Здоров'я та краса Консультація лікаря

Чому влітку болять вушка

На відміну від загальноприйнятої думки, що сонце гартує, насправді сонячна інсоляція є сильним випробуванням для імунітету, особливо дитячого.

На світі навряд чи знайдеться хоча б одна людина, якій би був незнайомий вушний біль, відчуття закладеності вуха. Причини, що викликають ці симптоми, бувають різні. Про деякі з них поговоримо з Зоряною ЛАВРИК, лікарем-отоларингологом, фоніатром, сурдологом.

– Улітку ми беремо відпустку, щоб відпочити та оздоровитися. Але інколи буває навпаки, і ми повертаємося з відпустки хворими. Часто, попри погожу погоду, занедужують діти. Чому?

– Влітку, коли на вулиці висока температура повітря, виникає спокуса відчинити вікно в авто чи постояти на протязі, щоб хоч на хвильку перепочити від спеки. Це дуже приємно, але різкі перепади температури діють негативно на наше здоров’я. Також негативний вплив на загальний стан організму мають сонячні промені. На відміну від загальноприйнятої думки, що сонце гартує, насправді сонячна інсоляція є сильним випробуванням для імунітету, особливо дитячого. Надмірне перебування на «активному» сонці не зміцнює, а послаблює імунітет. Усі описані вище фактори часто є причиною зниження опірності організму і, як наслідок, виникають ГРВІ, риніт, та інші застудні захворювання. Вони часто ускладнюються гострим середнім отитом, в основі виникнення якого є проникнення інфекції з порожнини носа чи носоглотки через слухову трубу. Першими симптомами недуги є нежить, розбитість, головний біль. Через деякий час починається інтенсивний біль у вусі, підвищується температура тіла.

– Більшість людей влітку віддає перевагу відпочинку на воді. Під час купання та пірнання вода може потрапити у вухо, і як результат, виникає відчуття переливання та булькання рідини всередині вуха, з’являється дискомфорт, зниження слуху. Інколи ці симптоми бувають доволі вираженими. Чи небезпечно це?

– Насправді панікувати завчасно не потрібно. У разі, якщо у відпочивальника непошкоджена барабанна перетинка, вода далі зовнішнього слухового ходу не потрапить. Але якщо у вусі є вушна сірка, то при потраплянні води вона може розбухнути і повністю перекрити зовнішній слуховий хід. У такому разі симптоми закладеності та шуму у вухах будуть більш тривалими і не зникнуть після просушування води. Самотужки видалити сірчаний корок – марна справа. При цьому є ризик заштовхнути його значно глибше або травмувати шкіру чи навіть барабанну перетинку.

– А коли закладеність вуха супроводжується іншими неприємними симптомами, як-от свербіння біль, виділення… Про що це може свідчити?

– Це може свідчити про наявність такого захворювання, як зовнішній отит – запалення шкіри зовнішнього слухового ходу. Причиною виникнення зовнішнього отиту є інфекція, що може потрапити у вухо разом з водою під час купання (пірнання). А також при чищенні вух непризначеними для цього, часто гострими предметами, або використання косметичних паличок, які не рекомендовані для гігієни вух.

– Інколи люди скаржаться на закладеність вух і больові відчуття під час зльоту й особливо при приземленні літака. Це також симптом захворювання?

– Причина цих відчуттів – різка зміна атмосферного тиску. Вирівнювання тиску у вусі є функцією слухової труби, яка має форму вигнутої трубки, що з’єднує барабанну порожнину із носоглоткою і відкривається при ковтанні й позіханні. Тому при перших симптомах закладання вух доцільно зробити кілька ковтальних рухів, відкрити рот. Можна використовувати смоктальні цукерки або жувальну гумку. Якщо слухові труби здорові, їхню прохідність не порушено, через кілька хвилин всі неприємні відчуття зникнуть. Якщо прохідність слухової труби порушено, ковтальних рухів може бути недостатньо для її відкриття.

Причинами зниження прохідності слухової труби є банальний нежить, а також стійке порушення носового дихання внаслідок аденоїдів, викривлення носової перегородки, хронічного риніту, про які бажано довідатися задовго до того, як сісти у літак. Бо наслідками перельоту бодай із однією з цих патологій можуть стати запальні захворювання середнього вуха: гострий сальпінгоотит (запалення євстахієвої труби) чи навіть ексудативний отит із появою серозної рідини у середньому вусі. Для запобігання розвитку хвороби потрібно перед перельотом застосувати судинозвужувальні краплі або аерозолі в ніс. Вони знімуть набряк навколо вічка слухової труби і поліпшать її прохідність.

Дата публікації: 18.05.2017 img Поділитися