Зуб мудрості з’являється зазвичай у віці від 16 до 26 років. Такі зуби, “вісімки”, ще називають рудиментарними, тобто такими, що в ході еволюції втратили своє значення.
Наші пращури харчувалися твердою і жорстко. їжею. Внаслідок того, що люди почали вживати м’якшу їжу, яка потребує меншого пережовування, розмір щелепи еволюційно зменшився. Отож, місця для восьмих зубів (“зубів мудрості”, які є останніми у зубному ряду) практично не залишилося.
За словами щелепно-лицьового і ортогнатичного хірурга Артема Дубнова, якщо до 27 років у вас не виріс зуб мудрості, марно сподіватися, що він згодом з’явиться. У сучасному світі дедалі частіше у людей не формуються задатки зубів мудрості.
За статистикою, чотири зуби мудрості є у 92% дорослих людей. У 25% людей вони залишаються під яснами, а у 8% немає навіть зародків “вісімок”.
Якщо у більш зрілому віці до стоматолога звертаються пацієнти з болем, подібним на прорізування зубів мудрості, причина швидше за все у перикороніті, запаленні частини ясен, яка, як капюшон, накриває зуб, що прорізався наполовину.
- Правила догляду за зубами в домашніх умовах
Коли треба видаляти зуб мудрості
Іноді можна почути рекомендацію видаляти зуб мудрості, щойно він прорізався, буцімто він є зайвим, росте з ускладненнями. Вони можуть зміщуватися, розташовуватися під нахилом або прорізуватися не до кінця, викликаючи запалення кістки і ясен, порушуючи прикус, травмуючи внутрішню поверхню щоки і руйнуючи зуби, до яких прилягають.
З іншого боку від зубів мудрості також є користь. Зокрема, вони захищають зубний ряд від розхитування та появи щілин між зубами, в яких накопичується їжа. Саме до великих крайніх зубів іноді кріплять протези.
Лікар може запропонувати видалити зуб мудрості у таких випадках:
- якщо в прилеглих м’яких тканинах розвиваються гнійно-запальні процеси;
- при розвитку кіст щелепи чи пухлин від зуба мудрості;
- в разі постійного травмування (накушування) зубом мудрості слизової оболонки порожнини рота;
- за 6 місяців до операції по корекції форми нижньої щелепи (ортогнатичної операції);
- для запобігання перелому нижньої щелепи у людей, що займаються контактними видами спорту, оскільки розташування нижніх зубів мудрості є передумовою для перелому щелепи в цій ділянці при отриманні травми.
Також є ортодонтичні показання для видалення зубів мудрості, наприклад, при скупченості зубів або зміщенні зубів верхньої та нижньої щелепи.
У віці 7-11 років лікар може спрогнозувати, чи вистачить місця в нижній щелепі для прорізування зубів мудрості. Якщо його виявиться недостатньо – показано видалення таких зубів мудрості на стадії зачатка чи стадії первинної кальцифікації (таке втручання називається гермектомією).
- Три проблеми, які можуть маскуватися під зубним болем
У яких випадках лікують зуби мудрості
Якщо зуб мудрості виріс правильно і вражений карієсом, його можна полікувати, хоча це непросте завдання через незручне розташування зуба. У разі серйозніших проблем доцільність лікування або видалення визначає лікар.
Зуби мудрості мають незначну жувальну ефективність, часто зуб мудрості не має протилежного зуба (зуба-антагоніста) і взагалі не бере участь в акті жування, кореневі канали за статистикою тяжко прохідні для лікування, вони не відіграють естетичну роль при усмішці. Тому іноді найкращим рішенням є видалення зуба.
Існує міф, що зуби мудрості пов’язані з роботою серця. І якщо їх видалити, це може нашкодити роботі серця. Насправді до серцевих захворювань, зокрема, розвитку інфекційного міокардиту, може призвести тільки зуб мудрості із вогнищем хронічного запалення. Це відбувається у випадку розвитку хроніосепсису – стану, при якому в організм постійно потрапляє інфекція. У такому разі видалення зуба мудрості просто необхідне для запобігання розвитку інших тяжких ускладнень. Видалення зуба усуне вогнище інфікування.
Пам’ятайте також, що зуб мудрості при вагітності можна видаляти не раніше 13-го та не пізніше 32-го тижня. Саме в цей період імунітет матері максимально високий, а ризик для плоду мінімальний. Проте оптимальний варіант для вагітної – регулярне відвідування стоматолога та профілактика можливих проблем (у тому числі й із зубами мудрості).
Для того, щоб запобігти ускладненням, пов’язаним з зубами мудрості, варто періодично проходити огляди в стоматолога і за призначенням лікаря робити рентгенографію для оцінки стану зубів мудрості і прилеглих тканин.
Чому прорізування зуба мудрості викликає біль
Прорізування зуба мудрості, крім загального дискомфорту (болю, набряку ясен, підвищення температури), у 80% людей провокує гнійне запалення, яке може становити небезпеку для здоров’я та життя. Частина ясен навколо зуба мудрості, що ріжеться, приймає форму кишені з капюшоном, під яким накопичуються зубний наліт, залишки їжі та бактерії. Це викликає нагноєння та появу неприємного запаху з рота.
Щоб не допустити ускладнень, пов’язаних із прорізуванням зубів мудрості та прикусом, рекомендуємо регулярно відвідати стоматолога та раз на пів року робити професійне гігієнічне чищення зубів, лікувати зуби на ранній стадії.
Що таке перикороніт
Найчастіше хірургічне ускладнення від восьмих зубів – це запалення слизової навколо зуба мудрості (перикороніт). Помилково цей стан пацієнти розцінюють, як «прорізання зуба мудрості». Насправді ці зуби вже є такими, що прорізалися (частково чи повністю), оскільки корені зубів вже є сформованими. А дискомфорт чи біль виникає, як результат травми слизової чи недостатнього очищення цієї ділянки та розвитку гострого чи хронічного запалення слизової навколо такого зуба мудрості.
Найчастіші прояви перикороніту:
- неприємні відчуття в ділянці зуба мудрості;
- додається біль при ковтанні;
- ускладнення під час відкриття рота;
- підвищення температури тіла;
- неприємний присмак в порожнині рота.
Для того, щоб полегшити біль рекомендується часто полоскати порожнину рота розчинами антисептиків (наприклад, водним розчином хлоргексидину), приймати нестероїдні протизапальні препарати (але не більш як 3-5 днів). І, обов’язково, треба якнайшвидше проконсультуватися зі стоматологом щодо подальшої тактики лікування.