Чому я не вимагаю вірності ні від чоловіків, ні від себе

Це не популярний погляд на шлюб, але так можна захистити себе від болю...

Мій батько зраджував матері. Я була в курсі всіх його романів, бачила всіх його жінок – і це було огидно. Частково наші відносини рятувало тільки те, що він продовжував неймовірно, до тремтіння любити мою матір – і це було видно в кожному русі, щодня. Я пам’ятаю, як він, сміючись, ще розповідав мені, що моя мати краще за всіх. Але для того, щоб зрозуміти це, йому треба перепробувати інших: ну, мовляв, як інакше він зрозуміє, що вона краще.

Коли я виросла, мені спало на думку його запитати: чи думав він, що буде, якщо б він знайшов щось цікавіше? Чи думав він, як склалося б наше майбутнє? До того моменту батьки були вже в розлученні, і тато, сидячи за столом на кухні, похмуро мовчав.

В той момент я в черговий раз гостро переживала зраду. Мені дуже хотілося зрозуміти, що рухає чоловіком в той момент, коли він вирішує присвятити частину своєї уваги і часу якийсь малознайомій або навіть знайомій дівчині. Що відбувається? Що це за гра в порівняння? Ну я ж точно краще – цікавіше, веселіше.

Я пам’ятаю, як тато раптово сказав:

– Я винен лише в тому, що не приховував це. Я думав, що чесність найважливіше. Насправді важливіше вміння берегти один одного і поважати почуття.

Минуло ще скільки-то років, і мені стало зрозуміло, що мав на увазі тато. Це все сформувалось в дуже прості правила з поясненнями.

Кожна з нас перебувала поруч з тією, яку треба було втішати: «Який козел! Як він міг! Куди поділася чистота між нами! Я його кину, і все тут ». Деяким з нас пощастило перебувати поруч з тією, яка, соромлячись і переживаючи, ділилася раптово тим, що трапилося романом в самому розпалі відмінного, абсолютно нічим не мутне шлюбу. Або навіть скаламученого.

Незважаючи на те, що психотерапевти, відповідаючи на питання, чому відбуваються зради, виділяють такі причини, як сексуальна незадоволеність партнером, фінансова нестабільність, відповідь на грубість чоловіка, алкогольне сп’яніння (тобто просто весела вечірка), я абсолютно переконана, що завжди в основі зради – та й шлюбу теж – лежить просто і красиво сформульоване Буніним пояснення, що «любов схожа на сонячний удар».

Так вийшло.

Тому що було сумно чи весело, або цікаво. Або щось там ще.

І в цьому сенсі ми абсолютно нічим не відрізняємося від чоловіків. Може, нас частково стримує лише культурний патерн, який був сформований століття тому: жіноча зрада завжди засуджувалась більше, ніж чоловіча.

Але зі своєю зрадою розібратися зазвичай легше, ніж зі зрадою партнера. І саме тому я і кажу: щоб не бути травмованою, щоб жити легко і спокійно, не домовляйтеся про вічній любові і вірності. Домовляйтеся про повагу.

Що це означає?

Серед мільйона почуттів, які відчуває людина, є декілька абсолютно непотрібних і частково руйнівних. Одне з них – ревнощі. Причина їх в незадоволеності собою, а не в бажанні чистоти і безмежної любові. Не в жадібності до коханої людини, а в страху втрати і порівнянні себе з іншими.

Вимагати любові, якщо ви невпевнені, зрозуміло, можна і потрібно. Але також варто пам’ятати, що добре б сходити до психотерапевта, знайти себе в професії, в хобі, в якійсь справі, пов’язаному виключно з тобою, а не з іншою людиною. Інакше рано чи пізно назовні вилізе або ревнощі, або жахлива співзалежність.

Перше і основне – домовтеся про довіру і про відповідальність. Я довіряю тобі себе і своє здоров’я. Я вірю в те, що ти не принесеш мені хвороби, я зможу спати в одному ліжку з моїми дітьми, я не буду лікуватися або приймати багато років препарати, що зупиняють перебіг хвороби. Що б у твоєму житті не трапилося, ти використовуєш презерватив і пам’ятатимеш про мене.

Я ніколи не дізнаюся, що у тебе є роман з іншою людиною. І ти ніколи не дізнаєшся такого про мене. Ти не ходиш з ним в ті місця, куди ходимо ми разом. Ти не приводиш її до нас додому, ти не витрачаєш на неї всі гроші, а вже якщо хочеш витратити, то придумуєш сто тисяч схем, щоб не ущемити мене.

Наш шлюб, наші відносини вище інтрижок. Ми один з одним не тільки через секс, але ще й тому, що у нас спільні інтереси, загальний список життєвих пріоритетів, тому що ми партнери по життю, які один одного підтримують і люблять. Ми разом не тільки тому, що нам більше і поговорити-то ні з ким, а тому що ростемо в наших відносинах.

І це означає, що зі мною не можна обговорювати свої закоханості і романи. Ніколи. Навіть якщо щось трапилося або я випадково помітила (а ти ж будеш дуже обережний), заперечуй до останнього.

Це також означає, що я вірю тільки тобі, а не «друзям» або «доброзичливцям», які можуть мені щось розповісти з почуття жалісливість або помилкового уявлення про порядність. Той, хто розповість мені про те, що у тебе є інша, буде викреслено з мого життя назавжди.

Просто тому, що такий «друг» не принесе мені більше нічого – ні нових розмов, ні роздумів, ні нових почуттів, – я завжди буду пам’ятати цей наш болісну розмову, в якому мені було соромно і боляче. І я завжди буду пам’ятати, що цей «друг» думає про моє життя, а не про свою. Мені такі «друзі» нецікаві.

Поважай мої почуття, мої звички, мій будинок, моє ліжко, моє тіло, моїх дітей.

Я ніколи не буду стежити за тобою. Не буду читати твій телефон, копатися в твоїх сумках, в твоїх кишенях. Причини три.

Перше. Я поважаю себе.

Друге. Я поважаю тебе і ніколи не сяду до принизливих перевірок.

Третє. У мене дуже багато справ і у мене суперцікаві життя у всіх сенсах цього слова. Чужі інтрижки мене не цікавлять. А ось мої власні – так.

Ми зустрілися тому, що нам цікаво разом. Ми рівні партнери. І навіть якщо ми розлучимося, я ніколи не забуду, за що я тебе полюбила. Я буду пам’ятати все щасливий час з тобою і буду відгукуватися про тебе з максимальною повагою.

Ми не завжди будемо любити один одного, ми будемо дратуватися, скаженіти, притиратися, з’ясовувати стосунки. У нас будуть періоди, коли секс буде жахливий, розмови стомлюючі, діти огидні, кіно нудне. Це все протягом життя, закономірне і зрозуміле. Ми будемо намагатися це подолати, знаходити цікаве один в одному, підтримувати в починаннях, втішати в розчаруваннях. Ми рівноцінні партнери, і це найважливіше.

Нехай це не найпоширеніша точка зору на шлюб. Але і ми живемо зовсім в інший час, ніж наші батьки чи бабусі й дідусі. Давай же отримаємо задоволення їм по повній, тому що це наша, а не чиясь ще життя.

Ксенія Чудінова

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook