Чи знаєте ви, що рак шийки матки можна попередити? Щоби якомога більше жінок знали, як вони можуть зменшити свій ризик захворювання, у Центрі громадського здоров’я МОЗ України України розповіли більше про рак шийки матки.
- Рак шийки матки є четвертим за поширеністю онкологічним захворюванням серед жінок. Лише у 2019 році в Україні від раку шийки матки померло понад 2 тисячі жінок.
- Усі жінки мають ризик розвитку раку шийки матки. Найчастіше недугу виявляють у жінок старше 30 років.
- Основною причиною раку шийки матки є тривале інфікування певними типами вірусу папіломи людини. Це поширений вірус, який передається від однієї людини іншій статевим шляхом. Принаймні половина сексуально активних людей матиме ВПЛ у певний момент свого життя.
- Рак шийки матки може не проявляти ознак і симптомів або вони можуть бути не очевидними. Найбільш поширені з них:
- нетипова вагінальна кровотеча, у тому числі після менопаузи, після статевого акту або між регулярними менструаціями;
- зміни вагінальних виділень;
- біль або дискомфорт під час статевого акту;
- незрозумілий біль у попереку або між тазостегновими кістками.
Важливо пам’ятати, що ці симптоми можуть траплятися і з інших причин. Але єдиний спосіб пересвідчитися — звернутися до лікаря.
5. Доведеним та ефективним методом профілактики раку шийки матки є вакцинація проти вірусу папіломи людини. Це щеплення на 90% зменшує ймовірність розвитку новоутворень. Рекомендованою ВООЗ основною цільовою групою населення для вакцинації проти вірусу папіломи людини є дівчата у віці 9–14 років ще до початку статевого життя. Обмеженнями для всіх дівчат ― вік до 9 років, для жінок, які живуть з ВІЛ, вік після 26 років (у цьому віці вакцинація дає менші переваги, однак можлива). В Україні щеплення проти вірусу папіломи людини входить до Національного календаря профілактичних щеплень як рекомендоване. Щепитися можна власним коштом.
Пам’ятайте! Рак шийки матки піддається профілактиці. Він виліковний за умови раннього виявлення й належного лікування.