Ацетон у дитини: як швидко і правильно допомогти

Звідки береться "ацетон" і що робити, щоб дитині стало краще? Як робити тест на ацетон? Чим варто поїти, а чим у жодному разі не можна? Як правильно відпоювати дитину, якщо +, ++, +++? Про все розповідає лікар.

Раптово захворіла донька. Зранку разів зо п’ять виблювала, температури немає, а з рота якийсь дивний запах… Така ситуація знайома багатьом. «Перше, що потрібно зробити мамі, – радить лікар-імунолог Ірина ЦИМБАЛЮК, – дати дитині солодкий чай. А тата тим часом відправити в аптеку за спеціальними смужками, щоб зробити тест на “ацетон”. Лікар на своїй сторінці у Facebook допомагає розібратися, що таке ацетон, чому він виникає і як допомогти дитині, в якої піднявся “ацетон”.

лікар-імунолог Ірина Цимбалюк

“Ацетон” – не хвороба, а стан

Ацетон – це не хвороба, а особливий стан, який виникає при порушенні обміну речовин, і пов’язаний він зі зменшенням запасів глікогену, необхідного для виробництва енергії.

Перезбудження, перевтома, хвороби, голодування і т.д. викликають у дитини підвищену потребу в енергії. Перше джерело, з якого вона отримує енергію, – глюкоза в крові. Але вистачає її на лічені хвилини. Потім організм дитини звертається до іншого джерела – глікогену. Але і цього джерела вистачає на кілька годин. Потім організм звертається до «важкої артилерії» – жирів. Вони не можуть відразу перетвориться в необхідну енергію, тож спочатку утворюються проміжні речовини. Їх ще називають кетонові тіла (ацетон, ацетооцтова і бета-окімасляна кислоти).

Якщо кетонових тіл утворюється мало, то вони встигають повністю утилізуватися тканинами. Коли їх надто багато, вони подразнюють блювотний центр головного мозку (тож виникає блювота); подразнюють оболонки шлунково-кишкового тракту (виникає біль в животі); пригнічують центр голоду (тому дитині не хочеться їсти).

Що відбувається в організмі при ацетономічному синдромі

У результаті виникає перше замкнене коло: блювота призводить до втрати рідини, а об’ємне пиття провокує блювоту, що знову призводить до втрати рідини. Друге замкнене коло: дитині потрібна енергія, яку вона може отримати з їжею, але апетиту немає, і дитина починає голодувати. Це призводить до розпаду жирів і ще більшого утворення кетонів, які пригнічують апетит. Якщо не розірвати ці замкнуті кола, які підсилюють одне одного, то стан дитини починає різко погіршуватися.

Одним з перших проявів ацетономічного синдрому – запах ацетону в повітрі, що видихається. Варто зауважити, що це не такий запах, як в ацетону, який використовують для зняття лаку. Він нагадує запах прілих яблук, «перегару» або кислої капусти. Такий самий запах має і сеча дитини.

Оскільки на нюх покладатися не можна, для 100% підтвердження використовують спеціальну тест-систему на ацетон у вигляді смужок. Треба взяти одну смужку і опустити в сечу дитини. Якщо через 3 хв смужка змінить свій колір з білого на фіолетовий, то у дитини ацетон. На упаковці тест-системи є шкала, за допомогою якої за кольором можна дізнатися ступінь ацетону (від + до ++++).

ацетон тест

Що робити при ацетоні

Звісно, найкраще лікування – це профілактика. Тому обов’язково треба давати дитині після фізичного або емоційного навантаження і на початку розвитку хвороби (ГРВІ, бронхіт і т.д.) глюкозу у вигляді рідини (солодкий чай, компот) або таблеток (глюкоза з аскорбіновою кислотою) або льодяників (не шоколад, оскільки там багато жиру).

  • Якщо ж цей момент проґавили, і в дитини з’явився запах ацетону з рота або тест-смужка позитивна (+, ++), але ще немає блювоти, тоді треба вживати глюкозу у вигляді рідини (10% у флаконах або 40% в ампулах). Також можна дати пити відвар з родзинок (1 ст. ложка на 200 мл окропу, запарити і настояти 1 год) або компот із сухофруктів.
  • Якщо ж у дитини ацетон ++, +++ і є блювота, тоді необхідно давати мінімум рідини (50–100 мл), яка містить високу концентрацію глюкози. Для цього використовують 40% розчин глюкози в ампулах. Ампулу відкривають і наливають розчин в чайну (5мл) або десертну (10 мл) ложку і дають дитині. Досить 2 ампул на 1 раз. Повторити потрібно через 2–3 рази на день. Поїти дитину потрібно між нападами блювоти.
  • Якщо ж у дитини ацетон ++++, блювота і вона не може пити, тоді краще відразу їхати в лікарню, оскільки єдиним можливим методом введення глюкози є внутрішньовенне введення (крапельниця).

Поїти треба правильно!

  1. Дитина повинна отримувати саме глюкозу, оскільки вона дуже швидко всмоктується зі шлунка в кров. У природі глюкозу, яка найшвидше засвоюється, містять родзинки, її ще називають винний цукор або декстроза. Фруктоза і інші цукри всмоктуються в рази довше, і це призводить до втрати часу і неефективності вжитих заходів.
  2. Рідина, яка містить глюкозу, повинна мати таку ж температуру, як тіло дитини, тому що організм не витрачає час на її нагрівання і рідина відразу всмоктується.
  3. Поїти дитину потрібно, але тільки невеликими порціями (2–3 ковтки або 1–2 ч. ложки) кожні 5–10 хв. Критерій, що вжиті заходи ефективні – дитина пісяє кожні 1,5–2 год.
  4. Поїти потрібно протягом усього дня. При цьому ацетон буде знижуватися (іноді до нуля, тоді тест-смужка білого кольору). Але після нічного сну (дитина не п’є в цей час), ацетон може підніматися знову.

 

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook