Здоров'я та краса Сам собі лікар

Чому тест на гепатит С треба здати кожному?

Люди, інфіковані гепатитом С, можуть не відчувати жодних симптомів протягом багатьох років. За приблизними оцінками близько мільйона українців мають у своєму організмі вірус гепатиту С, але не здогадуються про це. Тим часом хвороба уражає печінку і навіть може призвести до раку. Ось як виявити гепатит С…

Близько мільйона українців не знають, що мають у своєму організмі вірус гепатиту С, – повідомляє Центр громадського здоров’я МОЗ України.

«Віруси — це невидима загроза, з якою людина стикається щодня. Протягом останнього року зусилля всього світу направлені на боротьбу з COVID-19, натомість епідемії інших вірусів нікуди не ділися. І найдієвішим інструментом боротьби з цими захворюваннями є тестування», — зазначив Ігор Кузін, в. о. генерального директора Центру громадського здоров’я України.

Вчасне виявлення вірусів в організмі гарантує найменшу шкоду вашому здоров’ю. Адже що раніше вірус знайдено, то раніше людина потрапляє під медичний нагляд і розпочинає лікування.

Гепатиту С можна позбутися повністю за 3 або 6 місяців. Держава закуповує якісні та безпечні ліки, які може отримати кожен хворий на гепатит С. Цього року в Україні є 29 815 курсів для лікування від вірусного гепатиту С. Тобто держава може вилікувати близько 30 000 українців безкоштовно.

Як розпізнати гепатит С

Вірусний гепатит C — це захворювання, спричинене вірусом, який може передаватися через кров від однієї людини до іншої. Недуга вражає насамперед печінку. ВГC впливає на фізичний та емоційний стан людини і є потенційною загрозою для життя.

Унаслідок дії вірусу печінка зазнає ушкоджень і зрештою може не впоратися з виконанням життєво важливих функцій. Хронічна форма ВГC може призвести до серйозного пошкодження цього органу, наприклад, фіброзу, цирозу і навіть до раку печінки (гепатоцелюлярної карциноми). Вакцини проти гепатиту C не існує. Але в багатьох випадках хворого можна вилікувати.

Деякі люди не мають жодних симптомів протягом багатьох років, тоді як інші можуть відчувати підвищену стомлюваність, пітливість (особливо уночі), ломоту в суглобах і м’язах, утрату апетиту і концентрації уваги. Симптоми можуть з’являтися і зникати. На пізніших стадіях захворювання, коли печінка ушкоджена серйозніше, можуть виникати жовтяниця, свербіж, внутрішня кровотеча і закреп.

Хто у групі ризику

У групі ризику усі люди, які були у ситуації, коли кров інфікованої людини могла потрапити до кровотоку іншої людини:

 • переливання крові, хірургічне втручання;
 • отримання медичної чи стоматологічної допомоги у країнах, де гепатит є поширеним захворюванням, а інфекційний контроль неякісний;
 • спільне використання будь-якого обладнання під час уживання ін’єкційних або інгаляційних наркотиків;
 • спільне використання таких предметів, як леза для гоління, зубні щітки або речі, що можуть подряпати шкіру;
 • пірсинг, татуювання чи косметичні ін’єкційні процедури (наприклад, введення “ботоксу”), якщо обладнання для цього використовують повторно;
 • статеві відносини (хоча ризик низький, якщо немає кровотечі);
 • контакт із кров’ю на роботі, наприклад, поранення голкою, порізи, прибирання крові, робота на місці надзвичайних подій із наявністю крові;
 • передавання від матері до дитини під час вагітності чи пологів.

Де можна зробити тест

Зробити швидкий тест на вірусні гепатити можна:

 • у свого сімейного лікаря;
 • у найближчому Центрі СНІДу;
 • у неурядових організаціях;
 • у лабораторіях.

Знайти найближчий зручний пункт тестування можна за посиланням: https://prozdorovia.in.ua/de-projty-test/.

Який тест треба здати

Є три типи тестів на виявлення інфекції ВГC.

 1. Тест на антитіла до ВГC визначає, чи ви коли-небудь мали вірус. Деякі люди позбавляються вірусу природним шляхом, без медичної допомоги.
 2. Полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР) показує, чи наявний зараз вірус у вашому організмі. Якщо тест ПЛР позитивний, додаткове тестування покаже генотип (штам) вірусу.
 3. Генотипування (визначення генотипу вірусу): генотип визначає лікування, яке ви отримуватимете.
Дата публікації: 01.12.2020 img Поділитися