Сучасне людство страждає від захворювань, спровокованих малорухливим способом життя. Серед них остеохондроз залишається серйозною недугою, попри всі досягнення медицини 21 століття. Детальніше про це захворювання, його причини, симптоми і лікування розповідає у своєму блозі мануальний терапевт Сергій Вдович.
Що таке остеохондроз
Хвороба ця вражає суглобові хрящі та кісткові тканини, які до них примикають. Виникає в різних сегментах опорно-рухового апарату людини. Остеохондроз – це термін, яким медицина визначає ряд дистрофічних процесів, що відбуваються в малих суглобах хребта та міжхребцевих дисках, а також в хребцях. В результаті цієї патології, змінюється природна будова тканини, а хрящовий диск стає малоеластичний, змінюючи свою первісну форму.
Вражена частина хребта стає менш стабільною, оскільки в цьому випадку відбувається зниження висоти міжхребцевих дисків і звапніння зв’язок. Нервові корінці, що відходять від спинного мозку, стискаються і викликають появу нестерпних болів у людини.
Причини розвитку остеохондрозу
- Спадковість. Якщо ваші батьки страждають від остеохондрозу, це не означає, що ви з великою гарантією незабаром відчуєте на собі всі «принади» цього захворювання. Цілком можливо, що у спадок можуть перейти особливості хрящової тканини, її фізико-хімічні властивості, структура міжхребцевого диска. І це, в комплексі з іншими факторами ризику, може послужити розвитку остеохондрозу хребта.
- Важкі динамічні та легкі статичні фізичні навантаження. Це стосується не тільки вантажників і спортсменів-важкоатлетів, але, як не дивно, балерин, офісних працівників і продавців. Спільного є багато: перевищення допустимого навантаження на хребет, постійні й одноманітні рухи, тривале перебування в одній і тій же позі — все це є фактором ризику.
- Хвороби й травми спини. Будь-яка аномалія хребта — внаслідок інфекції, порушення роботи гормональної системи, обміну речовин, водно-сольового балансу, механічного пошкодження або судинної патології, порушує процес нормального живлення диска, призводить до нерівномірного розподілу навантаження і, в підсумку, до захворювання.
Як правило, для того, щоб остеохондроз хребта почав розвиватися, потрібна сукупність декількох факторів. А посилитися захворювання може під впливом стресу або переохолодження.
Як проявляється остеохондроз
Головним симптомом остеохондрозу хребта є біль. Він може бути гострим з високою інтенсивністю, посилюватися при найменшому русі в ураженому сегменті і тому змушує приймати певне положення.
Так, при остеохондрозі шийного відділу хребта людина тримає голову в найменш болючій позі і не може її повернути. При остеохондрозі грудного відділу біль посилюється навіть при глибокому диханні. А при остеохондрозі поперекового відділу людині складно сідати, вставати і ходити. Такий больовий синдром характерний для стиснення корінця спинномозкового нерва.
Приблизно в 90% випадків спостерігається тупий біль постійного характеру. Він зумовлений надлишковою напругою м’язів, що утримують вражений сегмент, запальними процесами або значним розтягненням міжхребцевого диска. У пацієнтів з таким больовим синдромом вимушене положення відсутнє, але виявляється обмеження рухів і фізичної активності.
Люди з остеохондрозом шийного відділу хребта уникають різких поворотів і нахилів головою, з остеохондрозом поперекового відділу – повільно сідають і встають, уникають нахилів тулуба.
Також можуть бути болі по ходу периферичних нервів при здавленні їх корінців на виході зі спинного мозку. Наприклад, при остеохондрозі шийного відділу хребта з’являються судинні порушення в головному мозку, викликані здавлюванням хребцевої артерії.
Як лікувати остеохондроз
Своєчасно діагностика остеохондрозу – сприяє швидкому лікуванню. Якщо ж говорити про вже запущену стадію захворювання, то лікування – процес тривалий. Він включає комплексне лікування:
- фізіотерапевтичні процедури (масаж, мануальна терапія, магніт),
- лікування плаванням (басейн),
- лікувальна фізкультура (вправи з помірним навантаженням),
- лікування лікарськими рослинами для відновлення порушення обміну речовин та затримки всихання хрящів – одна з основних причин виникнення цієї хвороби,
- лікування больових синдромів (мазі та протибольові препарати).
Post Views: 28