За офіційними даними Центру медичної статистики Міністерства охорони здоров’я України, в Україні зареєстровано близько 1,3 млн хворих на діабет. Ще приблизно половина випадків діабету ІІ типу залишається недіагностована. А що пізніше діагностовано діабет, то важче і дорожче лікування, страшніші наслідки.
За словами Ольги Донцової, керівниці відділу промоції здорового харчування та фізичної активності ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України», діабету ІІ типу у 80% випадків можна запобігти.
Що таке діабет і які його типи
Діабет — це хронічне захворювання, коли підшлункова залоза не виробляє достатньої кількості інсуліну або ж організм не може ефективно використовувати вироблений інсулін. Інсулін — це гормон, який регулює рівень цукру (глюкози) у крові.
У результаті неконтрольованого діабету виникає гіперглікемія (підвищення рівня глюкози в сироватці крові), що призводить до ураження багатьох систем організму, особливо нервів та кровоносних судин.
Розрізняють кілька типів діабету:
Діабет І типу — характеризується недостатнім виробленням інсуліну. Причини виникнення недостатньо вивчені, тому запобігти захворюванню практично неможливо.
Діабет ІІ типу — виникає через неефективне використання інсуліну організмом. Більшість випадків діабету цього типу пов’язана з надлишком ваги та браком фізичної активності.
Гестаційний діабет — характеризується підвищенням рівня цукру в крові, яке розвивається у жінок під час вагітності. Для цього типу діабету високий ризик ускладнень під час вагітності та пологів.
Основні симптоми
- надмірне сечовиділення;
- спрага;
- постійне відчуття голоду;
- втрата ваги;
- стомленість;
- погіршення зору.
Як зрозуміти, що цукор високий, і зупинити діабет
Своєчасне діагностування та контроль діабету дають змогу попередити розвиток тяжких ускладнень.
Профілактика діабету ІІ типу можлива
Для профілактики важливо вести здоровий спосіб життя: досягнути нормальної ваги тіла і підтримувати її, дотримуватись здорового харчування та приділяти не менше 150 хв на тиждень регулярній фізичній активності, також варто відмовитись від шкідливих звичок.
Цукрового діабету 2-го типу можна позбутися на ранніх стадіях, – ендокринолог
Хворобу можна контролювати
Діабет є хронічним прогресуючим захворюванням, але люди з діабетом можуть прожити довге життя завдяки адекватному управлінню діабетом. Воно передбачає не лише регулювання глюкози у крові, але також контроль факторів ризику розвитку ускладнень, таких як високий артеріальний тиск і високий рівень холестерину. Ними можна управляти за допомогою здорової дієти, регулярних фізичних навантажень та правильного використання ліків.
Наріжним каменем діабету ІІ типу є здорова дієта, збільшення фізичної активності та підтримання здорової ваги тіла. Для контролю рівня глюкози у крові також часто призначають пероральні препарати й інсулін.