Що робити, якщо захворіла дитина, а лікаря поряд немає

Що робити, якщо дитина захворіла, а звернутися до лікаря немає можливості? Які ліки можна давати при різних симптомах, а в яких випадках - негайно шукати спеціаліста?

Які симптоми захворювання?

Консультують фахівці Центру громадського здоров’я МОЗ України

Які ознаки захворювання у дитини? 

  • Лихоманка (підвищення температури тіла більше 38 °С),
  • сонливість,
  • зниження апетиту,
  • погане самопочуття,
  • капризність,
  • закладеність носа,
  • слизові виділення з носа,
  • біль у горлі,
  • кашель.

Як лікувати?

Обов’язковим є тепле рясне пиття. Дитина повинна багато пити, для малюків на грудному вигодовуванні – рекомендуємо часте прикладання до грудей.

Яку температуру збивати? 

Орієнтуйтесь на самопочуття дитини. Якщо в малюка температура 38°С при цьому він активний – ліки давати не потрібно, але якщо дитина капризує, тоді варто застосувати жарознижувальні ліки. Збивати температуру потрібно при цифрах 39-39,5°С і більше у всіх дітей та 38°С і більше у немовлят віком до 3 міс. та у дітей з фебрильними судомами в анамнезі.

Які ліки застосувати? 

Парацетамол  (разова доза  10-15 мг/кг, максимальна добова 60 мг/кг, 4 р/д з інтервалом не менше 6 год) та ібупрофен (разова доза  5-10 мг/кг, максимальна добова 30 мг/кг, 3 р/д з інтервалом не менше 8 год). Препарати можна чергувати між собою якщо це необхідно.

Якщо в дитини заклало ніс? 

Для механічного очищування від слизу і зняття набряку – промивання носа ізотонічним та/або гіпертонічним сольовим розчином. Також можна застосувати краплі з ксилометазоліном, диметиндином, фенілефрином.

Якщо болить горло? 

Спреї або льодяники для ротової порожнини з бензидаміном, лізоцимом з урахуванням віку дитини. При відсутності цих ліків – препарати парацетамолу або ібупрофену.

Якщо з’явився кашель? 

Також важливим є тепле пиття. Якщо кашель значно погіршує загальний стан та самопочуття дитини можна застосовувати сиропи з відхаркувальною дією на основі екстракту плюща, алтеї, амброксолу з урахуванням віку дитини та згідно з інструкцією. При погіршенні стану, посиленні кашлю, появі задишки – негайно звернутися до лікаря.

Якщо в дитини блювання або діарея? 

Основне – це відпоювання. При можливості готовими електролітними розчинами згідно з інструкцією.  Обов’язково пробіотики з Saccharomyces boulardii, Lactobacillus rhamnosus, ентеросорбенти на основі діоксиду кремнію та препарати з діосмектитом.   Якщо блювання, діарея не припиняється, дитина в’яла, загальмована, не цікавиться нічим, сечовипускання не було 6 годин і більше, наявна кров у випорожненнях, сильні болі в животі – терміново звернутись до лікаря.

Для уникнення проблем з захворюваннями у дітей в екстремальних умовах намагайтеся – не переохолоджувати чи не перегрівати дітей (адекватний одяг); стежити за гігієною рук і середовища; створювати достатній питний режим (обов’язково тепле пиття).

Коли звернутися до лікаря? 

Температура в дитини перших 3 міс. життя 38 °С і більше, у старших – 39,5°С і більше, судоми, блювання, монотонний тривалий пронизливий або слабкий крик, головний біль, утруднене дихання, вибухає велике тім’ячко, висипка, що не зникає при натисканні у вигляді “зірочок”, порушена хода, сильний біль в животі, вусі, горлі, порушення свідомості, лихоманка більше ніж 3 доби, повторне підвищення температури тіла після кількох днів нормальної температури.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook