Додайте хоч трішки чебрецю до звичайного чаю – і він матиме неймовірний смак та аромат! Його можна поєднувати з м’ятою, ромашкою, листям малини та смородини або зі звичайним чорним чаєм. А ще чебрець має лікувальні властивості, тому ним точно варто запастися.
Збирати чебрець слід під час цвітіння, залежно від місцевості з кінця травня до кінця серпня. Це повзучий грунтопокривний низькорослий кущик від 10 до 35 см заввишки з дрібними рожево-фіолетовими квіточками.
Зрізати потрібно гілочки з листям та цвітом, здерев’янілі стебла, розташовані близько до ґрунту, не зачіпати. Далі чебрець треба розкласти тонким шаром на тканині чи папері і висушити в тіні у добре провітрюваному місці. Коли трава висохне, її слід перетерти руками і пересіяти, щоб відібрати і викинути грубі стебла.
Зберігати висушений чебрець можна 2-3 роки у закритій посудині в темному місці.
Користь чебрецю
Чебрець має потогінну, спазмолітичну, відхаркувальну і протизапальну дію. Служить протикашльовим, ранозагоювальним, дезінфекційним, антиревматичним засобом. Тому чай із чебрецю стане у пригоді під час застуди і рекомендований під час запалення верхніх дихальних шляхів, при бронхіті, кашлюку, бронхіальній астмі, тонзиліті.
Препарати чебрецю покращують роботу підшлункової залози, стимулюють діяльність травної системи, підвищують апетит. Вони корисні при низькій кислотності шлункового соку і виразці дванадцятипалої кишки. У народній медицині відвар чебрецю застосовують всередину при метеоризмі, проносі, кольках і здутті живота.
Трава чебрецю застосовується для лікування захворювань нирок і сечових шляхів, вживають при нічному нетриманні сечі.
Чебрецем лікуються при гіпертонії, також він чинить заспокійливу дію. Його вживають при безсонні, перевтомі, для регуляції обмінних процесів, стимуляції роботи імунної системи, при дефіциті вітаміну С.
Ванни з чебрецем мають властивість знімати запалення і біль при захворюваннях суглобів. А дітей купають у ванночках із додаванням цієї трави при підвищеній збудливості, тривожності та діатезі.
Кому не варто пити чай із чебрецю
Від вживання чебрецю варто утриматися в разі індивідуальної непереносимості, при виразці шлунка, із серйозними захворюваннями жовчного міхура, печінки і дванадцятипалої кишки, нирок. Також відмовитися від вживання варто людям із важкою формою астми, аритмією, схильністю до діареї.
Чебрець потрібно приймати з обережністю при гіпотиреозі, підвищеній кислотності шлунка і зниженій функції щитоподібної залози. Рослина не рекомендується дітям до двох років.
Жінкам чебрець протипоказано приймати у період вагітності та годування грудьми, а також під час менструації.