Маленькі діти вбирають інформацію, як губки. І дуже часто ця інформація містить не зовсім пристойні слова, які варто було б пропустити повз вуха. Але дитина саме їх і запам’ятовує найкраще, а й потім із великим задоволенням відтворює. Отже, що ж робити, якщо дитина лається, і чого робити категорично не варто, консультує дитячий психолог Ольга КРАМАРЕВИЧ.
ЯКЩО МАЛЮКУ МЕНШЕ ТРЬОХ РОКІВ
Насамперед запитайте дитину, де вона почула це слово. Тільки зробіть це абсолютно спокійно, неупереджено, не показуючи своєї емоційної реакції. Можливо, дитина чула зовсім інше слово, яке не є лайкою, але перекрутила його на свій лад, і вийшло щось непристойне.
Простежте за манерою спілкування у своїй сім’ї. Якщо хтось із вас вживає лайливі слова в розмові, тоді несправедливо вимагати від дитини уникати цих слів. Не допоможуть навіть аргументи, що ці слова можуть вживати тільки дорослі, а діткам поки не можна. У такому разі малюк робить закономірний висновок: оскільки лаятися можна тільки дорослим, значить, якщо я лаюся – я дорослий. Тоді він буде лаятися, щоб здаватися дорослим.
Знайдіть джерело, від якого дитина чує такі слова і, якщо є можливість, постарайтеся це джерело «знешкодити» (обмежте спілкування, попросіть стримуватися).
Ви можете спробувати розповісти синові чи доньці, що це слово виховані люди не говорять, що вам неприємно чути такі слова, що вам не подобається, коли люди кажуть так. Але ваші переконання з великою ймовірністю ні до чого не приведуть. Хоча сказати це дитині все-таки варто.
Не акцентуйте уваги на висловлюваннях дитини. У жодному разі не смійтеся (інакше ви покажете дитині, що погане слово вас веселить, і дитина буде продовжувати його вживати, щоб насмішити вас). Не сваріть дитину, не соромте її (адже таким чином ви покажете дитині значимість того, що вона вимовила це слово, а це викличе бажання ще і ще говорити такі слова, щоб знову і знову викликати реакцію у мами). Узагалі не варто дуже емоційно реагувати, щоб не акцентувати на цьому. Просто вдайте, що цього слова малюк взагалі не вимовляє. Якщо не звертати уваги, то через день-два дитина сама забуде це слово.
ЯКЩО ДИТИНІ БІЛЬШЕ ТРЬОХ
Діти, яким більше трьох років (вік вказано приблизно, оскільки кожна дитина розвивається індивідуально), вже усвідомлено використовують лайку. Як і в попередньому випадку, обмежте спілкування малюка із джерелом лайок, стежте за спілкуванням у сім’ї.
Не акцентуйте уваги зайвий раз, якщо дитина сама не помітила, як вимовила непристойний епітет, але старшим діткам слід обов’язково показати своє ставлення до таких слів.
Можливо, вони таким чином хочуть привернути вашу увагу або продемонструвати свою силу. У такому разі не давайте емоційної реакції, щоб показати дитині, що на вас не діє такий спосіб привертання уваги, що ви не вважаєте лихослів’я проявом сили. Залишайтеся спокійними.
Але буває, що ці способи вже не діють. У такому разі грамотно продемонструйте своє неприйняття непристойних виразів. Для цього використовуйте такі фрази: «Мені не подобаються такі слова», «У нас у сім’ї так не говорять», «Мені неприємно чути такі слова», «Ці слова говорити непристойно, вони можуть образити людину». Пам’ятайте, що інтонація повинна бути абсолютно спокійною.
Якщо дитина все-таки продовжує, можна застосувати більш хитрий спосіб. Але вдаватися до нього варто тільки у крайньому разі, коли інші методи зовсім не діють. Дозвольте дитині лаятися (оскільки заборонений плід солодкий), але тільки в певному місці. Наприклад, запропонуйте говорити погані слова тільки біля сміттєвого відра або в туалеті. Можна виділити окрему чашку, в яку дитина може вимовити всі непристойні слова (тільки пити потім із цієї чашки не варто) або завезти дитину в поле/ліс, і нехай там говорить всі лайки, які знає. А ви в цей час зберігайте спокій і не показуйте дитині свої емоції.
Можна вдатися до хитрощів, але зауважте, що деякі діти настільки кмітливі, що таким способом ви нічого не досягнете. Тому спочатку проаналізуйте, підійде це вашому малюку, чи ні.
Скажіть дитині, що говоріння поганих слів – це хвороба, яку треба лікувати настоєм спеціальних трав. Підіть разом із малюком в аптеку і купіть лікарські трави, причому чим складніша назва буде, тим краще. Можете придбати череду, чебрець, звіробій, тисячолисник. Удома разом із малечею зваріть диво-зілля. Використайте невелику кількість трав, додайте меду. Давайте малюку по 3 чайні ложки цього «зілля» тричі на день. За два-три дні хвороба покине вас. Тільки не дивуйтесь, якщо через деякий час малеча попросить напоїти таким зіллям ще й тата чи дідуся.
ЯКЩО ДИТИНА СКАЗАЛА НЕПРИСТОЙНЕ СЛОВО ПРИ СТОРОННІХ
Спокійно попросіть вибачення за малюка. Далі швидко змініть тему, щоб ніхто не встиг відреагувати на висловлювання вашої дитини. Також зберігайте спокій. Потім удома наодинці з дитиною проговоріть свою позицію щодо лайливих слів.