Здоров'я та краса Консультація лікаря

В Україні активізувався вірус Коксакі: як у дітей і дорослих розпізнати небезпечну хворобу

Це захворювання часто плутають зі стоматитом та кишковою інфекцією. Часто хворі не звертаються до лікарів і дарма! Захворювання треба своєчасно розпізнати і лікувати!

Завідувачка відділом кишкових інфекцій Волинської обласної лікарні Ірина Капустіна розповіла про вірус Коксакі та як його розпізнати, повідомляє ІА Конкурент.

Хвороба протікає найчастіше без ускладнень, тому багато пацієнтів просто не звертається до лікаря, адже навіть не знають, що це таке, і можуть банально сплутати цей вірус зі стоматитом або кишковою інфекцією.

Із її слів, найчастіше вірус проявляється як підшкірний висип на долонях та стопах з підвищеною температурою та герпангіною – так званим стоматитом. Висипи у дитини на вигляд, як крововиливи, синюватого кольору, бувають поліморфними, можуть бути з бульбашками або навіть дрібні синці. Такий висип може свербіти і підпікати, адже він порушує цілісність шкіри. Температура зазвичай від 38 до 40 градусів. Минає, як правило, через три дні. На фоні температури може бути слабкість, біль у м’язах, ломота.

Хвороба зазвичай протікає без ускладнень. Хоча вірус може спровокувати енцефаліт.

Як пояснила Ірина Капустіна, вірус Коксакі проникає до людини через слизову оболонку ротоглотки. Сам вірус не може розмножуватися поза межам організму людини. Але в навколишньому середовищі шляхом потрапляння через випорожнення чи слину людини віруси можуть жити близько десяти днів на поверхні. Наприклад, на дзеркалах, вікнах, столах. Зараження в основному відбувається фекально-оральним шляхом. Менше заражаються при чханні і поцілунках. Вірус проникає через оболонку дихальної чи травної системи і розноситься кров’ю по всьому організму. Інкубаційний період триває від двох до десяти днів. Але, як розповіла лікар, зазвичай хвороба проявляється на третій день.

«Інколи вірус Коксакі, як й інші ентеровіруси, може вражати травну систему. Тоді починається пронос водянистого характеру. Можуть вражатися і слизові очей. Але це трапляється рідко. При важкому перебігу недуги вражається підшлункова, нирки, серце. Дорослі, звичайно, легше переносять хворобу. У них сформований імунітет. І, можливо, вони з тим вірусом зустрічалися раніше. Довічного імунітету немає, але організм це пам’ятає, тому захворювання може проявитися одноразовою блювотою, або, наприклад, висипом. У дорослих немає температури, тому вони не звертаються за допомогою до медиків», – розповідає Ірина Капустіна.

З дітьми потрібно звертатися до лікаря у тому випадку, коли дитина веде себе не так, як зазвичай, якщо спостерігається в’ялість, важко збивається температура і дитина скаржиться на головні болі. Адже хвороба прогресує дуже швидко.

Зазвичай загострення вірусу Коксакі – в осінньо-весняний період, зараження найімовірніше у місцях скупчення людей.

Загалом вірус далеко не новий. Лікарка стверджує, що це міф, що він нібито привезений з Єгипту. Насправді вірус вперше виявили у 1948 році у містечку Коксакі в штаті Нью-Йорк, США. Звідси, відповідно, і сама назва вірусу.

Як зазначила Ірина Капустіна, до групи ентеровірусів входять понад 70 підвидів вірусів. Але лише 15 з них спричиняють захворювання в людей.

Дата публікації: 24.10.2019 img Поділитися