Всі “за” і “проти”: чи треба весною прибирати опале листя

Прибирати чи не прибирати опале листя на своїй ділянці – кожен вирішує сам. Але це рішення має бути обґрунтованим, а не інтуїтивним. У цій статті ми пояснимо вам, чи обов'язково прибирати опале листя, його користь і шкоду.

У садах опале листя має багатофункціональну роль. Перш за все воно утеплює, захищає коріння та інші частини рослин в землі від замерзання. Завдяки рихлості і великій кількості повітря пишна підстилка зменшує теплопровідність грунту, тобто утримує літнє тепло і цим перешкоджає її промерзання взимку. Крім того, вона має велику вологоємність, а вода також зменшує теплопровідність грунту. Під час зимових відлиг і в період весняного сніготанення незамерзаюча земля продовжує вбирати вологу.

Важливу роль має мульчування, яке зберігає вологу, перешкоджає утворенню ґрунтової кірки і ерозії після дощів. Поступово перегниваючи, мульча перетворюється в перегній, що сприяє розмноженню земляних черв’яків. Під багаторічним шаром такої мульчі грунт буває темним та пухким.

Користь опалого листя.

Листя, що обпадає восени з дерев – не сміття. Розкладаючись в грунті, воно додає в неї мінеральні і органічні речовини, накопичені за літо. Частини листа (жилки, живці), що поволі розкладаються, структурують грунт, покращуючи його якість. Поступова деструкція опалого листя створює умови для розвитку грунтової мікрофлори і фауни, яка, з одного боку, виконує роботу по переробці листя, з іншого боку, перешкоджає розвитку патогенних для дерев організмів (грибкові, бактерійні захворювання дерев).

Садові дерева дуже схильні до різних захворювань. Небагато саджанців приживається в саду,чи біля узбічь і досягає «дорослого» віку. Одна з головних причин цього – якість грунту. У лісі ніхто не готує грунт – природа робить це сама з щорічно отримуваного матеріалу – опалого листя. Лісова підстилка – фабрика по виготовленню лісового грунту, що живить дерева і оберігає їх здоров’я.

Шкідливість опалого листя.

Навіщо ж ми прибираємо листя на ділянці, віднімаючи у наших дерев цю «найживішу підстилку», їх природну підгодівлю і захист? Прибирання листя давно вже стало символом приходу осені або весни. Навіщо? У садівників є вагомі аргументи.

Перша група аргументів – здоров’я зелених насаджень. 

Річ у тому, що наше середовище забруднене, навіть якщо мова про сільську місцевість. Зелені насадження отримують цілий комплекс забруднювачів з повітря, які проникають в листя і із брудних грунтів і вод. Сіль, якою ми щедро засипаємо в зимовий час дачні доріжки, теж потрапляє в грунт.

Що ж вдаватиме із себе навесні листя, що пролежало зиму на газонах? Спресовану під снігом кірку, дотик до якої голіруч може викликати опік шкіри! Залишати таку підстилку і дозволити їй просочуватися далі в грунт – це більше шкода, ніж користь для рослин. Добре відомо, що важкі метали і багато інших забруднювачів сильно самі по собі скорочують термін життя дерев і чагарників, а також викликають ослаблення стійкості до хвороб і шкідників.

Друга група аргументів – збереження газонів.

Повноцінні газони необхідні як з естетичної, так і з екологічної точки зору. Коріння газонних трав, густо сплітаючись один з одним, скріпляє грунт, не даючи забрудненому грунту перетворюватися на токсичний пил, який вітер несе всім в обличчя. Самі газонні трави здатні жити на забрудненому грунті і очищати його, висмоктуючи з землі забруднювачі і накопичуючи їх в своїх зелених частинах.

При косовицях ці накопичені в листі токсичні речовини «упаковані» і готові до утилізації, а газон продовжує рости і знову виконувати роботу живого фільтру. Правда, це стосується саме газону, тобто доглянутої трави, що складається із спеціальних газонних рослин, регулярно доглянутого з дотриманням технологій, а не місця, яке ми називаємо «газоном», тоді як воно заселене смітними травами. Це не газон, а місце для газону!

Створення і склад справжнього газону – важка і витратна справа, а головне – вимагає професійного підходу. Газон обов’язково повинен бути восени очищений від опалого листя! Трава, на якій залишили листя на зиму, випріває і сильно втрачає свої корисні якості. Професійні садівники стверджують: дерево і газон завжди знаходяться в конфлікті. Що це означає? Наприклад, дереву потрібні живильні речовини з власного листя, а газон стійко існує, коли він чистий і регулярно підстрижений. Вони – жителі різних екосистем. А газон? Де ми його бачимо в природі? Наприклад, англійські горби, багато сторіч підстригаються і удобрюються стадами овець.

Якщо ви хочете стати господарем і чудового саду, і акуратного газону на одній ділянці землі, то вимушені вирішувати їх конфлікт, поза сумнівом, при цьому знижуючи комфортність середовища для обох.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook