Здоров'я та краса Супермама

Як уникнути проблем із молочними зубами

Передусім батьки мають пам’ятати, що карієс з’являється не лишень від того, що дитина не чистить зубів. Багато чого залежить від харчування.

Гіппократ вважав, що перші зуби в людини утворюються з молока. І годі стверджувати, що він помилявся. Адже головний будівельний матеріал для зубів – кальцій, джерелом якого для немовляти є материнське молоко…

ЗДОРОВА МАМА – ЗДОРОВА ДИТИНА

Молочні зуби закладаються дуже рано, ще на 7–13 тижнях вагітності. Тому майбутня матуся має заживати багато продуктів, що містять кальцій, та вітамінів, аби маленький мав будівельний матеріал для власних зубів та кісток. Та й візити до стоматолога не варто нехтувати…

Не секрет, що всі молоді батьки нетерпляче чекають тієї миті, коли в малюка проріжеться перший зубчик. Звісно, без проблем та безсонних ночей цей процес не минає. Однак якщо гадаєте, що зуби прорізалися – і все позаду, знайте: ви помиляєтеся! За молочними зубами треба дуже ретельно доглядати, навіть якщо їх поки всього два (першими з’являються зазвичай нижні різці). Зокрема, після кожного годування протирайте зубки дитини м’якою серветкою, змоченою в кип’яченій воді. Для малят, яким виповнився рік, є спеціальні губки та м’які щіточки, що ними чистять молочні зуби.

Нині у малюків зуби починають руйнуватися в дуже ранньому віці. Серед стоматологів навіть побутує термін «пляшечковий карієс». Однією з причин цієї проблеми є те, що мами до двох-трьох років годують дітей грудьми, навіть уночі. У результаті в ротовій порожнині малюка розмножуються мікроорганізми, що потім руйнують ще не сформовану зубну емаль (під дією цих бактерій вона просто розчиняється). Не варто також уночі давати дитині сік чи солодкий компот. Найоптимальніший варіант – кип’ячена вода.

ДОГЛЯД ЗА ЗУБКАМИ
Привчати малюка чистити зуби пастою варто з двох років. У цьому віці малеча копіює все, що роблять батьки, тому найкраще навчати на власному прикладі. Покажіть, як правильно тримати щітку, як намащувати зубну пасту, у якому напрямку чистити зубки, як полоскати ротика. Але це має бути систематизовано, бо за один раз дитина не зможе запам’ятати всіх тонкощів складного процесу (наприклад, у Європі до п’ятирічного віку зуби малюкам чистять батьки). Найліпше такі процедури проводити всією родиною. Мало того, що це корисно, це ще й весело!

Призвичайте дитину чистити зуби вранці та ввечері перед сном.

Дитячі зубні щітки мають бути передусім якісними та зручними у застосуванні. Купуйте їх не на ринку, а в спеціалізованих крамницях чи аптеках. До того ж пильнуйте, аби на упаковці було зазначено, що це щітка для чищення саме молочних зубів.

Ретельно треба підбирати й зубну пасту. Найліпше перед цим порадитися з дитячим стоматологом. Купуючи пасту, неодмінно зверніть увагу на вміст у ній фтору (в дитячій він має бути меншим, ніж у дорослій). Чистячи зуби, діти часто заковтують пасту, а якщо у ній багато фтору, малеча може й отруїтися.

ЩОБ ЗУБЕНЯТА РОСЛИ РІВНИМИ
На неправильне розташування зубів впливає чимало факторів. Коли у малечі це зумовлено генетикою чи конституцією, тут годі зарадити. Але дуже часто причиною викривлення зубів є деякі дитячі звички, як-от смоктання пальця, сосок (хоча від них малюка варто відучити не пізніше ніж у 10 місяців).

Пам’ятайте: аби постійні зуби росли як треба, передусім мусово берегти молочні! Бо коли молочний зуб такий зіпсований, що його потрібно видаляти, є ризик, що зубний ряд може зміститися, і тоді постійний виросте неправильно.

До того ж не варто забувати про жувальне навантаження. Тобто треба періодично давати малечі тверду їжу – морквину, яблуко тощо. Це вкрай важливо і для формування зубного ряду, і для профілактики зубощелепних аномалій.

ВІЗИТ ДО СТОМАТОЛОГА
Перші відвідини стоматкабінету в жодному разі не мають асоціюватися з болем. Бажано, щоб лікар оглянув маля, коли йому виповниться рік. Знайомте зі стоматологом, коли лікувати ще нічого. Хай дитинка посидить у кріслі, потримає в руках інструмент і збагне, що нічого страшного тут нема. Часто батьки приносять із собою якусь іграшку, яку потім за хорошу поведінку лікар «дарує» дитині.

Багато хто помилково вважає, що лікувати молочні зуби не треба, мовляв, однаково випадуть. Та стоматологи іншої думки. Не чекайте, коли дірки в дитячих зубах стануть величезними. До того ж зіпсований зуб інфікує сусідні, а відтак – усю ротову порожнину. А якщо врахувати, що останні молочні зуби випадають у 10–11 років, то й постійні можуть пошкодитися через неполіковані «тимчасові»…

ГЕТЬ КАРІЄС!
Передусім батьки мають пам’ятати, що карієс з’являється не лишень від того, що дитина не чистить зубів. Багато чого залежить від харчування: воно має бути збалансованим, а раціон – багатим на кальцій та інші елементи, потрібні для росту здорових зубів. У період формування зубної емалі варто обмежити заживання солодощів, адже руйнування зубів найчастіше провокує молочна кислота, що її виробляють бактерії, які живуть у цукрі та крохмалі.

Одне слово, пильнуйте здоров’я власних дітей і… заглядайте їм до рота. Коли карієс на початковій стадії, вилікувати його набагато простіше.

Дата публікації: 19.04.2017 img Поділитися