Відпочинок Майстер-клас

Різдвяна куля дарує сімейну злагоду, успіх і процвітання у новому році. Що це таке і як зробити

Є така західна традиція – на Різдво цілуватися під гілкою омели. Нині замість гілки вішають новорічні прикраси-кулі. Ними прикрашають не тільки двері, а й різні куточки у домі. Звідки походить традиція, що символізує різдвяна куля і як її зробити – читайте далі.

Сьогодні годі уявити Різдво і Новий рік в Америці та країнах Європи без підвішеної на двері гілочки омели або красиво оздобленої кулі, яка її символізує. Вони виконують не так декоративну роль, як романтичну. Під омелою прийнято цілуватися, адже ця рослина має глибоку символіку і, за повір’ями, володіє особливою силою.

Кельти вважали омелу символом життя, безсмертя і відродження, родючості, багатства, здоров’я, а також оберегом від темних сил.

Друїди збирали омелу. Найбільше цінували ту, яка виросла на гілках дуба. Це означало, що дерево позначене богами. Для захисту житла від злих духів пучки омели підвішували до стелі. Жінки, які хотіли завагітніти, носили гілочку омели при собі.

У Скандинавії омела була символом перемир’я: навіть ворогуючі вікінги, зустрівшись під нею, складали зброю і мали зберігати мир до наступного дня.

«Новорічна» скандинавська легенда розповідає, що хороброму і мудрому богу літнього сонця Бальдру, синові Одіна і богині любові Фреї, одного разу наснився сон про наближення смерті. Прагнучи захистити сина, Фрея звернулася до сил природи, тварин і рослин, аби вони не заподіяли шкоди її синові. Але забула про омелу. Тоді злий і підступний бог Локі змастив отрутою омели стрілу, яка вбила Бальдра. Але боги зглянулися над матір’ю і воскресили його (в день зимового сонцестояння). Від радості Фрея почала цілувати всіх, кого зустрічала під білими ягодами омели, що виросли з її сліз. З тих пір вважається, що омела дарує життя і зцілює від хвороб, а поцілунок під омелою є запорукою всесильної любові.

А ще під омелою може помиритися посварене подружжя або закохані, оскільки у цієї рослини і ягоди, і лиски ростуть попарно – і ніколи не розлучаються.

Саме тому пучки омели вивішують над входом у дім – щоб «кожен, хто сюди входить» залишив за порогом все погане.

Звичай цілуватися на Різдво під гілкою омели, можливо, походить від давніх римлян. У день зимового сонцестояння проводились весільні церемонії, і присутнім дозволялося цілувати навіть зовсім незнайомих людей.

У 18 столітті традиція прикрашати дім омелою повернулася до Британії, а потім Європу і Америку, – але вже в дещо іншому вигляді. Згідно з різдвяним звичаєм, під яскраво прикрашеними різдвяними вінками з гілок омели і вічнозелених рослин будь-які дві людини мають поцілуватися і відщипнути ягідку омели. Ті, хто навмисно поцілуються під таким вінком на Різдво, вважаються нареченими – і наступного року неодмінно одружаться.

Омела також символізує успіх і процвітання, тому у Франції традиційне привітання звучить як «З омелою в Новому році!».

Дата публікації: 20.12.2018 img Поділитися