Щоб діти були бажаними

Не оминайте кабінету планування сім’ї й порадьтеся з лікарем щодо того, який метод контрацепції підійде саме вам. Діти в родині мають бути бажані.

Нині медики б’ють на сполох: за даними досліджень Україна посідає перше місце в Європі за кількістю абортів, друге у світі – за захворюваністю на ВІЛ-СНІД. Необізнаність людей у сфері репродуктивного здоров’я загрожує майбутньому нації.

Методи та засоби контрацепції й плануванні сім’ї щороку стають сучаснішими та ефективнішими. Ось найбільш популярні. .

Презерватив. Це єдиний засіб, що запобігає небажаній вагітності й водночас захищає від інфекцій, які передаються статевим шляхом (ІПСШ), та ВІЛ. Але пам’ятайте, що купувати презервативи варто тільки в аптеках (у вітрині кіоску під дією сонячних променів на них можуть утворитися мікротріщинки, тож користі від такої контрацепції – жодної).

Комбіновані оральні контрацептиви (КОК) – пігулки, що містять малі дози жіночих гормонів – естрогену та прогестину. Вони запобігають дозріванню яйцеклітини та пригнічують рух сперматозоїдів у верхньому відділі статевого тракту. Метод високоефективний за умови вживання пігулок відповідно до схеми. До того ж КОК зменшують ризик виникнення деяких злоякісних новоутворень, анемії. Не підходять вони жінкам після 35 років, тим, хто курить, має високий артеріальний тиск, та мамам, які годують груддю. Ще один вид оральних контрацептивів – прогестинові. Вони містять жіночий гормон прогестин та запобігають дозріванню яйцеклітини. Цей метод менш ефективний, ніж КОК, але прийнятний для жінок, які годують груддю (починаючи з шести тижнів після пологів).

Контрацептивний пластир – пластир, що містить два гормони – естроген та прогестин. Цей засіб не допускає дозрівання й вихід яйцеклітини, є високоефективним та легкий у застосуванні. Пластир не рекомендують використовувати під час грудного вигодовування, жінкам після 35 років і курцям.

Внутрішньоматковий контрацептив (ВМК) – невеликий прилад, що його вводять у середину матки дію. Таку процедуру проводить тільки підготовлений спеціаліст. Метод дуже ефективний та легкий у застосуванні. ВМК не впливає на вигодовування груддю та підходить жінкам, які не можуть використовувати гормональні контрацептиви. Але якщо жінка хвора на ІПСШ, то спочатку мусить вилікуватися, інакше ризикує мати запальне захворювання органів малого тазу.

Ін’єкційні контрацептиви – препарати, що містять жіночий гормон прогестин. Одна ін’єкція дозволяє запобігти вагітності впродовж наступних трьох місяців. Метод зменшує ризик настання позаматкової вагітності та розвитку пухлин. У жінок, які припиняють використання цих контрацептивів, здатність завагітніти відновлюється не одразу (приблизно через 6– 12 місяців).

Добровільна жіноча або чоловіча стерилізація підходить тим, хто стовідсотково упевнений, що більше не хоче мати дітей. Це хірургічне втручання, під час якого блокуються маткові труби в жінок чи сім’явиносні канали в чоловіків.

Невідкладна контрацепція. Цей метод застосовують після незахищеного статевого акту. У такому разі (тільки за рекомендацією лікаря!) потрібно зажити протягом перших 72 годин гормональні пігулки. Звісно, це гормональний вибух для жіночого організму, але все ж альтернатива аборту. Цей метод рекомендовано застосовувати тільки в надзвичайних ситуаціях.

А загалом пам’ятайте, що справжньою ознакою зрілості є спільна відповідальність за статеві стосунки. Діти в родині мають бути бажані. Тому не оминайте кабінету планування сім’ї й порадьтеся з лікарем щодо того, який метод контрацепції підійде саме вам.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook