обприскування помідорів

Чим обприскувати помідори від фітофтори: поради, препарати, рецепти

Розповсюдженню фітофтори сприяє дощова погода і загущені посадки. Найкращий метод боротьби - профілактика. Тому починати обприскувати помідори треба вже сьогодні, навіть якщо немає ознак хвороби! Ми розповімо чим, як і коли обробляти помідори, які препарати та рецепти дієві.

Якщо на плодах, стеблах та листі помідорів з’явилися бурі плями, отже ви маєте справу із фітофторозом. У такому разі боротися із захворюванням уже складно, бо воно поширюється дуже швидко. Фітофтора може знищити всі рослини і плоди за лічені дні: буквально, ще вчора все було гаразд, а сьогодні всі помідори почорніли. Найефективніша боротьба із фітофторозом – профілактика. Щоб запобігти поширенню фітофтори, можна застосовувати натуральні засоби та спеціальні препарати, фунгіциди.

Для профілактики фітофторозу

  • садіть подалі помідори від картоплі: ці рослини належать до родини пасльонових, тому мають спільні захворювання і швидко заражають одна одну;
  • поширенню фітофторозу сприяє загущеність посадок, а відтак погана провітрюваність рослин;
  • сприяють захворюванню різкі перепади нічних і денних температур (це типово для серпня); дощова і прохолодна погода – у такий час неохідні профілактичні обробки грядок;
  • провітрюйте теплицю, в якій вирощуєте помідори, не допускайте утворення конденсату на плівці;
  • поливайте помідори під корінь, вони не люблять дощування, це сприяє розвитку захворювань;
  • спровокувати спалах фітофтори може надлишок азоту у грунті;
  • один раз на два тижні здійснюйте профілактичні обприскування, найбезпечніше – натуральними засобами;
  • під час зав’язування плодів підживлюйте томати фосфорними і калійними добривами;
  • регулярно видаляйте квіти, які не зав’язалися – вони стають джерелом інфекції;
  • високорослі томати хворіють фітофторозом значно менше, ніж низькорослі, адже у них видаляють нижні листки.
  • Протягом усього періоду вегетації потрібно своєчасно видаляти бур’яни,  після кожного дощу розпушувати ґрунт.

Рецепти натуральних розчинів для обприскування помідорів від фітофтори

Навіть якщо на помідорах немає ознак фітофтори, потрібно робити профілактичне обприскування. Перше з них – через 14 днів після висадки розсади на постійне місце.

  1. Розчин із 1 л перекислого кефіру і 10 л води.
  2. Розчин перманганату калію (марганцівки) (1,5 г на 10 л води) з додаванням йоду.
  3. 5 л попелу залити 10 л води, настояти 3 дні, злити настій, розвести його 20 л води, додати 30 мл рідкого мила.
  4. 80 г дріжджів і 10 л води.
  5. 1 л молока, 20 крапель йоду, 10 л води.
  6. 1,5 ч. ложки зеленки, 2 л молока, 1 ст. ложка соди, 1 ст. ложка погашеного вапна, 1 ст. ложка мідного купоросу і 10 л води.
  7. 1% розчин бордоської суміші (10 г на 1 л води).
  8. Кисле молоко і кефір – чудові профілактичні засоби: у літрову банку налити 100 г молока, долити водою і крапнути кілька (але не більше!) крапель йоду. Такий розчин не тільки знищить мікроби, але і прискорить дозрівання плодів.
  9. Можна щотижня обприскувати томати злегка забіленим молоком з водою або розведеним кефіром (1 л на відро води).

Якими препаратами обробити помідори від фітофтори

Для обприскування проти фітофторозу рекомендують застосовують фунгіциди. Потрібно почергово використовувати препарати із різною діючою речовиною.

Загалом усі препарати можна розділити на дві групи:

  1. Контактні (в дужках зазначена діюча речовина): Альфа-Мідь (гідроксид міді); Антракол (пропінеб); Бордо МК (сульфат міді); Купроксат (сульфат міді триосновний); Метеор (гідроокис міді); Чемпіон (гідроксид міді); бордоська рідина.
  2. Системної дії: Ацидан (металаксил+манкоцеб); ДітанМ45 (манкоцеб); Захист (металаксил+цимоксаніл); Інфініто (флуопіколід і пропамокарбгідрохлорид); КвадрісТоп (азоксістробін і дифеноконазол); Квадріс (азоксістробін); Консенто,(фенамідон і пропамокарбгідрохлорид); Метаксил (металаксил і манкоцеб); Превікур Енерджі (пропамокарбгідрохлорид); Скор (дифеноконазол); Танос (цимоксаніл і фамоксадон); Татту (пропамокарбгідрохлорид і манкоцеб); Ридоміл Голд МЦ (металаксил і манкоцеб); Фітофторин (металаксил і цимоксаніл); Цілитель (манкоцеб і металаксил); Чарівник (металаксил, манкоцеб і диметоморф).

Якщо літо вологе, часті дощі, помідори слід обробляти 4-5 разів за сезон з інтервалом 7- 10 днів (міняючи контактні фунгіциди з системними), натуральні засоби. Потрібно чітко дотримуватися рекомендацій щодо застосування препарату, вказаних на пакуванні!

Спори фітофторозу та й інших грибкових захворювань можуть зберігатися в ґрунті і на рослинних рештках десятиліттями, чекаючи сприятливих умов. Тому восени після збирання врожаю томатне та картопляне бадилля збирають і спалюють (їх не можна викидати у компост), а грядку глибоко перекопують. Також треба дотримуватися сівозміни: не варто щороку вирощувати помідори на тій самій ділянці.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook