У цьому переконаний керівник Волинського обласного центру кардіоваскулярної патології та тромболізису Андрій Ягенський.
«Захист медиків та людей, які забезпечують функціонування інфраструктури (водо-, електропостачання та ін.) має бути пріоритетом. Боротьба буде довгою і виснажливою. Тому, як і в будь-якій війні, необхідні резерви, у т.ч. головний резерв – фахівці. Мені здається, що принципова помилка – госпіталізувати всіх з підозрою чи навіть з підтвердженими випадками. Така невірна тактика вважається однією з причин ситуації в Італії», – написав лікар.
Андрій Ягенський вважає такий шлях нераціональним, оскільки вже через місяць від масового поступлення пацієнтів до лікувальних закладів більша частина медичного персоналу може захворіти.
«Близько 80% випадків не потребують стаціонарного лікування, але можуть інфікувати медперсонал та пацієнтів, у яких захворювання лише підозрюється. Обмежена кількість та відсутність елементарного досвіду застосування захисного одягу та дезінфікуючих засобів на перших етапах епідемії збільшує ризик інфікування персоналу та забруднення закладів. Крім того, при такій тактиці лікувальні заклади стають найбільшими джерелами поширення захворювання», – зауважує він.
При цьому вкрай важливим завданням Андрій Ягенський вважає довести до населення рекомендацію самоізолюватися та лікуватися вдома самостійно.
«Аж до появи задишки чи надмірно високої температури. Ніякої «швидкої» чи сімейного лікаря додому, чи візиту до сімейного лікаря. Непопулярно? Так. Але необхідно. Сімейний лікар має відігравати ключову роль – консультувати телефоном чи через інтернет, реально консультувати, а не уникати чи відправляти у стаціонар. Не панікуємо, гуртуємось, думаємо!» – написав медик.
«Якщо боїмося, що ці пацієнти не можуть або не хочуть дотримуватись режиму, пропонуємо їм дві опції. Одна: самоізоляція та підписка про кримінальну відповідальність із контролем (наприклад, телефон (це реально) чи поліція). Друга: хто не може (велика родина на малій площі) – ізоляція у вільних приміщеннях, наприклад, санаторії, школи і т.д. Але без меддогляду. Охорона і один черговий медик на всіх для оцінки важкості стану і необхідності госпіталізації. Ніяких обходів, все на самооцінці та самообслуговуванні (температура, пульс, частота дихання)», – пропонує лікар.
«Ключове завдання – зберегти медперсонал. Це не питання гуманізму, ілюзій щодо відношення до медиків у суспільстві і владі не маю. Це питання холодного розрахунку», – міркує Андрій Ягенський і додає, що нині йдеться навіть не про лікування людей, а про їхній порятунок.
«Екстрена допомога має виїжджати на підозрілі чи підтверджені випадки Covid-19 лише при значному погіршенні стану, появі важкої задишки. Звичайно, у повному захисті, –додає він. – Не використовувати медперсонал у всіляких акціях на кшталт блок-постів, кордонів та ін. Що там має робити медик? Температуру поміряє поліцейський, а далі за алгоритмом. Таким чином вдасться не витрачати дуже обмежені ресурси захисту. Непопулярно? Так. Ще раз, не маю ілюзій щодо відношення до медиків у суспільстві і керівництві всіх рівнів. Століття принижень з квіточками та грамотами на день медика призвело до наслідків, які це ж суспільство ще ніяк не може усвідомити. Боюсь, до усвідомлення залишились лічені тижні. Ще хоч трішки можна поправити ситуацію. Гуртуємось і працюємо», – резюмував Андрій Ягенський.
ВАМ ТАКОЖ БУДЕ ЦІКАВО: