Жінка думала, що у грудях пухлина, а з’ясувалося, що це паразит. У Волинській області вкотре зафіксували випадок небезпечного захворювання – дирофіляріозу. У пацієнтки з-під шкіри дістали 10-сантиметрового паразита.
У медзакладі м. Луцька у пацієнтки видалили 10,8-сантиметрового паразита з підшкірної пухлини. Гельмінт був доставлений у мікробіологічну лабораторію ДУ «Волинський ОЦКПХ МОЗ», де було ідентифіковано збудник дирофіляріозу. Це третій випадок цього захворювання в області за рік. В Україні це захворювання реєструють з 1996 року, і воно має тенденцію до зростання.
Дирофіляріоз – небезпечне гельмінтозне захворювання собак і кішок (іноді – людей), спричинене нематодами.
Наразі пацієнтка почувається задовільно. Як з’ясувалося, жінка влітку виїжджала в Польщу на сільськогосподарські роботи – збір лохини. Ймовірно, там її вкусив комар. Уже в вересні вона помітила незначне неболюче ущільнення в ділянці молочної залози та звернулась до лікаря. Після обстеження її скерували на хірургічне видалення кісти, невдовзі прооперували.
Як передається дирофіляріоз
Зараження тварин і людей відбувається через укус комарів, які разом з кров’ю переносять личинкову стадію гельмінта (мікрофілярії) від зараженої особини.
Безпосередньо від тварин людина не заражається. Личинки дирофілярії (мікрофілярії) в тілі комара розвиваються від 10 до 21 днів залежно від температури навколишнього середовища.
Симптоми дирофіляріозу
Інкубаційний період після укусу комара до появи дорослого паразиту під шкірою чи слизовими оболонками тіла людини триває від 1 місяця до 2 років.
Прояви захворювання залежать від локалізації паразита, в більшості випадків:
- з’являється болюча чи безболісна пухлина,
- пацієнти часто відчувають свербіння,
- відчуття руху чогось під шкірою чи слизовою оболонкою,
- відчуття міграції гельмінта може підсилюватись при використанні мазей, компресів, інших зігрівальних процедурах, фізичних навантаженнях.
При ураженні ока, яке виникає майже у 45% випадків, виникають вузли під шкірою повік чи кон’юнктивою, інколи хворий помічає пересування паразита, спостерігаються набряк повік, біль, сльозотеча. Прогноз сприятливий, після хірургічного видалення паразита пацієнт видужує.
Як запобігти інфікуванню
Основні профілактичні заходи: боротьба з комарами, захист від їх нападу та дегельмінтизацію тварин — джерела інвазії.
- Необхідно захищати себе та домашніх тварин від укусів комарів, застосовуючи різні види репелентів, інсектицидів та фумігаторів.
- Вирушаючи на природу, варто одягатися в одяг з максимальним захистом від укусів комарів, особливо у години їх активності.
- У приміщеннях рекомендується встановлювати протимоскітні сітки на вікна та двері.
- Необхідно боротися з комарами в підвалах житлових будинків, у яких вони можуть знаходитись увесь рік та через вентиляційні системи потрапляти в квартири.
- Своєчасно виявляти та лікувати дирофіляріоз у домашніх улюбленців.
- Проводити дегельмінтизацію не лише домашніх, а й безпритульних тварин.