Що таке нормальний менструальний цикл, і чому він порушується, для Район.Медицина розповіла лікарка акушерка-гінекологиня медичного центру «MEDICAL+» Олена Кропивська.
– Пані Олено, який менструальний цикл вважається нормальним?
– Він індивідуальний для кожної жінки, але має певні межі. За тривалістю від 21 до 35 днів він повинен складати 4-5 днів, по інтенсивності в нормі жінка втрачає до 80 мілілітрів крові. Будь-які відхилення цих показників можна вважати порушенням менструального циклу. Якщо жінка відчуває болі, втрату працездатності – це теж не нормально.
– Наскільки ця проблема є актуальною? Чи існує певна статистика, скільки жінок страждає від того, що місячні не регулярні?
– Наразі це дуже актуальна тема. Якщо взяти всі гінекологічні захворювання, порушення менструального циклу складає 20%, це високий показник.
– Щодо вікової категорії, це проблема молодих жінок чи більш зрілих?
– Не можна однозначно сказати, адже по-різному звертаються, з різними скаргами. Молодші частіше звертаються з відсутністю менструації, а більш зрілі – з рясними виділеннями, болями, з порушеннями функції інших органів та систем.
– У дівчат, у яких тільки починаються менструації, цикл є регулярним?
– Перша менструація у дівчинки називається «менархе», впродовж 1 – 1,5 року триває встановлення функцій. Тут не повинно бути тривог, це нормально. Зараз дівчата значно раніше починають менструювати, в 10-12 років, коли раніше було 13-15.
– Від чого це залежить: екологія, урбанізація, спосіб життя?
– Швидше всього всі ці фактори: екологія, стреси, урбанізація, харчування, генетика.
– Чи помолодшали клімакси?
– Для нашого регіону початок клімактеричного періоду складає 47-52 роки. Звісно, є жінки, які і в 42 звертаються зі скаргою. Це все також пов’язано зі способом життя, адже часто жінки працюють на двох роботах, тягнуть на собі господарство, недосипають, стресують.
– Як зрозуміти, що цикл збився?
– Кожна жінка повинна вести календар. Якщо жінка відмічає, що менструація проходить не щомісяця, тобто раніше 21 дня чи пізніше 35 днів. Якщо менструація триває до 3 днів і понад 7 днів. Якщо велика інтенсивність втрати рідини. Хочу наголосити, що навіть коли жінка звертається до сімейного лікаря, в нього є опитувальники, де є 4 запитання, які повинні поставити: скільки крові втрачаєте, чи прокидаєтеся вночі для зміни засобів гігієни, чи маєте слабкість і зниження працездатності, чи виставляли вам коли-небудь діагноз анемії. Якщо з цих запитань хоч на одне є ствердна відповідь, потрібно запідозрити в неї збій циклу.
– Чи повинен викликати занепокоєння одноразовий збій менструації?
– Жінка повинна звернути увагу, чому це відбулося: після стресу, фізичні навантаження, зміна у харчуванні, кліматі, хронічна втома, порушення режиму сну, прийом ліків, вживання алкоголю, різка втрата чи набір ваги, запальні захворювання органів малого тазу, органів ендокринної системи, перельоти. Це може призводити до збою менструації.
– Як нормалізувати місячні, та чому це важливо?
– Збій менструального циклу – це «дзвіночок», що в організмі жінки щось не так, тому кожна з нас повинна стежити за цим. Це може бути ознакою прихованої патології чи захворювання.
– Чи можливо таке, що довгий чи короткий цикл у жінок зумовлений генетично?
– Так, генетичний фактор дуже важливий, але менструальний цикл все одно повинен вкладатися в норму. Не потрібно терпіти незручності, краще звернутися до лікаря. Хворобі краще запобігати, ніж її лікувати. Жінка, яка живе статевим життям, повинна звертатися до гінеколога раз на 6 місяців, у клімактеричному періоді – 1 раз на рік.