Комбуча – чайний квас: секрети давно забутого цілющого напою

Модний нині напій комбуча - це ніщо інше як квас на основі чайного гриба (чайної медузи), який був дуже популярним у 90-х. Зараз він на піку популярності, адже має масу корисних властивостей.

Комбуча, або чайний гриб, – це ферментований напій, виготовлений із підсолодженого чаю за допомогою симбіотичної культури бактерій і дріжджів (скорочено SCOBY, від англ. Symbiotic Culture Of Bacteria and Yeast).

Історики вважають, що ферментований чай почали готувати в Східній Азії ще в 220 році до нашої ери, оцінивши його лікувальні властивості. Спочатку він з’явився в Маньчжурії, на північному сході Китаю. Завдяки своїм детоксикаційним і енергетичним властивостям цей напій навіть називали еліксиром безсмертя. Згодом чайний гриб став популярним у Японії. У 414 році до нашої ери японський лікар на ім’я Комбу привіз його для лікування імператора. Саме від імені цього лікаря напій отримав свою назву “комбуча”.

У нас комбучу традиційно називають чайний гриб або чайний квас. Зараз він переживає чергову хвилю популярності. Навіть у супермаркетах можна придбати пляшку чайного квасу, і коштує вона чимало.

Як готують комбучу?

Зовні чайний гриб не схожий на сироїжку або печерицю – скоріше, він нагадує медузу, з гладким і щільним тілом, із якої звисають численні нитки. Саме завдяки подібності з цим безхребетним чайний гриб отримав офіційну назву «медузоміцет». Це, втім, не єдина назва гриба – його також називають японською губкою, чайною медузою, маньчжурським грибом, грибом Фанга.

У їжу цей гриб вживати не можна, зате його настій має велику популярність. Гриб складається з дріжджових грибків і оцтовокислих бактерій. Дріжджі зброджують цукор, перетворюючи його в спирт, а бактерії перетворюють цей спирт в оцтову кислоту. У результаті виходить приємний на смак злегка газований кисло-солодкий настій, багатий ферментами, вітамінами й органічними кислотами.

Процес виготовлення комбучі включає декілька етапів:

  1. Підсолоджений чай (часто використовується чорний або зелений) заварюється і остуджується.
  2. До чаю додається гриб та трохи готової комбучі для початку ферментації.
  3. Напій залишають ферментувати при кімнатній температурі на період від кількох днів до кількох тижнів. Під час ферментації дріжджі перетворюють цукор на спирт, а бактерії – спирт на органічні кислоти.
  4. Після ферментації комбучу проціджують і переливають у пляшки. Напій можна додатково ферментувати в пляшках для утворення вуглекислоти.

Комбуча має характерний кисло-солодкий смак і містить пробіотики, вітаміни та інші корисні речовини. Вона популярна як корисний напій, що може покращувати травлення, підвищувати імунітет та загальний стан здоров’я.

Корисні властивості чайного квасу використовуються в боротьбі з тонзилітом, захворюваннями вуха, горла і носа, захворюваннями шлунково-кишкового тракту, хвороби очей та іншими недугами.

Настій чайного гриба, а також оцет, приготований з цього настою, успішно застосовується і в косметології для лікування гнійничкових уражень шкіри, себореї та інших неприємних явищ, а також в якості натурального дезодоруючого засобу.

Радимо також приготувати:

Чайний гриб
Чайний гриб

Властивості чайного квасу

На сьогодні вже точно відомо, що настій чайного гриба допомагає при: захворюваннях шлунково-кишкового тракту; захворюваннях печінки та жовчного міхура; хворобах вуха, горла й носа; хронічному ентероколіті; інфікованих ранах; гіпотонії; тонзиліті; ангіні; інфекціях очей; гострій дизентерії; скарлатині; дифтері; черевному тифі; грипі; ОРЗ; гастриті; кон’юнктивіті; геморої.

Настій чайного гриба зміцнює й збалансовує дію центральної нервової системи, уповільнює і полегшує перебіг туберкульозу. Використовується як засіб для лікування та полегшення загального стану при опіках. Дуже ефективний при боротьбі із запорами. Знижує артеріальний тиск у хворих на гіпертонію. Крім того, настій гриба активно відновлює природну мікрофлору шлунка після хвороби і прийому великих доз антибіотиків та інших медичних хімічних препаратів.

Настій чайного гриба має антибактеріальні властивості й вигідно відрізняється від більшості антибіотиків тим, що володіє широким спектром дії, який не втрачається при зберіганні в умовах кімнатної температури і при кип’ятінні. Настій чайного гриба має ще одну вельми корисну властивість – здатність знімати похмільний синдром,  оскільки нейтралізує токсини спиртних напоїв.

Щоб комбуча була корисною

Про користь чайного гриба відомо багатьом, але не всі знають, що корисні властивості його настою проявляються тільки в тому випадку, якщо напій приготований правильно. Крім того, важливий і стан самого гриба, тому за ним необхідно правильно доглядати.

Важливо пам’ятати, що здоровий чайний гриб завжди плаває на поверхні чайного розчину, якщо ж гриб лежить на дні ємності з чаєм, це говорить про те, що він захворів, і пити його настій не можна.

Для повноцінного існування чайному грибу необхідний солодкий чай. При цьому цукор потрібно розчиняти в чаї заздалегідь, до заливки гриба – не розчинені крупинки цукру, які випадково потрапили на гриб, можуть його погубити. Використовувати цукрозамінники для харчування гриба не можна. Замінювати цукор медом також не варто: такий напій має досить специфічний не дуже приємний смак, а його властивості ще недостатньо вивчені.

Чай необхідно регулярно міняти – інакше грибу нічим буде харчуватися, і він загине. При зміні розчину гриб рекомендується промивати чистою кип’яченою водою кімнатної температури, причому робити це слід дуже обережно, щоб не пошкодити ніжне тіло гриба.

Гриб не варто тримати в темному місці, але прямі сонячні промені для нього також небезпечні. Найкраще для нього підійде півтінь.

Чим кращої якості сировина використовується для живлення чайного гриба, тим смачніший і корисний напій виходить в результаті. Тому не варто економити на чаї – найкраще для приготування заварки підійде якісний крупнолистовий чай без добавок.

Чайный гриб: как употреблять, как ухаживать, как приготовить, как использовать для похудения

Як правильно вживати комбучу

Навіть найкорисніший продукт може стати шкідливим, якщо вживати його неправильно. Найпоширеніша помилка – починати вживати настій занадто рано. Органічні кислоти, завдяки яким настій чайного гриба такий корисний, утворюються тільки на четвертий-п’ятий день після заливки чаю. До цього в настої переважають вуглекислий газ і винний спирт. Тому не рекомендується пити настій раніше, ніж на четверту добу.

Влітку настій може бути готовий раніше, днів через три, взимку же час його приготування може збільшитися до п’яти-шести діб. Якщо ж чайний гриб починає набувати бурого відтінку, це означає, що гриб перебуває в розчині занадто довго. У такому випадку необхідно злити настій, що вийшов. Він повинен пінитися і нагадувати за смаком кисло-солодкий газований квас.

Пити настій найкраще натщесерце або через три години після прийому їжі. Не рекомендується запивати настоєм їжу – через те, що в напої містяться ферменти, завдяки яким їжа перетравиться дуже швидко, і вже через кілька годин знову захочеться їсти. Втім, ця особливість настою чайного гриба може виявитися корисною в разі проблем з травленням. Можна пити настій і на ніч – це допоможе заспокоїтися і поліпшить сон. Склянка настою, випита натщесерце, сприяє очищенню організму.

Протипоказання до вживання комбучі

Комбучу вживають з обережністю при таких захворюваннях і станах:

  • підвищена кислотність шлунка;
  • виразка шлунка;
  • чутлива і слабка емаль зубів;
  • подагра;
  • підвищений вміст грибків в організмі, грибок на нігтях та в інших областях тіла;
  • гострі патології печінки;
  • індивідуальна непереносимість будь-якого компонента.
  • захворювання печінки.

 

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook