Трав’яні чаї містять цінні біологічно активні речовини. Їх легко готувати, приємно пити, а якщо правильно застосовувати, то можна запобігти багатьом захворюванням. Однак невиправдано тривале вживання одного й того ж рослинного препарату може призвести до передозування і патологічних проявів. Це може статися навіть тоді, коли застосовувати трави, які вважаються безпечними, наприклад, плоди шипшини, квіти ромашки лікарської.
Чай попивайте, але міру знайте
Чай з квітів софори японської є досить ефективним гіпотензивним засобом. Якщо напій пити надто часто, то це може призвести до штучного атеросклерозу, адже квіти містять багато рутину (вітаміну Р). При його надлишку судини втрачають еластичність, що призводить до погіршення пам’яті.
Надмірне вживання листя мати-й-мачухи порушує всмоктування поживних речовин навіть за умови повноцінного харчування, бо трава містить багато слизу.
Не можна безперервно пити чаї та настоянки з ехінацеї пурпурової, оскільки в рослині міститься багато мікроелементів, надлишок яких призводить до порушення обміну речовин, іноді навіть до виникнення новоутворень.
Чудовим відхаркувальним засобом є корінь солодки. З неї готують чаї, сиропи, різноманітні лікарські препарати. Однак ця рослина містить сапоніни гормонотропної дії, що стимулюють функцію надниркових залоз. У разі тривалого використання і передозування виникає переобтяження цих залоз, що з часом може призвести до зниження їхньої функції. Це особливо небезпечно для хлопців-підлітків, бо засіб знижує сперматогенну активність і в період статевої зрілості може бути причиною недостатньої концентрації сперматозоїдів.
Не можна безперервно вживати жовчогінні засоби, наприклад, цмин пісковий, позаяк через тривале використання цього засобу жовчний міхур може не виділити навіть тієї порції жовчі, що виділяється до прийняття жовчогінного. Така ж захисна реакція організму спостерігається, якщо безперервно пити чай з листя чорниці та з лушпиння квасолі.
Багаті на вітаміни листя кропиви, плоди шипшини, базилік та кінза. Чаї з цих трав надзвичайно корисні. Однак якщо людина має схильність до тромбозів, або ж у неї післяінфарктний чи післяінсультний стани, то не можна допускати передозувань цими рослинами, адже вони згущують кров. Тому передусім треба цікавитися, що входить до складу фіточаю. Трав’яні чаї пити можна, але в усьому має бути міра.
Які чаї пити найкраще
Взимку організмові особливо необхідний трав’яний чай. Можна взяти суміш трав: листя кропиви, звіробій, сушені ягоди малини, смородини, горобини. Заваркою для чаю може бути шавлія, чебрець. Ці трави можна брати у будь-якому співвідношенні. Загальна кількість суміші не повинна бути більшою від чайної ложки на склянку води. Що більше компонентів входить до чаю, то більше біологічно активних речовин отримує організм. Пити такий чай корисно вранці та ввечері – без цукру та солодощів.
Заварка для лікувального чаю готується як відвар або настій із суміші трав. Відвари можна готувати з коріння рослин, кори, а настої – з листя, стебел, квіток. Трави слід подрібнити та засипати в емальовану або фарфорову посудину, залити водою, поставити на водяну баню. Нагрівати трави слід 30 хвилин й часто помішувати.
Можна приготувати відвари і простішим способом – без кип’ятіння: збір чаю із суміші лікувальних рослин залити окропом, посуд закрити кришкою, утеплити й настоювати 4-6 годин, а потім процідити.
Настої краще готувати щоденно, зберігати в темному прохолодному місці або у холодильнику (термін зберігання не більше двох діб). Перед тим, як почати пити лікувальний чай, слід провести очисну терапію. Добре сприяє очищенню організму чай з додаванням кропиви, подорожника, листя смородини та цвіту бузини.
Оздоровити організм допоможе трав’яна ванна
Якщо вдома збереглися лікарські трави, то не варто залишати їх на наступний рік. У лляних мішечках трави треба опустити у ванну з гарячою водою та дати настоятися 15 хвилин. Ще краще спочатку приготувати відвар або настій для ванни. 20 г лікарських трав (череда, ромашка, кропива, м’ята, евкаліпт, шавлія або їх суміші) помістити в емальовану посудину, залити склянкою окропу, закрити і кип’ятити на водяній бані 15 хвилин, а потім охолодити, процідити та вилити у ванну.