Відпочинок Культура

13 січня Другий Святвечір, Щедра кутя: що готують і як ворожать

13 січня в українців другий Святвечір, Щедра кутя. Цього дня щедрують, готують особливі страви, ворожать на сімейне життя і приваблюють удачу.

За християнським календарем — це також день преподобної Меланії (Меланки, Маланки, Миланки). Звечора і до півночі щедрувальники обходять оселі. Хлопці «водять Меланку», висловлюють добрі побажання, веселять піснями, танцями, жартівливими сценками. Один з них, зазвичай, перевдягнений в жіноче вбрання і його називають Меланкою. А вже зранку 14 січня вдосвіта хлопці йдуть посівати. Посівають тільки хлопці, бо вважаться, що вони приносять у дім щастя.

Що готують

Головна страва другого Святвечор – кутя. Цього дня її робили не пісну, а скоромну, смачили м’ясом і салом. Щедра кутя здавна вважалася одним із символів примирення. Для залагодження будь-яких конфлікти, родичі та сусіди йшли один до одного миритися саме з цією стравою. А парубки посилали сватів з нею в надії отримати згоду від своєї коханої.

Стравам на Щедрий вечір приділяється дуже важлива роль: вважається, що чим більше розмаїття на столі в цей день, тим щедрішим буде наступний рік. Подають шинки, ковбаси, холодець, голубці та інші смачні та ситні наїдки. Крім того, господині печуть млинці, готують пироги та вареники з сиром, щоб обдаровувати щедрувальників.

Страви цього вечора мають бути дуже ситні, але, наприклад, готувати рибу – погана прикмета, адже з дому може “відпливти” щастя. А от страви зі свинини готуються обов’язково, оскільки саме ця тварина символізує достаток в домі.

Як ворожать

З щедрою кутею пов’язано багато побутових обрядів. Ввечері цього дня дівчата ворожили. Виходять на вулицю, і яка тварина зустрінеться першою — таким і буде суджений: якщо пес, то лихим, а життя собачим, вівця — тихим і сумирним. Біля воріт насипають три купки зерна, а вранці перевіряють: якщо нечіпане, то сімейне життя буде щасливим, і навпаки.

Ворожили також і старші люди, яких передусім цікавив яким буде цьогорічний урожай, особливо уважними були до прикмет:

  • якщо ніч проти Нового року тиха і ясна, буде щасливий рік не тільки для людей, а й для худоби;
  • якщо сонце високо зійде, увесь рік буде щасливим, а особливо добрим буде врожай садовини;
  • якщо іній рясно вкриває всі дерева, буде врожай на зернові та гарний медозбір;
  • якщо падає м’який сніг — на врожай, а коли тепло, то літо буде дощовим;
  • зоряне небо – врожай на гриби та горох;
  • лежить добрий сніг – на врожай гречки;
  • сильний мороз, і падає сніжок – на врожай хліба та здоров’я людей;
  • який перший день у Новому році, то й рік буде такий.

Дехто вірив що цієї ночі мало рости магічне зело – «нечуйвітер». І хоча його могли знайти лише сліпі та відьми, до його пошуків долучалися всі, особливо молодь. Вірили, що знайдена містична рослина приносила своєму власнику неймовірну вдачу та здібність ставати невидимим.

Дата публікації: 12.01.2022 img Поділитися