алкоголь під час вагітності

Чи можна трішки алкоголю під час вагітності, – ви маєте знати правду

Іноді кажуть, що трішки алкоголю під час вагітності дитині не зашкодить. Дізнаймося більше, що про це говорять лікарі.

Дослідження ВООЗ 2023 року показало, що в Україні понад 75% жінок уживають алкоголь, з них 50,8% — це жінки репродуктивного віку (30–44 роки). Саме в цей період більшість жінок може виносити і народити дитину.

Пропонуємо зануритися у питання впливу алкоголю на розвиток дитини ще до її народження. Лікарі наполягають: існування безпечної дози алкогольних напоїв для вагітних є міфом. Будь-яка кількість спожитого алкоголю може завдати шкоди розвитку плоду, що надалі впливає на здоров’я новонародженого.

У чому небезпека алкоголю?

Етиловий спирт, який міститься в алкогольних напоях, безперешкодно проникає через плаценту до крові плоду, при цьому дитина не здатна нейтралізувати його вплив, адже її печінка та інші системи органів ще не повністю сформовані. Це означає, що концентрація алкоголю в організмі дитини може бути такою ж високою, як і в крові матері.

Потенційні ризики для розвитку плоду включають цілий спектр наслідків: від когнітивних, поведінкових, емоційних і адаптаційних розладів до вроджених аномалій та довгострокових проблем зі здоров’ям. Важливо розуміти, що ці наслідки можуть змінюватися залежно від дози алкоголю, загального стану здоров’я матері, сімейної історії та інших факторів.

Згідно з медичними дослідженнями, вплив алкоголю на плід класифікують як фетальний алкогольний спектр розладів (ФАСР), що включає фетальний алкогольний синдром (ФАС) — найсерйознішу форму, яка виявляється значними відхиленнями у розвитку дитини, частковий фетальний алкогольний синдром, розлади нервової системи, а також вроджені дефекти, асоційовані з алкоголем.

Ознаки та симптоми ФАСР можуть включати нетипові риси обличчя, затримку в фізичному розвитку, вади зору та слуху, поведінкові проблеми, порушення пам’яті, труднощі з навчанням та увагою, а також проблеми зі спілкуванням.

Симптоми ФАСР, що можуть проявлятися у дорослому віці

  • високі показники залежності від соціальної підтримки;
  • підвищений кров’яний тиск;
  • сексуальна віктимізація (люди з ФАСП частіше стають жертвами сексуального насильства);
  • проблеми з координацією рухів;
  • проблеми із зором;
  • зниження IQ з дитинства;
  • психічні розлади, зокрема синдром дефіциту уваги та гіперактивності (СДУГ);
  • суїцидальна поведінка.

Глобальна поширеність ФАСП вказує на серйозність цієї проблеми, з особливо високим рівнем реєстрації у Європейському регіоні. Важливо зазначити, що офіційна статистика може недооцінювати масштаб проблеми через відсутність точної діагностики та недіагностовані випадки.

За деякими даними, ознаки ФАСР реєструють у 1–5% першокласників у США та країнах Західної Європи. Ще важче діагностувати легші форми таких порушень, які іноді виявляються уже в дорослому віці, коли низка захворювань спонукає лікаря вивчити сімейну історію і з’ясовується, що людина піддавалася впливу алкоголю під час внутрішньоутробного розвитку.

В Україні ситуація з діагностикою та лікуванням порушень фетального алкогольного спектра також залишається складною, із високим рівнем поширення фетального алкогольного синдрому серед новонароджених. Особливо занепокоює висока частка споживання алкоголю серед жінок репродуктивного віку.

За даними ВООЗ, Україна має один із найвищих у світі рівнів поширення фетального алкогольного синдрому — 5 випадків на 1 000 осіб.

Акцентуючи на важливості усвідомлення потенційних ризиків, пов’язаних зі споживанням алкоголю під час вагітності, необхідно підкреслити важливість повної відмови від алкогольних напоїв для забезпечення безпечного розвитку майбутньої дитини.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook