Знеболювальні препарати: що варто знати про ліки проти болю

Перш ніж випити таблетку проти болю, варто дізнатися більше про знеболювальні препарати, їхні види, які і як правильно їх вживати, щоб не нашкодити здоров’ю.

Існує широкий асортимент ліків, які застосовують проти болю. Потрібно знати чим вони відрізняються та особливості застосування знеболювальних препаратів.

Що таке біль і про що він сигналізує

Біль сам по собі не є чимось поганим, це сигнал про те, що якийсь орган або система пошкоджена або неправильно функціонує. Больові відчуття є симптомом. Варто пам’ятати, що знеболювальне усуває лише біль, а не його першопричину. Ліки впливають на механізм виникнення болю. Якщо не з’ясувати причину виникнення болю та не позбутися її, неприємні відчуття можуть повернутися і повторюватися.

Розрізняють гострий та хронічний біль.

  1. Гострий з’являється раптово, часто внаслідок травми, запалення або інфекції, яка стрімко розвивається в організмі.
  2. Хронічний біль супроводжує захворювання, які повільно розвиваються і прогресують, наприклад, артроз, захворювання внутрішніх органів тощо.

види знеболювальних препаратів

Які бувають види знеболювальних препаратів

Загалом усі знеболювальні препарати можна поділити на два види: наркотичні (їх можна придбати лише за рецептом) та ненаркотичні (більшість можна придбати без рецепта). Ознайомитися з асортиментом знеболювальних та придбати ліки за вигідною ціною можна на сервісі ЛікиЄ

Сучасні знеболювальні препарати відрізняються за принципами дії залежно від механізмів виникнення болю, за фармакологічними особливостями, як-то швидкість настання знеболювального ефекту, його тривалість, протипокази, побічні ефекти.

  • Нестероїдні протизапальні препарати ефективно знімають больовий синдром, пов’язаний із запаленням.
  • Спазмолітики знімають спазм і цим зменшують дискомфорт. Міоотропні спазмолітики впливають прямо на м’язи, а нейротропні – на передавання імпульсу по нейронах.
  • Наркотичні знеболювальні препарати впливають на центральну нервову систему і здатні втамувати дуже сильний біль.

Найчастіше застосовують знеболювальні препарати з такою діючою речовиною, як ацетилсаліцилова кислота, ібупрофен, диклофенак, ацеклофенак, німесулід, дротаверин тощо. Ліки, які містять однакову діючу речовину, можуть мати різні торгові назви залежно від виробника. Кожен з цих препаратів вживають згідно з призначенням лікаря з огляду на захворювання, клінічну картину та протипокази.

прийом знеболювальних

Особливості прийому знеболювальних

Для кожної групи знеболювальних препаратів існують певні протипокази. Наприклад, нестероїдні протизапальні препарати не призначають при гострій стадії виразкової хвороби, адже це може підвищити ризик кровотечі. Багато ліків, які тамують біль, заборонено застосовувати під час вагітності, лактації, а також дітям. Ще один протипоказ, на який слід звернути увагу, – алергічна реакція на будь-який із компонентів.

Важливо також чітко дотримуватися дозування знеболювального препарату, який призначив лікар. Передозування може призвести до отруєння, ускладнень і навіть становити ризик для життя.

Це ж стосується і термінів прийому ліків: деякі можна приймати лише за потреби або коротким курсом, інші підходять для тривалого прийому. Якщо протягом надто тривалого часу постійно пити знеболювальні, це може негативно вплинути на різні органи та системи, наприклад, призвести до порушення роботи печінки, нирок, травної системи тощо.

Якщо ви не пам’ятаєте, як часто п’єте знеболювальне, варто завести спеціальний календарик та робити у ньому позначки протягом місяця.

  • Знеболювальні, які містять одну діючу речовину, зазвичай рекомендують вживати не частіше, ніж тричі на тиждень.
  • Якщо у препараті є кілька діючих речовин – такі ліки можна пити не більше, ніж один раз на три дні або двічі на тиждень.

Якщо вас часто турбує біль або дискомфорт – зверніться до лікаря, він підкаже, які ліки допоможуть ефективно та безпечно позбутися болю, а головне – відшукає його першопричину та допоможе її усунути. Самолікування може ускладнити ситуацію!

Важливо також врахувати час прийому ліків щодо їжі. Якщо в інструкції це не вказано, краще приймати знеболювальне під час або після їди. Якщо потрібно приймати натщесерце, це означає за 20-40 хвилин до першого прийому їжі. А запивати потрібно великою кількістю води, а не одним ковтком.

Зверніть увагу на те, що іноді можна покращити свій стан без вживання ліків. Особливо коли йдеться про такий поширений вид болю, як головний. Спробуйте відрегулювати свій сон, достатньо спати, більше часу проводити на свіжому повітрі, уникати стресових ситуацій, бути фізично активними, збалансовано харчуватися. І невдовзі ви почнете помічати, що біль надокучає все рідше.

Пам’ятайте, що самолікування шкодить вашому здоров’ю!

 

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook