Середньостатистична людина із середніми прибутками випиває близько 9,5 л спиртного на рік, якщо вірити статистиці. Це далеко не алкоголік – просто така особа любить проводити час з друзями і пляшкою чогось міцного або не дуже.
Іноді вона дозволяє собі розслабитися впродовж робочого тижня – зовсім трохи, один келих вина перед сном, щоб швидше заснути або зняти стрес. А що буде відбуватися з організмом цієї людини, якщо вона взагалі не питиме 28 днів поспіль?
А чи будуть хоч якісь зрушення в здоров’ї і зовнішності лише за 4 тижні без спиртного? Для тих, хто не може дочекатися і хоче дізнатися негайно, зауважимо відразу: будуть, і досить серйозні.
1-й тиждень
Складається враження, що підвищується апетит. Насправді люди набагато більше їдять, якщо п’ють спиртне. А після повної відмови від алкоголю людині психологічно хочеться заповнити порожнечу. Як правило, їжею. Хоча можна успішно замінити її на соки або фрукти.
Може з’явитися сильний потяг до солодкого. Алкоголь, особливо солодкий, може підвищувати кількість цукру в крові. При цьому на різних людей спиртне діє по-різному: у когось рівень цукру, навпаки, знижується. Особливо небезпечно неконтрольоване захоплення коктейлями для діабетиків.
Важко засинати. Актуально для тих, хто звик перехилити чарочку перед сном, щоб звільнитися від безсоння. Алкоголь просто прискорює занурення в сон, а ось на його якість впливає негативно. Без звичайної дози снодійного спочатку буде важко засинати, та й сам сон буде уривчастим і не міцним. Також можливі нічні кошмари.
У деяких випадках починаються головні болі, які є маркером серйозних змін в організмі під дією напоїв. Можливо, проблема в розладі печінки, підвищеному артеріальному тиску або нестачі гормонів, які притуплюють біль (коли людина регулярно п’є, больовий поріг у неї пристойно підвищується).
2-й тиждень
Відновлюється печінка. При регулярних дозах спиртного клітини печінки повільно відмирають, а на їх місці утворюються рубці. Орган може відновлюватися, але відбувається це дуже повільно. Залежність пряма: чим менше людина пила, тим швидшою буде регенерація.
Додатковою мотивацією (у будь-якому випадку для панянок) стане зміна кольору шкіри. Спиртне розширює судини, що порушує кровообіг, а це призводить до нестачі кисню в шкірі. В результаті алкоголь сушить епітелій, провокує з’яви пігментних плям і ранніх зморшок.
Поліпшуються травні процеси. Алкоголь провокує посилене виділення соляної кислоти в складі шлункового соку. Іншими словами, шлунок повільно «з’їдає» сам себе. До речі, саме це є причиною підвищення апетиту при прийнятті напоїв.
Люди, які проводили експерименти щодо відмови від спиртного, відзначають, що на 2-му тижні важче ухилятися від зустрічей з друзями, де є випивка. Якщо перші дні людина тримається лише на ентузіазмі, то зараз їй потрібна серйозна сила волі.
3-й тиждень
На 3-му тижні зникають зовнішні ознаки веселого проведення часу – мішки під очима, синці та припухлості на обличчі. Це відбувається тому, що рідина в організмі більше не застоюється і сечостатева система знову добре працює.
Легше прокидатися вранці. Людина в стані навіть легкого сп’яніння буквально провалюється в сон і переходить відразу в глибоку фазу, пропускаючи стан дрімоти. Коли концентрація спиртного в крові знижується, сон стає поверхневим і нетривалим. Людина прокидається розбитою, не відчуває, що відпочила.
Через випивку погіршується слиновиділення, яке впливає в тому числі на стан зубів. Відповідно, без спиртного ризик розвитку карієсу знижується, а зубна емаль стає міцнішою.
Алкоголь притуплює не тільки біль, але і рецептори смаку, а також нюх. Згодом здатності розпізнавати тонкі відтінки смаку і запаху відновлюються.
4-й тиждень
При надмірній вазі маса тіла значно зменшується. Показники індивідуальні: в середньому це 3-4 кг на місяць. Що довше людина буде вести абсолютно тверезий спосіб життя, то більше їй вдасться скинути.
Алкоголь підвищує артеріальний тиск. Якщо це відбувається занадто часто, з’являється ризик виникнення гіпертонії. Люди, які взагалі не п’ють, рідше страждають цим захворюванням. А крім того, знижується ризик виникнення захворювань серцево-судинної системи, внормовується пульс.
Приблизно такі зміни відбудуться з людиною, яка не пила ні краплі алкоголю впродовж 220 днів.
Шкіра обличчя і тіла стає набагато чистішою. Зникають акне і почервоніння. В основному це відбувається завдяки відновленню водного балансу в організмі й нормалізації кровообігу. Колір обличчя вирівнюється, пігментні плями поступово зникають.
Людина мислить тверезо і працює більш продуктивно. Мабуть, вплив алкоголю на мозок – один із найбільш малопомітних зовні.
Однак результати досліджень свідчать про протилежне: при систематичному споживанні спиртного спостерігається легка набряклість мозку, розширення кровоносних судин і масова загибель мозкових клітин через нестачу кисню. Такі зміни дуже повільні й, на жаль, незворотні.