Чи вмирає пристрасть?
Здається, що пристрасть у шлюбі справді вмирає, але… Що, коли віз тут стоїть попереду коня? Що, якщо спочатку люди вірять у закінчення пристрасті, а вже потім вона справді минає і трапляються розлучення?
У 2018 році канадські психологи поєднали експериментальні дані та статистичний аналіз та з’ясували — віра у закінчення пристрасті (вона ж «теорія розпаду пристрасті», decay theory of passion) багато в чому відповідальна за завершення стосунків.
Люди, які охоче погоджуються з ідеєю закінчення пристрасті, при зниженні пристрасті не намагаються щось зробити, а думають, що це доказ вмирання стосунків (любов пройшла, зав’яли помідори і далі текстом).
Так, деяке зниження пристрасті неминуче – до хорошого людина швидко звикає і далеко не всім хочеться напружуватися, щоб повернути цю пристрасть, це так. Але це зниження відносно невелике, воно не робить гірше.
Щобільше, сама по собі низька пристрасть не така вже шкідлива — не вона штовхає людей на пошуки нових, як пишуть дослідники, «романтичних альтернатив». Люди просто живуть поруч, займаючись сексом раз на місяць, і їм це цілком підходить.
А ось через віру в розпад пристрасті люди менше тримаються за стосунки і, ясна річ, шукають собі «романтичні альтернативи».
Висновок простий: ми маємо справу з пророцтвом, що самоздійснюється. Слабкий сигнал невеликого зниження пристрасті відразу веде до завершення стосунків і запускає пошук «романтичних альтернатив». А цей пошук у результаті призводить до завершення стосунків. Так пророцтво справджується.
Тому варто пам’ятати: пристрасть у шлюбі нескінченна! Її цілком можна підтримувати на приємному рівні (не такому, як на самому початку, але достатньому для задоволення). Це вимагає зусиль, зате чудово окупається міцними стосунками.
Як повернути пристрасть у шлюб?
Один із найпростіших і найдоступніших способів повернення пристрасті в шлюб (і поліпшення сексуального життя в цілому) — це спільне заняття чимось новим, що збагачує ваш досвід.
Як показало недавнє дослідження (знов канадське), пари, які вивчали щось разом, починали займатися сексом частіше та продуктивніше, ніж раніше [2].
Зв’язок був одностороннім – спочатку йшов досвід спільного вивчення нового (автори дослідження використовують термін “self-expansion”, саморозширення), а потім виникало підвищене сексуальне бажання. Що найприємніше – бажання було націлене саме на партнера.
Ефект зберігався весь час, поки пара «саморозширювалася».
Два слова про термін “self-expansion”. Російською його доречніше перекладати як саморозвиток, але зараз «саморозвиток» зазвичай використовується для так званих духовних практик. В оригіналі ж йдеться про теорію саморозширення, що постулює, що людина має «primary motivation to self expand» — первинна мотивація (потреба) до саморозвитку. Така потреба справді є, тому нам цікаво дізнаватися про всяке нове.
Так що якщо наше гіпотетичне подружжя хоче додати вогню до свого ліжка, потрібно займатися чимось новим разом.
Спільний стрибок із парашутом? Чудово! Парні танці? Чудово! Хорова студія? Цілком! Спільне прибирання? Несподівано працює! Спільне приготування екзотичної страви? Супер! Спільна поїздка до нового місця? Випробуваний метод! Вчитися кататись на роликах? Те що потрібно! Вивчати разом каліграфію? Фотографувати літаки, що сідають? Вчитися контраварійного водіння? Грати у кікбол? Прокачати навички роботи в Exсel? Все згодиться!
І так далі. Головне, щоб заняття було новим для обох і дозволяло саморозвиватися. Та й щоб їм можна було займатися більш-менш разом чи бодай поруч. Увімкніть голову!
Є ще дешевший спосіб підвищити пристрасть у вашій парі
Ось він: постійно уявляйте свого партнера у своїх сексуальних фантазіях. Що саме уявляти, як ви розумієте, рекомендувати не можна – тут у всіх свої смаки. Головне, щоб ці фантазії були а) про секс та б) про секс з вашим партнером.
Як показало недавнє дослідження ізраїльських психологів, результат буде дуже добрим. Підвищується потяг до свого партнера, хочеться проводити з ним більше часу, допомагати, розмовляти, захоплюватись.
Насправді можна навіть не про секс фантазувати, а просто про взаємодію з людиною — у будь-якому разі, інтерес до неї та бажання проводити з нею час посиляться. Привабливість і партнера, і відносин із ним збільшаться.
Але якщо думати про секс, то буде ще й приємно. Тож краще використовувати сексуальні фантазії.
Я, до речі, давно вже раджу такий метод чоловікам та жінкам, які хочуть «знову покохати» дружину чи чоловіка відповідно. Кажу, мовляв, просто уявляйте їх у різних приємних видах і позах — і бажання повернеться. І, що неминуче, повертається бажання.
Тут, правда, є одна каверза. Потрібно саме фантазувати, а не планувати. Іншими словами, не треба чекати, що буде саме так, як ви уявляли.
Фантазії підвищують потяг до партнера, його привабливість, а не викладають колію, з якої не можна згорнути. Якщо чекати на стовідсоткове виконання фантазії, звичайно ж, буде розчарування. Нехай на практиці все буде не так, як у фантазії. Головне, щоб вам обом було добре.
Автор – Павло Зигмантович