Болять коліна при вагітності? Ось можливі причини і методи лікування

Під час виношування дитини жінку підстерігають багато неприємних моментів і небезпек. Однією з найпоширеніших неприємностей можна вважати біль в колінних суглобах. Чому болять коліна при вагітності і що робити в такому випадку?

Особливості будови суглобів

Будь-який суглоб в людському тілі постійно знаходиться в русі. Це зумовлене тим, що завдяки цьому досягається рухливість тіла. Суглоб – це хрящове місце з’єднання двох кісток, проміжок між якими заповнений синовіальною рідиною для забезпечення рухливості. Суглоб оточений сухожиллями і зв’язками, за допомогою яких до нього кріпляться м’язові волокна. Біль у суглобах може виникати від різних патологій як безпосередньо суглоба, так і тканин, розташованих поруч.

Фізіологічні причини болю

У період вагітності жіноче тіло в короткі терміни отримує безліч змін. Деякі з них непомітні для майбутньої мами, а деякі здатні значно погіршити якість життя. Чому болять коліна при вагітності? Серед природних фізіологічних причин можна виділити наступні:

  1. Збільшення маси тіла, яке відбувається під час виношування плоду та підвищує навантаження на всі суглоби тіла, в тому числі і колінні. Через збільшення живота центр ваги зміщується вперед, тому навантаження на коліна збільшується.
  2. Зміна гормонального фону, а саме виділення великої кількості гормону релаксину, який необхідний для підготовки до пологів. Гормон розм’якшує хрящі і збільшує еластичність зв’язок. Внаслідок цього процесу зв’язки колінного суглоба вже не так міцно фіксують його, підвищується навантаження. 
  3. Нестача кальцію, так як в процесі формування дитина забирає велику кількість корисних вітамінів і мікроелементів з харчування матері, до організму жінки корисні речовини доходять в меншій кількості. Проблема вирішується вживанням вітамінних комплексів або збалансованим харчуванням.

Якщо болять коліна при вагітності внаслідок описаних вище факторів, то в більшості випадків проблема вирішується самостійно після пологів.

Психологічні причини

Навіть бажана вагітність – це величезний стрес. Причому не тільки для жіночого організму, але і для психіки майбутньої мами. Чому болить коліно при вагітності? Серед психологічних причин часто виділяють депресивні стани, які можуть виникати внаслідок таких факторів:

  1. Страх незворотних змін у тілі.
  2. Незадоволеність зовнішнім виглядом свого тіла, так як в процесі виношування плоду воно дуже сильно змінюється.
  3. Підвищена чутливість до зовнішніх факторів, через яку з’являється дратівливість, надмірна емоційність.
  4. Зміна звичного кола спілкування.
  5. Зміна ритму життя, необхідність відвідування медичних установ, а також проведення великої кількості часу на самоті. 
  6. Також у майбутньої мами з’являються цілком природні страхи з приводу здоров’я дитини.

До кого звертатися?

Якщо болять коліна на ранніх термінах вагітності, то рекомендовано звернутися до лікаря загальної практики, бо причини неприємних відчуттів можуть бути не завжди пов’язані з патологічними процесами в колінних суглобах. Якщо терапевт підозрює яке-небудь захворювання, то в його компетенції направити вагітну жінку до “вузьких фахівців”: хірурга, ревматолога, травматолога, ортопеда.

Перша допомога

Якщо болять коліна при вагітності на 40 тижні, то неприємні відчуття можуть бути викликані банальною перевтомою. Вона може бути пов’язана із збільшеною вагою вагітної жінки, зміщенням центру ваги, і як наслідок – підвищеним навантаженням на колінні суглоби. В цьому випадку першою допомогою для жінки є повноцінний відпочинок. Якщо біль не пішла і після якісного відпочинку, то слід звернутися в поліклініку для додаткового обстеження. 

Народні методи лікування

Виношування дитини – це особливий період в житті кожної жінки, під час якого велика кількість класичних медикаментозних препаратів є небажаними до використання. У зв’язку з цим багато лікарів вдаються до лікування народними засобами, які вважаються безпечними.

Популярні наступні методи терапії:

  • Жир нутрії є прекрасним знеболюючим засобом. Достатньо тонким шаром нанести його на хворе місце. Через деякий час дискомфорт і неприємні відчуття зникнуть.
  • Тепла ванна з відваром березового листя і хвої. Для приготування засобу знадобиться близько 500 г зелені, які необхідно заварити в 4 л води. Після цього відвар потрібно процідити і влити у ванну з теплою водою. Приймати водні процедури рекомендовано щодня по 20 хвилин.
  • Пов’язка з медом і сіллю допомагає, якщо болять коліна при вагітності. Для цього знадобиться 1 ст. л. натурального меду, який потрібно змішати з 1 ст. л. кухонної солі. Масу потрібно загорнути в марлю або легку матерію, а потім прикласти до хворого місця на 30 хвилин. Засіб володіє протизапальною дією. Бджолиний мед слід застосовувати тільки в тому випадку, якщо відсутня індивідуальна алергічна реакція. 
  • Соснові бруньки з цукром. Для приготування засобу необхідно взяти 300 г зелених соснових бруньок, перемішати з 300 г цукру, заповнити вмістом банку і поставити на 5 діб в темне прохолодне місце. Через 5 діб бруньки дадуть сік і частина цукру розчиниться. Отриманою сумішшю необхідно натирати хворе місце щовечора. Через 30 хвилин масу рекомендовано змити теплою водою.
  • Застосування звичайної косметичної глини може значно покращити стан. Для цього її потрібно розвести водою за інструкцією, а потім товстим шаром нанести на хворі суглоби. Рекомендовано повторювати процедуру щодня.
  • Подрібнені плоди кінського каштана треба залити горілкою і витримати на водяній бані близько 20 хвилин. Отримана суміш застосовується для лікування больових відчуттів і зняття запалення.

Якщо болять коліна при вагітності, то стандартний курс лікування народними засобами становить близько 14 днів. Слід також пам’ятати про те, що будь-які методи лікування, навіть народні, слід застосовувати тільки з дозволу лікаря.

Профілактика

Набагато легше запобігти появі дискомфорту, ніж потім займатися лікуванням. Для цього рекомендовано дотримуватися таких профілактичних заходів:

  1. Зменшення навантаження на колінні суглоби включає в себе стеження за вагою. Важливо набирати вагу в межах норми.
  2. В останньому триместрі вагітності, коли вага дитини максимальна, а центр ваги зміщений вперед, потрібно якомога більше часу приділяти відпочинку.
  3. Носіння зручного взуття дозволяє значно знизити навантаження на ноги і хребет.
  4. Щоденний самомасаж дозволить покращити кровообіг. Це дозволить уникнути застою і неприємних відчуттів, пов’язаних з ним.
  5. Важливо не нехтувати носінням спеціального бандажу для вагітних, який не лише підтримує великий живіт, але й розподіляє навантаження на ноги.
  6. Деякі лікарі також можуть порекомендувати носіння спеціальної білизни для того, щоб уникнути появи варикозу.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook