Із наближенням Гелловін у соцмережах піднімається градус дискусій про свято. На одному боці прихильники “нехай святкують усі, кому хочеться, не бачу в цьому нічого поганого”. На іншому боці – “свят-свят-свят, це гріх, чуже, заборонити”. І хоча це свято з’явилося на теренах України досить давно, дебати про нього залишаються досить гарячими.
І найбільше від цього перепадає дітям та підліткам, адже саме їм переважно до вподоби Гелловін з його перевдяганнями у відьом, монстрів, мерців та різну нечисть. І перш ніж категорично забороняти або критикувати дітей за їхній інтерес до свята, дорослим варто поглянути на нього з іншого боку – психологічного.
Чому Гелловін – це не так уже й погано?
Перш ніж казати, що Гелловін – це чуже для нас свято, запитайте, у дітей, що їм найбільше у ньому подобається? Імовірно, ви отримаєте відповідь, що перевдягання, костюми, маски, грим. І це не дивно, адже часто діти сприймають це свято, не як елемент певної культури, вірувань, давніх ритуалів та обрядів, а лишень як маскарад, карнавал, розвагу.
Карнавали, зокрема, із перевдяганнями, мають давню історію та властиві різним культурам світу, наприклад, такий популярний Венеційський або Бразильський карнавал. Не винятком є й Україна: традиційні гуляння на Масницю, перевдягання щедрувальників, святкування Маланки, різдвяний вертеп – усе це теж має ознаки карнавалу. До речі, у нас теж є свої “монстри”: чорт, смерть, Ірод. А фото давніх українських масок для цих персонажів ви бачили? Вони були куди страшніші за будь-яку сучасну жахачку!
- Як спекти печиво для Геловін-вечірки
Приміряти на себе жахливий образ – відьми, вампіра, скелета, зомбі – може бути гарним способом побороти внутрішні страхи, перемогти своїх внутрішніх монстрів. Адже коли ти бачиш друга зі страшним гримом – це зовсім не страшно, а й навіть смішно. А сміх – це один зі способів подолати страх.
До речі, якщо ви більше поспілкуєтеся із підлітками по Гелловін, то дізнаєтеся, що у тренді зараз не тільки жахачки, а й різні яскраві образи кумирів із шоубізнесу, персонажі кіно та мультфільмів. Таким чином на себе можна приміряти різні ролі і не обов’язково нечисті.
- Страшно-красиво і весело: 13 фото-ідей декору на Хелловін
З іншого боку, підібрати цікавий образ на Гелловін – це ще й можливість самовираження, розвитку креативного мислення. Якщо у вашій сім’ї зростає дівчинка-підліток, вірогідно, у неї дуже багато косметики, іноді в рази більше, ніж у мами. І замість того, щоб повторювати “навіщо тобі це все?” і думати “знову нафарбувалася, як…”, дозволити дитині проявити свою креативність на Гелловін. Нехай поекспериментує, задовольнить свої потреби у самовираженні та зробить яскравий грим на свято, ніж ходитиме щодня до школи, як матрьошка.
Зрештою, зацікавлення Гелловіном – це інтерес до культури, історії, релігії, традицій інших народів. І зовсім не означає, що дитина не цікавиться своїм, рідним чи відступає від релігії, яку ви сповідуєте. Вона лишень дізнається більше, порівнює, аналізує. Якщо це викликає щирий захват, бажання щось робити, креативити, комунікувати з однолітками – це завжди краще, ніж не цікавитися нічим і сидіти вдома у чотирьох стінах. А для нас, дорослих, це чудова нагода розповісти більше про наші традиції, які близькі нам за духом і не менш цікаві, мотивувати дізнаватися більше про наше, українське.
Інна Семенюк