Чому виникає гастрит і як позбутися болю в шлунку

Перші прояви гастриту можуть мати стертий характер, тому не викликають великого занепокоєння, і хворі не поспішають до лікаря. Хвороба переходить у хронічну форму. Тому понад 50% дорослого населення планети має запальне ураження стінок шлунка.

Гастрит – це запальний процес в стінках шлунка, викликаний хімічними і механічними подразниками, а також діяльністю бактерії Helicobacter pylori.

Довгий час вчені вважали, що в кислому середовищі шлунка не можуть розвиватися бактерії. Однак експериментальним шляхом вчені Робін Уоррен і Баррі Маршалл довели бактеріальне походження гастриту, за що їм була присуджена Нобелівська премія.

Зараження бактеріями Helicobacter pylori відбувається оральним шляхом через посуд, поцілунки і ін. Потрапивши в шлунок, бактерії виробляють фермент уреазу, за допомогою якої знижують кислотність шлунка навколо колонії. Вони також знищують слиз на стінках шлунка. В результаті на незахищену слизову поверхню стінок потрапляє шлунковий сік і ферменти, викликаючи її опік.

Форми гастриту

Гастрит проходить в гострій або хронічній формах. Перші прояви захворювання можуть мати стертий характер, що не викликає великого занепокоєння, тому хворий не поспішає зі зверненням до лікаря. Симптоми минають самостійно, але хвороба не зникає, а переходить в хронічну форму. Тому понад 50% дорослого населення планети має запальне ураження стінок шлунка, але тільки 20% звертаються по медичну допомогу.

Хронічний гастрит поділяють на поверхневий і атрофічний. Атрофічний гастрит характеризується витонченням шлункової стінки, зменшенням кількості залоз, можливістю виникнення перніциозної анемії і пухлини шлунка.

Сприятливими факторами для розвитку гастриту є:

  • куріння,
  • алкоголізм,
  • нерегулярне і незбалансоване харчування,
  • стрес.

Вживання гострої їжі призводить до виснаження епітеліальних клітин. Вони втрачають здатність захищати стінки шлунка від агресії шлункового соку, в результаті чого і виникає гастрит.

Симптоми гастриту

Клінічна картина захворювання залежить від його форми.

Гостра форма гастриту проявляється протягом 8 годин після впливу несприятливого фактора (гострої їжі). Хворий відчуває нудоту, тяжкість в шлунку, з’являється пронос, блювота, загальна слабкість, блідість шкірних покривів.

Для хронічної форми гастриту характерні почуття розпирання в області шлунка, печії, нудоти, зниження апетиту, неприємний присмак. Якщо шлункового соку виділяється мало, хворий втрачає у вазі, відчуває нудоту, спостерігаються запори або проноси. У роті відчувається металевий присмак. При рясному виділенні шлункового соку з’являються больові відчуття в шлунку, відрижки з кислим смаком, запори.

Діагностика та лікування гастриту

Для постановки діагнозу проводяться збір анамнезу, лабораторні та інструментальні дослідження. За допомогою УЗД лікар візуально визначає уражені ділянки стінок шлунка. Гастроскопія дозволяє обстежити внутрішню поверхню шлунка і взяти зразок слизової (біопсію) для визначення виду і ступеня ураження.

В основі лікування гастриту – боротьба із симптомами за допомогою лікарських препаратів і дієтичне харчування. Хворим на гастрит заборонено їсти гострі, жирні, смажені, пряні, копчені страви. Їжу слід приймати в теплому вигляді, невеликими порціями, не рідше 5 разів на день.

Якщо в посівах виявляється бактерія Helicobacter pylori, призначаються антибактеріальні препарати, обволікуючі лікарські засоби, препарати для відновлення структури стінок шлунка, регуляції секреції шлункового соку, болезаспокійливі.

Якщо у вас виникли проблеми зі шлунком, ви періодично відчуваєте біль, не відкладайте візит до лікаря у довгу шухляду!

Джерело

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook