На питання про здоров’я серця відповідав Костянтин Руденко, доктор медичних наук, професор, заступник директора з лікувально-координаційної роботи ДУ «Національного інституту серцево-судинної хірургії імені М.М. Амосова» НАМН України, експерт МОЗ України за напрямом «хірургія серця і магістральних судин у дорослих».
Здоров’я серця: це варто знати
Які симптоми вказують на проблеми із серцем?
Біль у серці, порушення ритму серця (тахікардія, брадикардія), запаморочення, задишка — все це вказує на те, що людина повинна перевірити серце. Якщо людина має скарги на головний біль, запаморочення, відчуває, що йдуть перебої у серцевому ритмі, — необхідно перевіритися у кардіолога.
Яку роль грає психосоматика у хворобах серця?
Психосоматика дійсно може впливати на проблеми із серцем. Дуже багато людей скаржаться на загрудинний біль і має проблеми з хребтом, тоді треба звертатися не до кардіолога, а до вертебролога.
Не треба приховувати хворобу і дочекатися таких проблем як інфаркт міокарда. Превентивна діагностика дуже важлива. За допомогою сучасної діагностики ми дізнаємося, чи дійсно людина має певні проблеми із серцем.
Страждають серцева, нервова, імунна система: наслідки стресу для організму
З якого віку та як часто треба звертатися до кардіолога?
- Коли жінка вагітна, вже починається етап моніторингу, коли ми повинні знати чи немає вроджених вад серця, — тут нам допомагає ультразвукова діагностика. Також важливий генетичний скринінг. Вже на етапі до народження дитини ми маємо розпочати превентивні заходи.
- Після народження дитини дуже важливо зробити кардіограму та ультразвукову діагностику (ехокардіографію), щоб не пропустити вроджених вад серця.
- Потім, коли дитина йде в дитячий садочок, необхідно провести повторне обстеження, а потім знову, коли йде до школи. Згодом такі скринінги стану здоров’я повинні ставати частішими.
- У віці після 40 років треба робити дослідження хоча б раз на рік — це може бути така ж сама кардіограма і клінічний аналіз крові.
Наразі в Україні щорічно фіксується понад 100 тисяч інсультів та понад 50 тисяч інфарктів міокарда. Після 30-40 років людина повинна більш серйозно ставитися до обстеження.
Діагностика дозволяє запобігати ішемічній хворобі серця. Людина повинна знати свого сімейного лікаря, консультуватися з ними.
Які є помилки в ставленні до свого здоров’я?
Шкідливі звички є причинами високої смертності від серцево-судинних хвороб. Поки ми як нація не змінимо свій спосіб життя, доти динаміка операцій на серці не зміниться.
Якщо людина відповідально ставиться до свого здоров’я і прибирає фактори ризику зі свого життя (надмірна вага, підвищений тиск, вживання алкоголю та тютюнопаління), то вплив цих маніпуляцій такий самий як і від хірургічних операцій.
Тобто людина може змінити свій спосіб життя і це так само позитивно вплине на її стан здоров’я, як би вплинула операція.
Вправи для серця: як можна натренувати серце
Чи можна вживати каву?
Одну чашку кави на день можна вживати, якщо людина не має проблем з тиском, вроджених чи набутих вад серця.
Як впливають заняття бігом на роботу серця?
Якщо людина не має серцевих вад набутих чи вроджених, то кардіонавантаження потрібні і корисні. Якщо серце в людини скорочується з нормальною частотою, то біг не може нашкодити.
На жаль, більшість людей, які починають займатися спортом, попередньо не консультуються з лікарем. Адже людина може не знати, що вона має проблеми із серцем, і перші прояви можуть стати фатальними. Тому перед початком активних фізичних навантажень слід проконсультуватися з лікарем.
Які причини раптової серцевої смерті?
Найбільш часта причина раптової смерті у дітей та спортсменів — це недіагностована гіпертрофічна кардіоміопатія. Це генетичне захворювання, при якому потовщується міжшлуночкова перегородка (при навантаженні або в спокої кров з серця не може вийти в аорту і відбувається обструкція). Коли людина з таким діагнозом дає сильне навантаження на серце (спринтерський біг, наприклад), то відбувається фібриляція шлуночків і людина може померти.
В Україні первинна та вторинна профілактика раптової серцевої смерті дуже на низькому рівні. Шанс вижити в людини, якій стало погано з серцем на вулиці, не перевищує 3%. Якби у нас, як в Європі чи в США, були встановлені дефібрилятори, то шанси вижити були б набагато вищі – 20-30%.
Що робити, якщо людині на вулиці стало погано?
Перше, що треба зробити, — це викликати швидку допомогу. Далі потрібно розпочинати серцево-легеневу реанімацію: штучне дихання та непрямий масаж серця. Головне — дочекатися лікарів та передати хворого в руки професіоналів.
Серцевий напад: симптоми, що робити, коли викликати 103
Як впливає офісна робота на роботу серцево-судинної системи?
Офісна робота не додає здоров’я. Багато офісної роботи пов’язано зі стресовими ситуаціями, тому необхідно приділяти час (до роботи або після) фізичним навантаженням. Півгодини легкого бігу чи заняття в басейні — позитивно впливають на здоров’я. Офісна робота впливає негативно не тільки на серцево-судинну систему, але й на нервову систему, та створює проблеми з хребтом.
Чи підвищується ризик ускладнень на серці при перенесенні ГРВІ на ногах?
Це дуже небезпечно, і в більшості випадків це може закінчитися трагічно. Якщо людина має вроджені аномалії, про які вона не знає, або навіть здорове серце і переносить вірусну хворобу на ногах, можна отримати ускладнення — розвиток міокардиту (запалення серцевого м’яза).
Небезпечним ускладненням міокардиту є дилатаційна кардіоміопатія. Це стан, коли серце майже не скорочується, воно значно збільшується у розмірах, розширюються клапанні кільця, виникає клапанна недостатність — і людина отримує серцеву недостатність.
Наслідками цього є подальший розвиток серцевої недостатності, єдиним шляхом лікування якої є трансплантація. Тому переносити хворобу “на ногах”, без стаціонарного лікування, маючи проблеми із серцем дуже небезпечно.
Якщо людина має бактеріологічне ускладнення, може розвинутися інфекційний ендокардит, коли інфекція осідає у серці. Тоді виникають на серці абсцеси й без хірургічного втручання вже не обійтися.
Звідки береться додаткова хорда та на що це впливає?
Додаткова хорда знаходиться у лівому шлуночку. Наявність хорди не є серцевою вадою, і нічого робити з нею не потрібно. Людина має знати про наявність додаткової хорди, адже сімейний лікар чи кардіолог може чути шуми в серці. Щоб не плутати цей органічний шум з аномаліями, необхідно надати своєму лікарю повну інформацію про свій стан здоров’я. Ультразвукова діагностика допоможе дізнатися всі особливості цього діагнозу.