Пашот – яйце, зварене без шкаралупи – старовинна французька страва, яка чудово підійде і для швидкого сніданку, і для вишуканої вечері. А ще це суперінгредіент. Яйця пашот можуть перетворити макарони на пасту, а звичайний бутерброд чи салат – на буржуйський делікатес.
Готувати страву доволі просто: треба розбити яйце у ледь киплячу воду, зачекати 1–4 хв – і вуаля, готово! Цей рецепт з’явився в XIV столітті у Франції під час Столітньої війни.
Ніжним яйцем з кремоподібним жовтком всередині можна перекусити, поклавши його на шматок хліба або тост, або доповнити ним салат чи пасту. На основі яєць пашот готують одну з найвишуканіших французьких страв – яйця Бенедикт. За своєю суттю, це бутерброд з яйцями пашот і голландським соусом. Але саме ця комбінація припала до смаку французькому бомонду.
За однією з версій яйця Бенедикт вперше приготував кухар готелю «Waldorf» 120 років тому. Якось мешканець готелю Лемюель Бенедикт, аби прогнати вранішнє похмілля, замовив у ресторані тости з маслом, яйцями, шинкою і голландським соусом. Дирекції так засмакувала страва, що відтоді її почали подавати на сніданок усім. За іншою версією, яйця Бенедикт придумав шеф-кухар одного з ресторанів Нью-Йорка для своїх примхливих клієнтів містера і місіс Бенедикт, коли ті попросили запропонувати їм щось новеньке.
Як і будь-який класичний рецепт, яйця пашот мають кілька варіантів приготування. Зварити яйця можна у пергаментному мішечку. Для цього листок пергаменту 20х20 см змастити маслом і покласти в неглибоку миску, зверху розбити яйце і скріпити краї паперу. Опустити мішечок у воду, що ледь кипить, на три хвилини. Також можна варити яйце у поліетиленовій торбинці, змастивши її маслом і якомога тугіше стягнувши краї гумкою. Варити треба так, щоб пакет не торкався дна.
Готувати яйця можна і в харчовій плівці: порізати її квадратами (15х15 см), змастити олією, викласти у піалу, розбити яйце. Краї плівки зібрати, зав’язати вузликом або обмотати ниткою. Деякі господині радять опускати яйце в кип’яток у черпаку – тоді воно не розтечеться. Або варити без торбинки: кип’яток у каструлі помішати ложкою, щоб утворився вир, опустити в його центр яйце. Почекати приблизно хвилину-півтори, дістати яйце шумівкою. Є думка, що справжнє яйце пашот виходить тільки тоді, коли його варити одну хвилину, потім зняти з вогню і нехай доходить в гарячій воді ще 10 хв.
Хай як ви готуватимете яйця пашот, важливо дотримуватися таких правил. Яйця використовувати тільки свіжі (не більш як три-чотири дні), попередньо розбити у невеличку посудину (чашку або черпак). Поволі опустити у воду, що ледь-ледь кипить (без великих бульбашок), додавши 1 ст. ложку оцту на 1 л води. Готувати не довше ніж 4 хв, щоб жовток залишився рідким. Вийнявши яйце шумівкою, покласти на паперову серветку, щоб стекла зайва вода, і відразу подавати. Візьміть шматок хліба або тост, покладіть на нього листочок салату, скибочку помідора, шматочок шинки, а зверху – гаряче яйце пашот. Трохи посоліть, надріжте його з одного боку, щоб жовток злегка витік на бутерброд, посипте тертим сиром.