Іверська ікона Божої Матері — одна з найвідоміших та найшанованіших ікон у православному світі, її вважають чудотворною. Її вшановують кілька разів на рік: 12 лютого, у вівторок Світлої Седмиці, 23 квітня, 13 жовтня.
Легенда про появу Іверської ікони
За переказами, Іверська ікона була написана у перші століття християнства, а її прототипом вважається одна з перших ікон Пресвятої Богородиці, яку створив апостол Лука. Саме апостол Лука вважається першим іконописцем, який зобразив Марію.
Історія ікони бере свій початок на Афоні, де за переказами, вона з’явилася чудесним чином у 9 столітті. Ікону знайшли на березі моря монахи Іверського монастиря. За легендою, ікона плавала у воді і не тонула, а коли монахи намагалися її взяти, вона чудесним чином уникнула їхніх рук. Потім, Пресвята Богородиця з’явилася одному з монахів уві сні та сказала, що хоче, аби її ікона знаходилася в Іверському монастирі.
Чудесне з’явлення ікони стало причиною багатьох паломництв до Іверського монастиря, а сама ікона стала відомою як джерело численних чудес і зцілень.
За переказами, біля ікони висить лампадка, яка починає розгойдуватися перед лихом або нападом ворогів. За легендою, під час турецького нападу на Кіпр лампада так хиталося, що олія переливалася через край. Кажуть, що саме ікона вберегла Афон.
У яких випадках моляться перед Іверською іконою
З часом, історія Іверської ікони обросла багатьма легендами та свідченнями про її чудотворну силу. Вона вважається покровителькою мореплавців, захисницею від невдач, допомагає у лиху годину, у складних життєвих обставинах та зціленнях від хвороб.
Перед іконою моляться у час катаклізмів, стихійних лих, криз, війни, епідемії, різноманітних життєвих проблем. В Іверської Богоматері просять про зцілення, збереження шлюбу, позбавлення від злиднів.
Іверська ікона Божої Матері — це символ віри, надії та безмежної любові Божої матері до всіх вірян.
Іверська ікона Божої Матері шанується не лише в Греції, але й по всьому православному світі, маючи численні копії та відтворення. Оригінал цієї ікони зберігається у Греції в Іверському монастирі на Афоні. Ікона ніколи не покидала Іверський монастир. За переказами, вона зникне з монастиря під час кінця світу.
Молитва, яку читають перед Іверською іконою Божої Матері
О Пресвята Діво, Мати Господа, Царице Небес і землі! Зглянься на багатостраждальне зітхання душ наших, подивися з висоти святої Твоєї на нас, що з вірою і любов’ю поклоняємося пречистому образу Твоєму.
Ось бо, в гріхи занурені і скорботами обтяжені, дивлячись на образ Твій, як на Тебе живу, що перебуваєш між нами, приносимо смиренні наші моління. Бо не маємо ні іншої помочі, ні іншого заступництва, ні втіхи, тільки Тебе, о Мати всіх скорботних і обтяжених!
Поможи нам, немічним, утамуй скорботу нашу, настав на шлях праведний нас заблудлих, вилікуй і спаси безнадійних, даруй нам останок часу життя нашого у мирі та тиші проводити, подай християнську кончину, і на Страшному суді Сина Твого явися нам милосердною Заступницею, щоб завжди оспівували, величали і славили Тебе як благу Заступницю християнського роду зі всіма, що догодили Богові. Амінь.
- Молитва до Іверської ікони Пресвятої Богородиці, яку читають 26 жовтня