Перші черевички слід купувати дитині, коли вона почне надійно триматися на ногах і вчитиметься ходити. Тобто взувати малюка слід не раніше як з 9–12 місяців. Купуйте взуття, виготовлене з натуральної сировини: шкіри, замші, нубуку та текстилю. Це дозволить ніжці дихати. Вага дитячого взуття повинна бути якнайменшою, тому що ваше чадо робить за день від 18 до 20 тисяч кроків.
Слід обирати взуванку на шнурівках, ремінцях або застібках-липучках, які дозволяють регулювати щільність прилягання. У тому місці, де згинається нога при ходьбі, взуття не має бути тісним чи надто вільним. Інакше дитина втомиться швидше. Фахівці одностайні: будь-яке дитяче взуття потребує маленького каблучка. Він бере участь у формуванні осанки, тренує м‘язи ніг та спини. На взутті для малюків висота каблука не повинна перевищувати 5 мм, для учнів молодших класів – 2 см.
Подбайте, щоб на кожен сезон у вашої дитини було по дві пари взуття. Для дощової погоди потрібні будуть шкіряні чобітки з високою підошвою. Та якщо хочете, щоб взуття прослужило довше, для прогулянок по калюжах придбайте гумові чобітки. Зауважте, взуття неодмінно має відповідати сезону. Інакше ніжка перегріватиметься, м‘язи розслабляться – і ступня може деформуватися. З цієї ж причини рекомендовано брати до школи змінне взуття. Тоді дитина не прітиме у теплому приміщенні в чоботах, які розраховані на мінусову температуру.
Добре, якщо ви назавжди відмовитесь доношувати чиєсь взуття. Адже разом з чужими черевиками ви наражаєтесь отримати й чужі хвороби, зокрема плоскостопість. Адже взуття, яке передається у спадок, має форму стопи попереднього власника і може бути некомфортним для вашої дитини. Коли ж інших варіантів немає, нехай «братикові» черевики стануть для вашої дитини запасними, змінним взуттям.
Якщо взуття завелике, то при ходьбі нога ковзатиме, а п‘ятка не буде зафіксованою. Але куплені без запасу черевики теж не найкращий варіант. Між носком черевика і пальчиками дитини повинно залишається близько 0,5–1 см для літнього та демісезонного взуття і 1–1,5 см – для зимових чобіт. Річ у тім, що влітку ніжки дещо набрякають і збільшуються, а взимку вільне місце у взутті створить зігріваючий ефект. Крім того, слід врахувати запас для руху ноги під час ходьби і росту ступні. Приміряючи зимове взуття, врахуйте, що хутро з часом примнеться, і чоботи стануть вільнішими. При купівлі замшевого взуття важливо пам‘ятати, що воно швидко змінює форму, тому на примірці воно повинно щільно облягати ногу. Увечері ноги дещо більші, ніж вранці: і довші, і ширші. У положенні стоячи ноги будуть більшими, ніж в положенні лежачи або сидячи. Тому рекомендовано купувати та приміряти взуття у другій половині дня і тільки у положенні стоячи. Аби не помилитися з розміром, не варто запитувати: «Чи не тисне тобі черевичок?» За час примірки дитина не встигає звикнути до нового взуття і тому не зможе дати точну відповідь. Навіть тісне взуття їй може здатися зручним. Не намагайтеся підібрати необхідне за розміром взуття, приклавши його підошву до ступні дитини.Підошва та внутрішня устілка черевиків можуть бути зовсім різними за величиною.
Також неправильно перевіряти розмір дитячого взуття, вставивши палець між задником та п’ятою дитини. Малюк може стиснути пальчики – і ви зробите хибний висновок.
Формула зручного взуття
Консультує лікар-ортопед Володимир ЛАРІН:
– До вибору дитячого взуття слід поставитися особливо серйозно, адже від цього передовсім залежить здоров’я вашого чада. Надайте перевагу черевикам із широким носком, щоб було достатньо місця для пальців. Завужене спереду взуття може призвести, наприклад, до артриту з подальшим викривленням пальців.
Цільний жорсткий задник підтримає ступню під час ходьби. Перевірте, чи добре згинається підошва. Зауважте, перевіряти потрібно те місце, де згинатиметься стопа, а не посередині підошви.
Це допоможе уникнути деформації і травм кінцівок, коли дитина стрибатиме, наприклад, по асфальту. Підошва у дитячого взуття повинна бути з великою площею поверхні для того, щоб малечі було простіше утримувати рівновагу.
Запорука майбутнього здоров’я ніжок дитини – супінатор. Це горбочок біля внутрішнього краю підошви, який піднімає поздовжній звід ступні і забезпечує фізіологічно правильну фіксацію ніжки. Супінатор не повинен бути надто великим. Коли немає спеціальних вимог ортопеда, він відіграватиме профілактичну роль.