Онколог: “Придивіться до своїх грудей. Вас має насторожити…”

Рак молочної залози - найпоширеніше онкологічне захворювання у жінок. І єдиний спосіб запобігти йому - своєчасна діагностика. Які обстеження грудей і як часто потрібно робити жінкам різного віку, що має насторожити, розповідає онколог.

“Основний спосіб запобігти раку молочної залози – рання діагностика, бажано на доклінічній стадії захворювання, – розповідає хірург-онколог Василь Костюк. – Це дозволяє виявити первинні зміни у тканинах молочної залози”.

У якому віці які обстеження потрібно робити

  • У будь-якому віці всім жінкам треба один раз на місяць здійснювати самообстеження молочних залоз.
  • Жінкам до 20 років, які під час щомісячного самообстеження виявили зміни у молочних залозах, треба звернутися до мамолога. У регулярних консультаціях потреби немає.
  • Жінкам від 20 до 39 років, які кожного місяця проводять самообстеження і не мають скарг, потрібно відвідувати мамолога раз на рік.
  • Жінкам старше 40 років треба щомісяця проводити самообстеження, 1 раз на 2 роки проходити мамографію та УЗД молочних залоз, раз на рік щороку відвідувати мамолога.

Мамографія (рентгенологічне обстеження молочних залоз) є найбільш інформативним методом ранньої діагностики раку молочної залози. Воно дозволяє виявити пухлину 1 мм і більше за специфічними кальцинатами.

Проведення мамографії 1 раз на рік жінкам 55-65 років знижує смертність від раку молочної залози на 40%.

Як правильно проводити самообстеження

Самообстеження слід здійснювати раз на місяць через 7-10 днів після початку менструації. Якщо менструації вже закінчилися, самообстеження слід робити і надалі! Для цього краще обрати один день на місяць, наприклад, 1 число кожного місяця.

Під час самообстеження треба оглядати і пальпувати (промацувати) груди і порівнювати з результатами минулих обстежень. Оглядайте молочні залози приміщенні з гарним освітленням, перед дзеркалом. Робити це треба у трьох позиціях: руки опущені уздовж тулуба, руки за головою та руки на поясі, при цьому напружуючи великі грудні м’язи. Зверніть увагу на розмір, форму і симетричність молочних залоз. Огляньте підшкірні судини, особливо вени. Налиті і звивисті вени можуть бути симптомами захворювань. Якщо помітили зміни – зверніть на це більше уваги і візьміть під контроль.

Правильно пальпуйте молочні залози. Робити це треба стоячи та лежачи, досліджуючи всю тканину молочної залози, підключичну ділянку та підм’язову ямку. У положенні стоячи треба підняти одну руку догори, пальці іншої руки з’єднати разом та розпрямити і подушечками пальців дослідити тканину молочної залози, яка знаходиться навпроти. При цьому молочну залозу треба трохи притискати до грудної стінки. Лежачи пальпацію треба робити так: лягти на рівну поверхню, під плечі покласти невисоку подушку, одну руку покласти за голову, а подушечками пальців іншої проводити дослідження молочної залози, яка знаходиться навпроти. Після цього змінити положення рук та дослідити іншу молочну залозу.

Що вас має насторожити

Якщо при самообстеженні виявили будь-які відхилення у структурі молочних залоз – негайно зверніться до спеціаліста, найкраще – до мамолога, який встановить точний діагноз та розпочне при необхідності адекватне лікування.

Вас також має насторожити:

  • зміна кольору (пігментація, почервоніння);
  • зміна поверхні шкіри (ділянки западання або випинання, шкіра у вигляді лимонної шкірки);
  • інші відхилення від нормального вигляду;
  • зміна кольору (пігментація, почервоніння) ореол;
  • зміна поверхні шкіри соска та ореоли (наявність виразок та тріщин);
  • зміна форми та розміщення соска (втягнений або надмірно випуклий сосок, відхилення соска в бік від звичайної осі);
  • наявність виділень із соска;
  • будь-які відхилення від нормального виду.

“Хочу застерегти від спроби самолікування та лікування у так званих знахарів та екстрасенсів, – наголошує онколог, – це призведе до втрати часу та розповсюдження пухлини по організму”.

 

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook