівних гілках, очищених від кори, до 1-1,5 м завдовжки і до 2 см завтовшки. Подекуди використовували міцні і товсті, добре вимиті гілочки малини.
“У нас накручували тісто на очеретину, не на гілки, а от піч для випікання палили сухим кукурудзяним бадиллям, а не дровами, – пригадує Катерина Губка. – У кожному дворі, де є дівка на виданні, круглий рік зберігалося таке бадилля, мало кому коли приспічить заміж!”