Якщо немає виходу і ви змушені працювати вдома, то принаймні подбайте про власну безпеку та економію коштів. Облаштування так званого “зеленого офісу”, робота в якому з різноманітними технічними витребеньками стане максимально комфортною, має свої правила.
КОМП’ЮТЕР
Обираючи комп’ютер, а також принтер, ксерокс, сканер та факс (бажано, щоб ці функції виконував один пристрій), перевірте, чи має він екологічне маркування. Воно свідчить не тільки про те, що машина безпечна для здоров’я, а й про її енергоощадні властивості. Нині найпоширенішим міжнародним стандартом енергетичної ефективності електронного обладнання є маркування «Energy Star» (США), а також «Blue Angel» (Німеччина), «Designed for Recycling», «Eco Мark» (Японія), «Environmental Choice Program» (Канада). До речі, ця характеристика не впливає на ціну обладнання, однак гарантує значні заощадження.
Інші зауваги такі:
– купуйте техніку, у якої клас енергоефективності А чи В, а гарантія – не менш як три роки;
– зважте на якість та об’єм жорсткого диска і карт пам’яті. Високі показники дозволять щонайдовше не поновлювати обладнання;
– рідкокристалічний (плаский) монітор споживає на 25–65 відсотків менше електроенергії, ніж звичайний, майже не нагріває приміщення та безпечніший для очей.
ПРИНТЕР
Обирайте модель, яка з достатньо високою швидкістю (близько 17 сторінок за хвилину) друкуватиме з обох боків аркуша. Неодмінно переконайтеся, що пристрій працюватиме й з переробленим папером.
Ідеально, якщо й картридж можна буде повторно використовувати. Упевніться, що принтер здатен швидко переходити в режим очікування (Stand-by) й при цьому споживати мінімум енергії.
ФАКС
Екологічно дружній він тоді, коли споживає мінімум енергії та паперу. Крім цього, варто пересвідчитися, що прилад працює з переробленим матеріалом і що обраний вами факсовий папір підлягає переробці.
КОПІР
Якщо йому до снаги швидко й автоматично друкувати з обох боків аркуша (близько 32 аркушів за хвилину), та ще й має картридж багаторазового використання, то це САМЕ ТОЙ ксерокс. Радимо обирати гібридну модель, себто таку, що поєднує функції кількох офісних приладів (копір/принтер/сканер/факс).
ПАПІР БУВАЄ НЕБЕЗПЕЧНИМ
Із повторно переробленого матеріалу його продукують лише у Дніпропетровську, тому придбати такий нелегко. Радимо купувати бодай той, який уникнув хлорного відбілювання, під час якого утворюється діоксин – високотоксична стійка канцерогенна сполука, що забруднює навколишнє середовище. Обирайте папір, відбілений, приміром, кисневим способом, або невідбілений.
Зважайте й на екологічне маркування. На українському ринку це папір зі скандинавським маркуванням «Swan». Наші магазини подібну продукцію пропонують за сертифікатом ISO 14001.
ОФІСНІ МЕБЛІ
Обирайте з природних відновлюваних матеріалів: деревини, лози тощо. Втім не всі дерев’яні меблі є екологічно дружніми, тому уникайте тих, що з ДСП та інших пресованих плит. Клейові суміші, які для цього використовують, тривалий час виділяють шкідливі для людини леткі органічні сполуки – формальдегід, альдегід, 4-фенілциклогексен, а сам процес виробництва супроводжується значними викидами хімічних речовин у довкілля. Найякісніші дерев’яні меблі з екологічним маркуванням «Forest Stewardship Council» або «TCO’XX Office Furniture» (де ХХ – останні дві цифри року), або біомеблі (меблі з цілої дошки або лози), що завдяки природному дизайну створюють комфортну робочу атмосферу.
ПРАЦЮЄМО Й ЕКОНОМИМО
Утім купити офісну техніку для дому – півсправи, треба навчитися користуватися нею грамотно.
Вмикайте обладнання тоді, коли починаєте з ним працювати. Не користуйтеся скрин-сейверами для захисту монітора, ліпше налаштуйте комп’ютер на перехід до режиму очікування (Stand-by). За даними агенції «Energy Star», комп’ютер, який під час роботи споживає 200 Вт, у режимі очікування потягне не більш як 15 Вт. Якщо ви залишаєте робоче місце більш як на 20 хвилин, вимикайте монітор комп’ютера: він споживає удвічі більше електроенергії, ніж системний блок. Зауважте, що звичайний принтер у режимі очікування потребує лише 10 відсотків електроенергії від робочого рівня енергоспоживання.
Від’єднуйте зарядні пристрої від електромережі після використання, оскільки вони (надто ті, що для мобільних телефонів) споживають електроенергію навіть тоді, коли телефон від’єднали. Сучасна, щоправда, недешева альтернатива – сонячні зарядні пристрої для мобільних телефонів.